Večerní show
Epizoda 17313. červen 2022

Poslechněte si podcast: Večerní kalendárium Saskie Burešové (24. týden): Robbie Williams a fotbal, Brian May vs Trump a narozeniny slaví Ziggy Stardust i Kendrick Lamar

Léto se nám pomalu rozjíždí a ať už touto dobou děláte cokoliv, tak toho na chvilku nechte, protože tu pro Vás mám opět několik opravdu zásadních hudebních výročí. Z Expres FM Vás zdraví Saskia Burešová.

06:30

Večerní show

Vydává: Expres FM

Ne zcela korektní podcast dvojice Vlado a Radek, kteří se ve svém vysílání nebojí ničeho a žádná otázka jim není cizí. Výběr z večerního vysílání na Expres FM si můžete poslechnout v tomto podcastu.

Web

Epizoda 254Před třemi dny 05:40

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 13. Vypsaná fixa – Brutální všechno

Z dnešního pohledu je vlastně nepochopitelné, proč tak dlouho trvalo, než se pardubická Vypsaná fixa dočkala zaslouženého respektu. Vždyť třeba první ceny Anděl se dočkali až letos, po devětadvaceti (!) letech existence! Diskografie kapely je vzácně vyrovnaná, nelze jasně říct, která z jejich deseti desek je skutečně ta nejlepší. Ale my jsme nakonec vybrali jejich debut Brutální všechno, protože na něm definovali všechno to, proč je tahle kapela tak charismatická. Totální energie, talent na kytarové hitovky s velkými refrény a hlavně Márdiho fantasticky fantaskní a naprosto originální texty. V nich se to hemží fiktivními postavičkami a haldou literárních a popkulturních odkazů, ale zároveň jsou v nich ryzí emoce, které i po tolika letech dokáží oslovovat nové a nové generace. 

Epizoda 253Před týdnem 06:15

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 14. Karel Kryl – Bratříčku, zavírej vrátka

Neexistuje mnoho desek, které by svým významem přerostly hudební scénu a staly se de facto součástí národní historie. Pro debut písničkáře Karla Kryla to ale platí stoprocentně. Album, které bylo krátce po vydání zakázáno (kusy, které se nestihly prodat, byly údajně na dvoře vydavatelství rozřezány cirkulárkou), zachycuje nejsilněji atmosféru konce šedesátých let, kdy nádech svobody utnuly ruské tanky. Slavná titulní píseň je přímou reakci na okupaci a stala se symbolem té ponuré doby, ovšem album je plné i dalších silných a slavných skladeb jako je Anděl, Salome, Král a klaun nebo Morituri te salutant. Kryl byl samozřejmě skvělý textař s vlastní nekompromisní poetikou, ale měl i talent pro silné melodie a celou desku v pohodě utáhne bez aranžérských okras pouze se svým hlasem a akustickou kytarou.    

Epizoda 252Před 2 týdny 04:31

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 15. Buty – Ppoommaalluu

Ostravští Buty jsou další z těch několika málo tuzemských kapel, které si prostě s nikým jiným nespletete. Svérázná skupina samorostů kolem Radka Pastrňáka, kterým se i přes totálně nehvězdnou image podařilo stát v devadesátých letech mainstreamem, což z dnešního pohledu působí skoro jako zázrak. Úspěch Buty byl ale zcela zasloužený a my ze jejich vyrovnané diskografie vybíráme průlomové druhé album Ppoommaalluu, které později vyšlo i v rozšířeném vydání se soundtrackem k filmu Jízda, v němž hrál Radek Pastrňák jednu z hlavních rolí. Hudba Buty, to je naprosto specifická směs bravurního muzikantství, kompozičně dokonalých písniček a odzbrojující poťouchlosti v textech, kdy si nikdy nemůžete být úplně jistí, jestli to autoři berou vážně nebo si z vás dělají legraci. 

Epizoda 251Před 3 týdny 04:42

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 16. Olympic – Želva

Debutová deska kapely Olympic je naprostou klasikou naší hudební scény a to už jen  proto, že to byla historicky první tuzemská rocková deska s originálními, tedy nikoliv převzatými songy. Olympic byl tehdy logicky jakousi českou odpovědí na Beatles, ale i přes zjevnou inspiraci dokázalo hlavní autorské duo Petr Janda/Pavel Chrastina napsat na desku spoustu skvělých písní, z nichž ty nejslavnější jako energická Želva, baladická Snad jsem to zavinil já nebo jemně potrhlý Dědečkův duch přežily dodnes. Členové Olympicu byli navíc tehdy už skvěle vyhraní a vznikla na svou dobu velice svěží nahrávka, která suverénně držela krok s tím, co se dělo venku.     

Epizoda 25023. srpen 2023 05:01

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 17. Monkey Business – Why Be In, When You Could Be Out

Debut Monkey Business je po všech stránkách nabušená nahrávka. Jsou tu v podstatě samé hity, jsou tu skvělé muzikantské výkony a spousta invenčních nápadů, je v tom nadhled i hvězdní hosté v podobě Freda Wesleyho (dechař od James Browna) a Davida Williamse (kytarista od Michaela Jacksona a Madonny). Monkey Business přišli na scénu naprosto suverénně, měli jasnou vizi, kterou se jim podařilo dotáhnout. A výsledkem je tahle uvolněná, energická a pozitivní deska, která nemá slabé místo.   

