- Podcasty
- Věda Plus

Poslechněte si podcast: Moderuje Ondřej Látal
Věda Plus
Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.
Onkologickým pacientům stále častěji hrozí, že se na cestě mezi diagnózou a vyléčením ztratí
S tím by ale nově měli pomoct speciální koordinátoři. Jejich úkolem bude nejen pacienta objednávat na vyšetření, a zkrátit tak čekací lhůty, ale taky třeba poskytovat základní psychologickou podporu. - Víc než stovka studentů z desítek zemí od Nového Zélandu po Mexiko zítra přijede do Olomouce. Na Letní škole slovanských studií se tam budou učit česky a poznávat českou kulturu. Jak? - Žluté letadlo zvané čmelák teď na Vysočině vypouští na pole vajíčky drobných vosiček. Ty mají zemědělcům pomoct v boji proti zavíječi kukuřičnému, který jim ničí úrodu. Moderuje Ondřej Látal.
Odkud jezera čerpají vodu?
Studie expertů z Akademie věd ukázala, že na zdroji v době klimatické změny velmi záleží. - Létáte často letadlem a nebaví vás z příručního zavazadla při každé bezpečnostní kontrole vyndávat tekutiny a elektroniku? Na druhém terminálu na pražském letišti už nemusíte. Mají tam totiž nové moderní rentgeny. - A nová hvězdárna v Chile bude pořizovat přehlídku celé noční oblohy. Podíleli se na ní i čeští vědci. Moderuje Naděžda Hávová.
Co dokážou zjistit přístroje českých vědců o zemětřesení na Balkáně?
Proč přibývá rakoviny plic u nekuřáků? - Jak stát vyřešil nebo spíš nevyřešil otázku užívání kratomu a dalších návykových látek? Moderuje Tomáš Pavlíček.
Česko hlásí víc případů klíšťové encefalitidy než loni touhle dobou
Nejhůře jsou na tom jižní Čechy, Zlínsko a Moravskoslezský kraj. Jak se proti klíšťatům i nákaze bránit? - Jak zkontrolovat, jestli jsou solární panely nepoškozené a tedy i bezpečné? Třeba s pomocí dronů. Právě ty umí závady na fotovoltaice odhalovat za zlomek času a přitom přesněji. - Dravé ryby jako sumec, candát nebo okoun z nádrže Skalka na Ohři mají v sobě až desetkrát více rtuti než povolují normy. Podrobná analýza našich vědců zároveň ukázala, že problémem jsou i věčné chemikálie, které našli v těle dravých ryb po proudu řeky.
Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život
Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život
Letní teploty svědčí mikrobům, kteří kazí jídlo
Některé druhy se množí i v řádu desítek minut. Co to s jídlem udělá a jaké zdravotní následky hrozí po jeho požití? - Kvůli otravě houbami loni skončilo v nemocnicích skoro 200 lidí. Po několika letech zdravotníci evidovali i dvě úmrtí. Jaká je v Česku nejjedovatější houba a jak by měla vypadat ideální první pomoc v případě otravy? - A jak nejlépe bez sprchy zchladit tělo, aby se nám v noci dobře spalo? Moderuje Lucie Vopálenská.
Čeští experti našli cestu, jak recyklovat neodymové magnety, které jsou nutností ve všech elektromotorech
Podaří se tím snížit závislost na Číně? - V čem spočívá nová metoda diagnostiky lymfomu mozku bez náročné biopsie? - A jak se v těchto dnech vyhnout dehydrataci, ale zároveň to nepřehnat? Moderuje Pavlína Nečásková.
Co se děje v dětské hlavě?
Jedné z klíčových otázek vývoje lidského poznání se snaží porozumět vědci z ČVUT. Jak jimk tomu pomáhá humanoidní robot, který v dětské postýlce napodobuje chování půlročního miminka? - Opice makak červenolící je jediný známý tvor, kterému se děje přesně to, co nám, když jsme chvíli ve vodě. Řeč je o krabatění kůže na prstech a na palcích nohou. Probádáme tzv. "varhánky". - Co skrývaly základy u žďárské Tvrze? Třeba cvrnkací kuličky. Prozradíme víc o záchranném archeologickém průzkumu. Moderuje Martin Matějka.