Český rozhlas - Věda
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Věda Plus: České firmy nikdy nevyrobily větší konstrukci družice, než jakou staví brněnští inženýři právě teď

Satelit ROSE-L díky největší anténě svého druhu pomůže lépe sledovat změnu klimatu, blížící se zemětřesení anebo pomůže navigaci lodí. Jak? Česko-slovenský tým vědců - archeologů objevuje v guatemalské džungli další a další mayské památky. Děje se tak díky lidaru - leteckému laserovému scanování, které umožňuje objevit pevné ruiny staveb a soch i v těžko propustné džungli. Expedici Abuelos a její mimořádné objevy podpořila nadace Neuron. - Na Mezinárodní vesmírné stanici budou měřit čas a to i díky detektoru českých vědců. Proč je tak důležité vědět, kolik hodin přesně mají ve vesmíru?

26:23

Český rozhlas - Věda

Vydává: Český rozhlas

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Web

Včera 03:50

Magazín Experiment: Češi vyvinuli mobilní robotický tomograf. Odhalí praskliny v trupu letadla i ve struktuře semen

Poškozené letadlo nebo jiné velké předměty se rentgenují podobně jako lidské tělo. Do klasického přístroje by se ale nevešly, a tak čeští konstruktéři vyrobili zařízení, které může přijet za nimi. Do hangáru za letadlem může dorazit dokonce i podrobnější zobrazovací přístroj CT čili výpočetní tomograf. Jak funguje mobilní zobrazovací jednotka vyvinutá českými konstruktéry?

Před dvěma dny 04:06

Síťovka: Tipy na snídaně: vločky namočené přes noc nebo virální sandwich

Chcete změnu? Nebaví vás pořád stejné snídaně? Zkuste vločky namočené přes noc nebo virální sandwich.

Před třemi dny 03:47

Magazín Experiment: Ze živých buněk se dá udělat magnetická stavebnice. Vědci by tak chtěli sestavovat náhrady orgánů

Ze zmagnetovaných lidských buněk dovedou vědci poskládat náhradní chrupavky nebo svaly. Pomocí magnetů mohou buňky přesouvat, natahovat nebo stlačovat – a to je při růstu orgánů potřeba. „Když chceme vytvořit orgán mimo tělo, nestačí umístit buňky do správných souřadnic, ale musíme je i organizovat a stimulovat. Jedním z řešení tohoto problému jsou magnetické síly,“ vysvětluje fyzioložka Claire Wilhelmová z pařížského Institutu Curie francouzského Národního výzkumného centra.

Před třemi dny 25:34

Věda Plus: Anténa v mobilním telefonu může být velká jen jako nehet

Čím je menší, tím se obtížněji navrhuje, jak ukážeme s výzkumníky. - Novela lesního zákona míří do Senátu - oslabuje schopnost adaptace tuzemských lesů na změnu klimatu, jak tvrdí stovky vědců a vědkyň? - Kde si dát pozor na klíšťata? Jak se před nimi chránit a co dělat, když už nás nějaké z nich kousne? S tím nám poradí aplikace Klíšťapka, kterou vyvinuli čeští vědci.

Před čtyřmi dny 25:52

Věda Plus: Jak funguje jedna z nejdéle nepřetržitě fungujících porodnic na světě?

Jaký význam má podle vědců důvěryhodnost médií pro odolnost společnosti před konspiračními teoriemi? - Proč podle lékařů v posledních letech začalo opět přibývat kožních nádorů? Moderuje Lukáš Matoška.

Před čtyřmi dny 03:32

Antivirus: Antivirus: Pracovní počítač nepoužívejte k soukromým účelům. Zaměstnavatel vás může kontrolovat

Hledáte si v práci, kam jet na dovolenou? Chodíte v pracovní době soukromě na Facebook nebo využíváte pracovní počítač k jiným soukromým aktivitám? Kromě možných problémů se zaměstnavatelem vám hrozí, že data o vašich soukromých návštěvách internetu uniknou na veřejnost. Jak se to může stát a na co si dát pozor?

Před čtyřmi dny 40:39

Planetárium: Malíř Jurského parku: vzpomínka na Jana Sováka a blízká setkání s UFO i záhadology z Týmu Záře

Jan Sovák: malíř Jurského parku (4:42) – Procházka květnovou oblohou (21:59) – 30 let s Planetáriem: UFO více či méně tajemné a proměna projektu Záře, 2. část (27:36)

Před pěti dny 03:58

Jihočeské nebe: Když na Saturnu nastane rovnodennost, pozorovatelům ze Země se ztratí jeho prstence

Květen, to je pozdní jaro, první máj, květy, šeříky, ovšem také tři ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác. Jak se pomalu blížíme k letnímu slunovratu, stále se prodlužují dny a zkracují noci.

Před pěti dny 49:01

Leonardo Plus: Kosmické aktivity? Evropa rozhodně není pozadu, říká expert

Pro bezpečnost ve světě je stále důležitější satelitní komunikace. „Kosmické aktivity mohou být součástí další průmyslové revoluce, která už řadu let startuje,“ zdůrazňuje pro Český rozhlas Plus Václav Kobera, ředitel Odboru kosmických aktivit a nových technologií na ministerstvu dopravy. V posledních letech význam družicové komunikace podtrhla válka na Ukrajině.