Epizoda 24916. srpen 2023 06:01

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 18. Priessnitz – Nebel

Pokud máme z vyrovnané diskografie kultovní jesenické kapely Priessnitz vybrat jen jednu nahrávku, bude to právě jejich druhá deska Nebel, na které svou sudetskou poetiku dotáhli k dokonalosti. Deska má vtahující atmosféru, dokonalé texty Jaromíra Švejdíka a skvělé kytarové riffy Petra Kružíka, a i po třiceti letech zní naprosto autenticky a nadčasově. Mimochodem - je až fascinující, jak moc tu Priessnitz připomínají zahraniční kytarové kapely jako Interpol nebo Editors, které ovšem v době vzniku téhle desky ještě neexistovaly.

Epizoda 24810. srpen 2023 28:06

S Čestmírem Strakatým o jeho začátcích, hudbě, sociálních sítích i kontroverzích kolem Jaroslava Duška

Jakou hudbu rád poslouchá a co si myslí o hudebnících? Koho by na rozhovor nepozval? A jaké má koníčky? Poslechněte si v dnešní epizodě Večerní show. Čestmír se narodil v Táboře a podobně jako husité brzy přitáhl do Prahy. Studoval práva a mediální studia. Minulý čas nedokonavý je použitý záměrně. V médiích pracuje přes 10 let. Začínal na ČT24 jako redaktor a později editor zpráv ČT24. Spolupracoval jako koeditor na přípravě Událostí, komentářů s týmem Martina Veselovského a Daniely Drtinové. S nimi se později znovu setkal v DVTV, kde se jako dramaturg a editor podílel například na Novinářskou cenou ověnčeném rozhovoru s Martinem Konvičkou a stovkách dalších.  Z DVTV odešel rozjet rozhovorový pořad pro Czech News Center. Nakonec se dostal do Reflexu, na kterém vyrůstal a který ho do jisté míry formoval. Baví ho lidé a jejich příběhy, politici víc než politika. Baví ho přirozená diskuze a posouvání vlastních hranic. Zásadní roli v jeho životě hraje hudba. A tetování. Hrdinou je pro něj Bojack Horseman, ideální kulisou Boards of Canada a dunivé techno.

Epizoda 2479. srpen 2023 04:43

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 19. Ohm Square – Ohmophonica

Tahle deska byla v rámci české scény naprosté zjevení. Historicky první tuzemská drumandbassová nahrávka a to navíc v době, kdy to byl ještě pořád nový žánr i ve světe. Vždyť ve stejný rok jako Ohmophonica vyšla například deska New Forms Roniho Size a jeho projektu Reprazent, která je považována za jeden ze stavebních kamenů žánru. Byla to pionýrská doba, členové Ohm Square se učili dělat elektroniku za pochodu, ale možná proto zní to album i dnes velmi svěže a svobodně. Třešničkou na dortu pak byly vokály původem britské zpěvačky Charlie One, která k hutným basům a zašmodrchaným beatům dodala nádherné melodie.   

Epizoda 2462. srpen 2023 03:28

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 20. Midi Lidi – Give Masterpiece a Chance!

I když někdo může mít Midi Lidi za poněkud legrační a dadaistickou kapelu, jejich hudba je ve skutečnosti mnohem hlubší, než by se zpovzdálí mohlo zdát. Asi nejlépe to dokazuje jejich čtvrtá deska Give Masterpiece a Chance!, která je vlastně až terapeutickým návodem, jak se popasovat s životním vyhořením. Že někdy stačí jen zastavit, zhluboka se nadechnout a jít se projít do přírody, nebo jak říká sama kapela, „udělat si čas na život“. Takhle napsané to možná vyznívá banálně, ale Midi Lidi tohle téma zpracovali naprosto neodolatelně. Kromě textů stojí za pozornost i hudba, kapela velmi poučeně a invenčně mixuje různé vlivy a výsledek zní jako něco mezi Kraftwerk, The Cure, Mekym Žbirkou a Brontosaury. 

Epizoda 24526. červenec 2023 04:27

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 21. Psí vojáci – Nalej čistého vína, pokrytče

Oficiální debutové album téhle legendární kapely včele s Filipem Topolem zachycuje vše, proč byli Psí vojáci (nejen) v kontextu tuzemské scény tak výjimeční.  Kromě nezaměnitelného hudebního rukopisu s dominantním klavírem to bylo hlavně jejich ryzí opravdovostí. Hráli takovou hudbu, jaký žili život, bylo to absolutně autentické, rozervané a často až na dřeň. Filip Topol se díky svému charismatu stal ikonou české alternativní scény už za svého života, ale jeho koketování se sebedestrukcí ho bohužel nakonec dohnalo, když zemřel v pouhých osmačtyřiceti letech.