- Podcasty
- Věda Plus

Poslechněte si podcast: Co může udělat moderní technika pro děti s chronickými bolestmi?
Jak vzpomínají kolegové na psychiatra Cyrila Höschla, který zemřel ve věku 75 let? - Můžou lidem, kterým nezabírají na jejich potíže antidepresiva, pomoct psychedelické látky? Moderuje Lukáš Matoška.
Věda Plus
Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.
Díky systému DendroNetwork od českých vědců se dá lépe sledovat zdraví stromů
Jak dokážou stovky senzorů připravit lesy na možné problémy? - V Praze se v létě uskuteční 22. ročník Světového kongresu fetální medicíny. O jak významnou akci jde a jaké benefity přináší hostitelské zemi? - Na obloze je možné pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Co o nich všechno víme?
Co může udělat moderní technika pro děti s chronickými bolestmi?
Jak vzpomínají kolegové na psychiatra Cyrila Höschla, který zemřel ve věku 75 let? - Můžou lidem, kterým nezabírají na jejich potíže antidepresiva, pomoct psychedelické látky? Moderuje Lukáš Matoška.
Ušetří zdraví a možná i životy vojáků nebo hasičů
Brněnští vědci vyvíjí autonomní roj dronů a robotů s umělou inteligencí. Přinesou průzkumné informace z bojiště nebo třeba oblasti zasažené chemickou havárií. - Datová centra, která provozují velké technologické společnosti, spotřebovávají obrovské množství vody. Stojí přitom v oblastech, kde je jí nedostatek. Je možné nalézt lepší řešení?
Ve volné přírodě rostou jako plevel, ve sklenících ale trpí
Jaké nečekané výzvy staví před vědce takzvané pokusné rostliny? - Jak pomáhá jazykový model ChatGPT při studiu? Podrobná studie ukázala různý přínos. - A modernizované centrum pro screening střev a konečníku ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze nově nabízí vyšetření pomocí videokolonoskopů - jak to funguje? Moderuje Daniela Vrbová.
Při vyšetření krve je někdy potřeba ve zkumavce oddělit kapku oleje od kapky vody
Nová technologie českých vědců to umí bezezbytku. - Jaké úspory by přineslo zálohování PET lahví a plechovek? Část veřejnosti a ekologické organizace vyzývají poslance, aby prosadili slibovanou normu. - Za pomoci neurostimulace umí nová metoda léčit neurologická onemocnění.
Hodí se pro pacienty s cukrovkou 1. typu se selháním ledvin nebo po odstranění slinivky kvůli chronickému zánětu
Řeč je o transplantaci Langerhansových ostrůvků. - Nový ERIC s českou účastí buduje nejvýkonnější pozemní gama observatoř. - Čeští vědci získali ve finále takzvané dronové ligy mistrů v Abú Dhabí bronzovou medaili. Pronikli tak mezi světovou špičku. Jak náročný závod byl a kde vůbec můžou autonomní drony najít využití?
Velké dopravní komplikace by mohl způsobit hackerský útok na městské tunely v Praze nebo Brně
Odborníci z ČVUT teď pracují na softwaru, který by měl posílit kybernetickou bezpečnost tunelových dispečinků. Karlovy Vary si v průběhu letošního roku připomínají 300 let od narození průkopníka moderní balneologie - doktora Davida Bechera. Jak vypadá balneologický výzkum dnes? Jak vypadá český pavilon na EXPO 2025 v Ósace? A co se tam děje pár dní před začátkem výstavy? Moderuje Ondřej Látal.
Jak mohou mobilní aplikace, nositelné technologie, digitální poradci podpořit zdraví a psychickou pohodu lidí ve vyšším věku?
Amazon má poslat večer na oběžnou dráhu první set satelitů KUIPER jako konkurenci STARLINKu
Kde všude takové družice vadí a co to může znamenat pro pokrytí daty a samotné oblohy? - Vodní řasy rozsivky pomáhají kriminalistům ve forenzní praxi. Jak je mohou kriminalisté využít při vyšetřování případů podezřelého utonutí? - Invazní sumeček černý devastuje některé české rybníky - vědci teď řeší jak ho omezit.