- Podcasty
- Věda Plus

Poslechněte si podcast: Co může udělat moderní technika pro děti s chronickými bolestmi?
Jak vzpomínají kolegové na psychiatra Cyrila Höschla, který zemřel ve věku 75 let? - Můžou lidem, kterým nezabírají na jejich potíže antidepresiva, pomoct psychedelické látky? Moderuje Lukáš Matoška.
Věda Plus
Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.
Děti do šesti let na trampolínu nepatří
Může u nich totiž dojít ke zlomenině způsobené opakovanými skoky. Upozorňují na to ortopedi z Fakultní nemocnice v Motole. - Na Kanárských ostrovech vzniká část největší a nejvýkonnější astronomické observatoře na světě. Na jejím budování se podílejí i české instituce. - Climate Trace - satelity monitorují množství CO2.
Ve světě uniká do ovzduší velké množství metanu, který silně přispívá k oteplování atmosféry
Přitom by podle vědců bylo relativně snadné a ještě i výdělečné tuto příčinu změny klimatu odstranit. Nedaří se to a ani Česko není výjimkou. - Studenti v Srbsku od pondělního večera blokují vstupy do budovy veřejnoprávního média za jeho - podle nich příliš provládního - vysílání. A není to jediný příklad napětí v zemi. Jakou roli dnes hraje "srbství"? A na jakých vzpomínkách obsah tohoto pojmu stojí? - Před 35 lety byl na oběžnou dráhu kolem Země vynesen Hubbleův teleskop.
Díky systému DendroNetwork od českých vědců se dá lépe sledovat zdraví stromů
Jak dokážou stovky senzorů připravit lesy na možné problémy? - V Praze se v létě uskuteční 22. ročník Světového kongresu fetální medicíny. O jak významnou akci jde a jaké benefity přináší hostitelské zemi? - Na obloze je možné pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Co o nich všechno víme?
Co může udělat moderní technika pro děti s chronickými bolestmi?
Jak vzpomínají kolegové na psychiatra Cyrila Höschla, který zemřel ve věku 75 let? - Můžou lidem, kterým nezabírají na jejich potíže antidepresiva, pomoct psychedelické látky? Moderuje Lukáš Matoška.
Ušetří zdraví a možná i životy vojáků nebo hasičů
Brněnští vědci vyvíjí autonomní roj dronů a robotů s umělou inteligencí. Přinesou průzkumné informace z bojiště nebo třeba oblasti zasažené chemickou havárií. - Datová centra, která provozují velké technologické společnosti, spotřebovávají obrovské množství vody. Stojí přitom v oblastech, kde je jí nedostatek. Je možné nalézt lepší řešení?
Ve volné přírodě rostou jako plevel, ve sklenících ale trpí
Jaké nečekané výzvy staví před vědce takzvané pokusné rostliny? - Jak pomáhá jazykový model ChatGPT při studiu? Podrobná studie ukázala různý přínos. - A modernizované centrum pro screening střev a konečníku ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze nově nabízí vyšetření pomocí videokolonoskopů - jak to funguje? Moderuje Daniela Vrbová.
Při vyšetření krve je někdy potřeba ve zkumavce oddělit kapku oleje od kapky vody
Nová technologie českých vědců to umí bezezbytku. - Jaké úspory by přineslo zálohování PET lahví a plechovek? Část veřejnosti a ekologické organizace vyzývají poslance, aby prosadili slibovanou normu. - Za pomoci neurostimulace umí nová metoda léčit neurologická onemocnění.
Hodí se pro pacienty s cukrovkou 1. typu se selháním ledvin nebo po odstranění slinivky kvůli chronickému zánětu
Řeč je o transplantaci Langerhansových ostrůvků. - Nový ERIC s českou účastí buduje nejvýkonnější pozemní gama observatoř. - Čeští vědci získali ve finále takzvané dronové ligy mistrů v Abú Dhabí bronzovou medaili. Pronikli tak mezi světovou špičku. Jak náročný závod byl a kde vůbec můžou autonomní drony najít využití?
Velké dopravní komplikace by mohl způsobit hackerský útok na městské tunely v Praze nebo Brně
Odborníci z ČVUT teď pracují na softwaru, který by měl posílit kybernetickou bezpečnost tunelových dispečinků. Karlovy Vary si v průběhu letošního roku připomínají 300 let od narození průkopníka moderní balneologie - doktora Davida Bechera. Jak vypadá balneologický výzkum dnes? Jak vypadá český pavilon na EXPO 2025 v Ósace? A co se tam děje pár dní před začátkem výstavy? Moderuje Ondřej Látal.