1. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: LED diody mohou elektřinu šetřit. Ale můžou platit i za neviditelné „žrouty“ energie

Elektrická energie zdražuje nevídaným tempem a i lidé, kteří neskončili u operátora poslední instance, přemýšlejí, jak ušetřit. Zajímavou roli v tom hrají LED diody. Ty totiž mohou ušetřit energie při svícení, ale zároveň mohou fungovat jako neviditelní „žrouti“ elektřiny.

04:18

Věda Plus

Vydává: Český rozhlas

Každý den přináší nové vzrušující vědecké objevy. Vydejte se s námi na průzkum všech světů naší Země. A ještě dál. 

Web

Včera 25:15

Angličtí vědci našli v tělech vyder takzvané věčné chemikálie, které se v přírodě skoro nerozkládají

Angličtí vědci našli v tělech vyder toxické, takzvané věčné chemikálie, které se v přírodě skoro nerozkládají. Látky nazývané PFAS se používají v teflonových pánvích, ve voděodolných oděvech nebo ve zpomalovačích hoření. Tyto chemikálie jsou spojeny s nejrůznějšími zdravotními komplikacemi, onemocněním jater nebo s rakovinou. Více uslyšíte v souhrnu Vědy Plus.

Včera 24:52

V Česku dochází odpadní dřevo. A další kácení je v rozporu s plány Zelené dohody, varují vědci

Česká republika může mít problém s naplněním jednoho z cílů evropského Green Dealu, Zelené dohody. V tuzemských lesích totiž dochází odpadní dřevo, které je vhodné k energetickému využití. Další zvyšování těžby je tak v rozporu s udržitelným hospodařením v lesích. Pokud Česko bude chtít zvýšit podíl biomasy na produkci energie, bude se podle vědců z Mendelovy univerzity v Brně muset poohlédnout jinde.

Před dvěma dny 04:23

Roztroušená skleróza potřebuje EB virus, bez něj se nemoc nerozvine. Proč, to vědci stále zjišťují

Kdo se nenakazí téměř všudypřítomným virem Epsteina a Barrové (EB), prakticky s jistotou se vyhne roztroušené skleróze. Ukazují to data z obrovské databáze, kterou prostudovali vědci z Harvardovy univerzity. Pomůže to i výzkumu dalších nemocí, kde je podle odborníků EB virus dlouhodobě podezřelým.

Před dvěma dny 25:11

Malý český nanosatelit se ozval. Experimentální družice VZLUSAT-2 poslala svůj první signál

Ve středu v 16:32 středoevropského času poslala poprvé z oběžné dráhy signál česká družice VZLUSAT-2. Skončilo tak téměř dvoutýdenní čekání vývojářů na propojení s tímto experimentálním nanosatelitem. Sestrojili ho odborníci z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu ve spolupráci s českými firmami a univerzitami.

Před třemi dny 25:35

Neurolog: Máme obavy, že by po ztrátě čichu kvůli covidu mohla následovat Parkinsonova choroba

Téměř polovina těch, kteří onemocněli covidem-19 v úvodu pandemie, může mít podle předběžného výzkumu ze Švédska dlouhodobé a dokonce trvalé změny čichu. Institut Karolinska, což je lékařská univerzita na severním okraji Stockolmu, provedl podrobné testy u stovky osob, které byly nakaženy covidem v první vlně nákaz na jaře roku 2020. „Bojíme se, že by se to v budoucno mohlo manifestovat neurodegenerativní chorobou, třeba Parkinsonovou“ obává se neurolog Robert Jech.

Před čtyřmi dny 05:33

Vesmírný dalekohled Jamese Webba je v cíli. Teď zkusí zachytit záření prvních galaxií ve vesmíru

Kosmický dalekohled Jamese Webba (JWST) dosáhl své konečné pozice. Obíhá teď kolem Slunce ve vzdálenosti jednoho a půl milionu kilometrů od Země. Astronomům by měla tato unikátní kosmická observatoř z dílny americké, evropské a kanadské vesmírné agentury mimo jiné zprostředkovat pohled na první galaxie ve vesmíru.

Před čtyřmi dny 25:15

Jak stromy reagují na horko a sucho?

Ve více než padesátce lesů po celé Evropě vědci měřili, co s konkrétními stromy dělá sucho a vysoké teploty. Mezinárodní tým, včetně odborníků z České zemědělské univerzity, k tomu použil unikátní síť automatických měřicích zařízení. Výsledky jejich dat teď prezentuje prestižní vědecký časopis Nature Communications. Co výzkum zjistil o smrtšťování šířky kmene v době sucha, uslyšíte ve Vědě Plus.

Před týdnem 23:03

Ze Štatlu až k Jupiteru. Speciální povlak pro evropskou sondu JUICE se testuje v Brně

Až v roce 2023 odstartuje sonda JUICE svou výzkumnou cestu k Jupiteru a jeho měsícům, její povrch bude z části pokrytý speciálním povlakem, který testovali vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně. Konkrétně měřili schopnost tohoto materiálu pohlcovat, nebo naopak vydávat tepelné záření za velmi nízkých teplot. K tomu jim posloužila vlastní unikátní kryogenní aparatura.

Před týdnem 25:50

Hledá se nejlepší smrk. Semen je ale nedostatek, lesníci proto přemýšlí, čím osadit české lesy

Vědci a lesníci hledají nejlepší smrky pro budoucnost českých lesů. Genetickými a pěstebními pokusy potvrdili, že nejlépe se daří původním druhům. Nedostatek semen kvůli kůrovcové kalamitě i oteplování klimatu ale lesníky nutí přemýšlet i o jiných druzích stromů. Poslechněte si celou Vědu Plus.

Před týdnem 25:19

Unikátní přístroj pro domácí monitorování plodu: Ženy by mohly naslouchat tepu miminka i doma

Pravidelný tep nenarozeného dítěte je uklidňující pro každou těhotnou ženu. Na ostravské technické univerzitě VŠB-TUO vzniká unikátní domácí monitoring tepu, který využívá zcela jiný fyzikální princip než dostupné komerční přístroje. Je proto přesnější. Výsledky se maminkám zobrazují ve speciální aplikaci a včas je upozorní na možné problémy. A s daty o tepové frekvenci nenarozeného miminka mohou pracovat i lékaři.