- Podcasty
- Věda Plus

Poslechněte si podcast: Jak mohou mobilní aplikace, nositelné technologie, digitální poradci podpořit zdraví a psychickou pohodu lidí ve vyšším věku?
Věda Plus
Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.
České firmy nikdy nevyrobily větší konstrukci družice, než jakou staví brněnští inženýři právě teď
Satelit ROSE-L díky největší anténě svého druhu pomůže lépe sledovat změnu klimatu, blížící se zemětřesení anebo pomůže navigaci lodí. Jak? Česko-slovenský tým vědců - archeologů objevuje v guatemalské džungli další a další mayské památky. Děje se tak díky lidaru - leteckému laserovému scanování, které umožňuje objevit pevné ruiny staveb a soch i v těžko propustné džungli. Expedici Abuelos a její mimořádné objevy podpořila nadace Neuron. - Na Mezinárodní vesmírné stanici budou měřit čas a to i díky detektoru českých vědců. Proč je tak důležité vědět, kolik hodin přesně mají ve vesmíru?
Anténa v mobilním telefonu může být velká jen jako nehet
Čím je menší, tím se obtížněji navrhuje, jak ukážeme s výzkumníky. - Novela lesního zákona míří do Senátu - oslabuje schopnost adaptace tuzemských lesů na změnu klimatu, jak tvrdí stovky vědců a vědkyň? - Kde si dát pozor na klíšťata? Jak se před nimi chránit a co dělat, když už nás nějaké z nich kousne? S tím nám poradí aplikace Klíšťapka, kterou vyvinuli čeští vědci.
Jak funguje jedna z nejdéle nepřetržitě fungujících porodnic na světě?
Jaký význam má podle vědců důvěryhodnost médií pro odolnost společnosti před konspiračními teoriemi? - Proč podle lékařů v posledních letech začalo opět přibývat kožních nádorů? Moderuje Lukáš Matoška.
Děti do šesti let na trampolínu nepatří
Může u nich totiž dojít ke zlomenině způsobené opakovanými skoky. Upozorňují na to ortopedi z Fakultní nemocnice v Motole. - Na Kanárských ostrovech vzniká část největší a nejvýkonnější astronomické observatoře na světě. Na jejím budování se podílejí i české instituce. - Climate Trace - satelity monitorují množství CO2.
Ve světě uniká do ovzduší velké množství metanu, který silně přispívá k oteplování atmosféry
Přitom by podle vědců bylo relativně snadné a ještě i výdělečné tuto příčinu změny klimatu odstranit. Nedaří se to a ani Česko není výjimkou. - Studenti v Srbsku od pondělního večera blokují vstupy do budovy veřejnoprávního média za jeho - podle nich příliš provládního - vysílání. A není to jediný příklad napětí v zemi. Jakou roli dnes hraje "srbství"? A na jakých vzpomínkách obsah tohoto pojmu stojí? - Před 35 lety byl na oběžnou dráhu kolem Země vynesen Hubbleův teleskop.
Díky systému DendroNetwork od českých vědců se dá lépe sledovat zdraví stromů
Jak dokážou stovky senzorů připravit lesy na možné problémy? - V Praze se v létě uskuteční 22. ročník Světového kongresu fetální medicíny. O jak významnou akci jde a jaké benefity přináší hostitelské zemi? - Na obloze je možné pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Co o nich všechno víme?
Co může udělat moderní technika pro děti s chronickými bolestmi?
Jak vzpomínají kolegové na psychiatra Cyrila Höschla, který zemřel ve věku 75 let? - Můžou lidem, kterým nezabírají na jejich potíže antidepresiva, pomoct psychedelické látky? Moderuje Lukáš Matoška.
Co může udělat moderní technika pro děti s chronickými bolestmi?
Jak vzpomínají kolegové na psychiatra Cyrila Höschla, který zemřel ve věku 75 let? - Můžou lidem, kterým nezabírají na jejich potíže antidepresiva, pomoct psychedelické látky? Moderuje Lukáš Matoška.
Ušetří zdraví a možná i životy vojáků nebo hasičů
Brněnští vědci vyvíjí autonomní roj dronů a robotů s umělou inteligencí. Přinesou průzkumné informace z bojiště nebo třeba oblasti zasažené chemickou havárií. - Datová centra, která provozují velké technologické společnosti, spotřebovávají obrovské množství vody. Stojí přitom v oblastech, kde je jí nedostatek. Je možné nalézt lepší řešení?
Ve volné přírodě rostou jako plevel, ve sklenících ale trpí
Jaké nečekané výzvy staví před vědce takzvané pokusné rostliny? - Jak pomáhá jazykový model ChatGPT při studiu? Podrobná studie ukázala různý přínos. - A modernizované centrum pro screening střev a konečníku ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze nově nabízí vyšetření pomocí videokolonoskopů - jak to funguje? Moderuje Daniela Vrbová.