Věda Plus
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Invazní sršeň asijská se v České republice poprvé objevila v říjnu loňského roku v Plzni, nejnovější nález je z letošního února z Hrádku u Rokycan

Do vývoje speciálních pastí se zapojilo výzkumné centrum RTI Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. - Fakultní nemocnice u svaté Anny vyrobila první šarže vlastního léčebného konopí. Podle lékařů je to světový unikát.

25:51

Věda Plus

Vydává: Český rozhlas

Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.

Web

Před dvěma dny 26:38

Olomoučtí vědci vyvinuli přístroj na dávkování semen do misek

Už dnes o něj mají zájem genové banky od Peru po Indii. Jak dávkovač funguje? - Před 80 lety vznikl koncentrační tábor Litoměřice, kde se měly vybudovat podzemní továrny pro válečnou výrobu nacistického Německa. Co o tom víme? - Otevírá se nová jednotka intenzivní metabolické péče a první část unikátního XXL centra. Jakou pomoc můžou lidé trpící nadváhou a obezitou využít? Moderuje Renata Kropáčková.

Před třemi dny 26:00

Jak pravidelný běh souvisí se strukturou chrupavky kolenního kloubu?

Před čtyřmi dny 25:08

V Kovohutích Příbram zpracovávají vysloužilé lithiové baterie

Jak náročná je jejich recyklace? - Jediný český studentský tým odjíždí na mistrovství světa ve sportovní robotice do amerického Houstonu. S jakým robotem? - Díky nové krabičce brněnských vědců bude možné nabíjení elektromobilů z celé ulice ve stejnou chvíli. Jak funguje? - Jaké změny čekají v nejbližší budoucnosti českou energetiku? A jak energetikům pomáhá umělá inteligence?

Před týdnem 26:22

Česko má podle odborníků jedinečnou příležitost pomoct evropským zemím k surovinové bezpečnosti

Jakým způsobem? - Čeští vědci se zabývali otázkou, jestli je člověk zákeřnější, když je sám, nebo když je ve skupině. K čemu dospěli? - Úrodu brambor v Americe ničí nemoc. Mohla by se dostat i do Evropy? Moderuje Lukáš Matoška.

Před týdnem 26:30

K rozpoznání retinopatie nedonošených dětí by se v budoucnu mohla využívat i umělá inteligence

Ve spolupráci s očními lékaři z Ostravské fakultní nemocnice ji vyvíjejí vědci z tamní Technické univerzity. - Co jsou katalytické technologie, o kterých mluví čeští experti jako o vizi pro ukládání energie? -- Polární záři můžeme vidět i ve chvíli, kdy je sluneční vítr zcela klidný a ve vesmíru se neobjeví. Speciální demonstrační přístroj ji totiž dokáže udělat tady na Zemi.

Před týdnem 26:52

Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně nechala asi po sto letech opravit svůj hlavní dalekohled

Pětiapůltunový přístroj se dnes po dvou letech renovace vrací do své kopule. - Jak vnímáme anonymitu na internetu a v jakých situacích cítíme potřebuje svoji online identitu skrýt? To nově zkoumají vědci z Masarykovy univerzity. - Jak pokročil vývoj elektromobilů ? to dnes předvádějí na ČVUT v Praze Dejvicích. Kromě odborného setkání tu je i výstava aut.

Před týdnem 25:37

Významnou kulturní památku v Praze chrání moderní nanotechnologie

Speciální nátěr totiž dokáže jen za pomoci světla rozkládat řasy a mechy a památka je tak stále čistá. - Umíme správně dýchat? A jaký dopad může mít špatné dýchaní na náš organismus? - Jsou vodíkové vlaky v Česku stále jen sci-fi? Vědci z VŠCHT vidí ve vodíku na českých železnicích budoucnost.

Před 2 týdny 26:22

Brněnští botanici spočítali plané druhy rostlin a zanesli je do speciální mapy

Uchovalo se v městské džungli víc druhů než ve volné krajině? - Jak může genomika a sekvenování DNA zlepšit prevenci a léčbu rakoviny? Ptáme se čerstvé nositelky ceny Czexpats in Science Markéty Tomkové. - Co způsobuje, že na Žatecku vadne chmel? Moderuje Tomáš Pavlíček.

Před 2 týdny 26:19

Švédští vědci tvrdí, že spánek a ospalost mají zásadní roli při utváření našeho pocitu toho, na kolik let se cítíme

Je to možné? - Rakouští vědci se pokusili o obecnější pohled na vývoj textů písniček za posledních 50 let. K čemu dospěli? - Jak vypadá celostátní středoškolská olympiáda v latině? Moderuje Lukáš Matoška.

Před 2 týdny 09:16

Slavná znalkyně života šimpanzů Jane Goodallová dnes slaví devadesátiny

Studiu primátů v africké volné přírodě zasvětila celý svůj život. To, co zjistila, změnilo lidský pohled na myšlení i chování těchto zvířat. - Dětské říkanky pomáhají odkrýt průběh vývoje jazyka. - Vzdálená supermasivní černá díra měla podle vědců čtyři měsíce škytavku. Jak je to možné?