- Podcasty
- Věda Plus
Poslechněte si podcast: Chronická obstrukční nemoc v populaci stále přibývá
Až 400 tisíc Čechů neví, že ji má. Co nemoc způsobuje a jak se před ní můžeme chránit?- Jak zvýšit odolnost českých lesů? Parlament projednává lesní zákon - jak se na diskusi dívá expert na výzkum globální změny? - Jižní pól Měsíce zmapuje český mikrosatelit. Evropská kosmická agentura zařadila projekt LUMI mezi své malé průzkumné mise.
Věda Plus
Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.
Olomoučtí vědci zjistili, jak do nádorů kostí, prsu a mozku donést až tři léky najednou
Využili k tomu nobelovský materiál grafen. - O nového předsedu Akademie věd se uchází pět kandiátů. Dnes představíme biochemika a parazitologa Libora Grubhoffera. - Do Česka míří historicky nejvíc prestižních ERC grantů, na které se vážou stovky milionů korun v dalších pěti letech. Na jaké výzkumy?
Jak poznat, jestli vaše dítě trpí úzkostmi?
Kdo chce být příštím předsedou Akademie věd? Co dělali čeští plastičtí chirurgové na misi v africké Ghaně? Moderuje Lukáš Matoška.
Vynález nitrooční čočky před 75ti lety znamenal revoluci v léčbě šedého zákalu
Do té doby museli nosit pacienti po operaci velmi silné brýle. Jak se operuje dnes? - Loni žilo v zemích OECD přes 150 milionů lidí s cizím původem. Jak zvládají tyto ekonomicky velmi rozvinuté státy tlak, který rostoucí migrace přináší? - Někteří čeští politici se obávají zavedení povolenek na emise z dopravy a vytápění budov. Jak by to skutečně bylo se zdražením benzínu a proč tolik neslyšíme, že vybrané peníze mohou jít přímo lidem a zdražení jim kompenzovat?
Do Česka přichází studená fronta, někdo by možná zimu nejraděij prospal jako některá zvířata
Jakých se týká hibernace, co se při ní děje v jejich těle a jak se na to připravují? - Jak zacházíme s hospodářskými zvířaty? Alarmující záběry, které zaplnily česká média letos v říjnu, upozorňují na špatné podmínky ve velkochovech. Jak situaci zlepšit? - Transplantace kostní dřeně zachránila život už stovkám dětí. Dnes je to přesně 35 let, kdy lékaři v tehdejším Československu provedli u dítěte úplně tu první.
I v českých hotelech by se během příštího roku mohla objevit robotická recepční
Na jejím vývoji se podíleli i odborníci z Technické univerzity v Liberci. Jak taková recepční vypadá a co všechno umí? - Jak mění a zkvalitňuje způsoby výuky na Filosofické fakultě UK germanistika, která letos získala cenu ministerstva školství? - Co je nového v české účasti na výstavě EXPO 2025 v Japonsku?
Vědci z Mendelovy univerzity v laboratoři testují řasy, které vyčistí z vody zbytky hormonů, antibiotik anebo hnojiv
Mohli by je brzy nasadit i v první čistírně odpadních vod, Jak by to fungovalo? - Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ocenil za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole vysokoškolské pedagogy. - Emise skleníkových plynů z fosilních paliv budou i letos vyšší než ty loňské a lidstvu se rychle rozplývá tzv. uhlíkový rozpočet, který ještě podle vědců může vyčerpat, a přitom se vyhnout nejhorším dopadům změny klimatu. Co přesně nová data říkají?
Kdo dostal letošní pomyslnou českou nobelovku a za co?
Jak se hledají látky pro léčbu nemocí spojených s poruchami metabolismu? - Proč preventivní zdravotní prohlídky zachraňují životy profesionálních i amatérských sportovců? Moderuje Lukáš Matoška.
Všechny mosty, u kterých se chystá oprava, sledují vědci z ČVUT - a to pomocí speciálních čidel, která slyší - jak vzniká poškození v konstrukci mostů?
V české mediální krajině se mluví o rozšiřování takzvané lokální zpravodajské pouště. Proč vzniká a v čem je regionální žurnalistika nenahraditelná? - Dnes a zítra bude pražské sídlo vesmírného programu Evropské unie otevřené pro veřejnost s novinkami z unijních družicových systémů.
Čtvrtek 21. listopadu je Světový den boje s rakovinou slinivky, která patří mezi nejzákeřnější typy karcinomu
Proč nemocí trpí stále více lidí, proč se dá obtížně rozpoznat a jak se léčí? - O podobě přijímacích zkoušek na střední školy dnes debatuíj odborníci z různých vzdělávacích insitutucí. Jak by měly vypadat a jaké informace mají o studentovi poskytnout? - Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus v římovské nádrži. Napadá sladkovodní řasy a pojmenovali ho Budvirus.