Večerní show
Epizoda 14925. duben 2022

Poslechněte si podcast: Večerní kalendárium Saskie Burešové (17. týden) Nejdražší tenisky od Kanye Westa a rozpad The Verve

Je tu nový týden, ale stále stejná Saskia Burešová. Zase jsem trochu zašátrala v paměti a našla pár hudebních výročí, co stojí za to, abychom si je připomněli. Je tu další Večerní Kalendárium. Pamatujete si ještě Madonin sigle La Isla Bonita? V pondělí 25. dubna 2022 je to přesně 35 let, co se s ním Madonna dostala na první místo britského albového žebříčku. La Isla Bonita byla přitom napsána pro Michaela Jacksona. Ve čtvrtek 28. dubna to bude 10 let, co se do historie zapsala zpěvačka Emili Sandé. Ta se svým albem Our Vision of Events udržela 63 týdnů v první desítce žebříčku debutových alb. V pátek si pusťte Drakeovou čtvrtou desku Views. 29. dubna nás čeká její šesté výročí. Během prvního týdne se jí prodalo více 800.000 kusů a také trhla rekord v počtu online přehrání.

04:44

Večerní show

Vydává: Expres FM

Ne zcela korektní podcast dvojice Vlado a Radek, kteří se ve svém vysílání nebojí ničeho a žádná otázka jim není cizí. Výběr z večerního vysílání na Expres FM si můžete poslechnout v tomto podcastu.

Web

Epizoda 191Před čtyřmi dny 13:07

Exkluzivní rozhovor s Thomasem Marsem, frontmanem francouzské skupiny Phoenix

Thomas Mars je francouzský hudebník, nejlépe známý jako zpěvák čtyřčlenné francouzské indie-popové kapely ‚Phoenix‘. Kapelu založil se svými přáteli ze školy na začátku 90. let. Kapela Phoenix oznamuje vydání nového alba s názvem Alpha Zulu, které má vyjít 4. listopadu 2022. Alpha Zulu, produkovaná samotnou kapelou a nahraná v pařížském Musée des Arts Décoratifs, které sídlí v Palais du Louvre, je vším, co Phoenix umí nejlépe: chytlavé přímočaré melodie spojené s inovativní produkcí, což má za následek to, že je předurčeno být jedním z alb roku 2022.

Epizoda 190Před čtyřmi dny 25:23

Se zpěvačkou Lenny o novém albu Heartbreak Culture, producentech, Marpovi i chystaném koncertu

Lenny je zpěvačka a autorka, která je již několik let výraznou postavou české hudební scény. Pravidelně se objevuje v nominacích na nejprestižnější domácí hudební ceny, její hity zní z rádií a svým fanouškům vždy kromě jedinečného hudebního zážitku nabízí i unikátní uměleckou podívanou. Její nejúspěšnější album Hearts pohnulo s popovou scénou po celé Evropě a její poslední singl Overdosed se dostal do celosvětové Spotify kampaně EQUAL, díky čemuž se Lenny objevila na hlavním billboardu new yorské Times Square.

Epizoda 189Před pěti dny 26:51

O víně s vinařkou Kateřinou Šílovou

Kateřina vyrostla a žije v Mikulově, jejím původním oborem je multimediální komunikace, kterou vystudovala na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, od roku 2003 však začala provozovat v Mikulově vinotéku a v roce 2013 se začala věnovat výrobě vína, od roku 2015 pak ve svém vinařství v centru Mikulova.

Epizoda 188Před týdnem 27:55

Zuzana Poláková ze združení Auto-Mat o cyklistické dopravě

Spolek AutoMat prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Podporuje veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu i rozumné používání aut. Přináší inspiraci z evropských metropolí a aktivizuje lidi k pozitivní proměně ulic a veřejného prostoru. Dohlíží na politiky a efektivní využití veřejných peněz. Společně s námi tvoří město, ve kterém chceme žít.

Epizoda 18712. srpen 2022 19:39

Kato z Prago Union o nové desce Příduhned i chystaném koncertu

Nové album Prago Union se jmenuje Příduhned… a vychází 19. srpna! Jako první vlaštovku kapela právě vypustila singl „Marná“. Ačkoli by slova Marná a Příduhned… v souvislosti s Prago Union mohlo zvednout pár obočí, vše už je jasné a Prago plní plán oslav svých 20 let na scéně do puntíku. Když v červnu vypouštěli digitální kompilaci nevydaných skladeb Mimo Jiné, slibovali na prázdniny zcela novou desku. A přestože zatím poslední studiovka Made In Strašnice byla tou dobou jen rok mladá, tak svého slibu dostáli v plném rozsahu. Příduhned… je touto dobou již v lisu a čas působení Prago zvuku na naše sluchové aparáty zde připomíná rovných dvacet nových písní. K oslavám se připojili i hosté Rest, Prezident Lourajder a Johny Boss na mikrofonu a mnoho dalších se stavilo obsloužit i jiné studiové vybavení. Ti, kdo slyšeli, dosud pjejí jenom chválu, takže nezbývá, než se těšit na 19. srpen.

Epizoda 1869. srpen 2022 29:54

Jan Koller o fotbalové kariéře a novém dokumentu Příběh obyčejného kluka

Sparťan se slabostí pro Bohemku, hráč s největší velikostí kopaček a především excelentní útočník, to je Jan Koller, který nám přišel povyprávět o své kariéře a zbrusu novém dokumentu.

Epizoda 1851. srpen 2022 31:26

Hudebník Andy Čermák o své první sólové desce Secret December

Andy Čermák z kapely Sunflower Caravan má venku svou první desku. Proč vydání nabralo zpoždění a jak jde jeho sólová kariéra dohromady s původní kapelou?

Epizoda 18427. červenec 2022 06:24

Rozhovor s Liamem Gallagherem o novém albu, pandemii, Oasis, bratru Noelovi i Manchester City

Liam u příležitosti vydání posledního titulu C'mon You Know poskytl rádiu Expres FM rozhovor, ve kterém pohovořil o procesu vzniku třetího alba, pandemii, Oasis, Noelovi i Manchester City. Liam Gallagher tvořil s bráchou Noelem kostru jedné z největších kapel v britských dějinách. Oasis jsou ostrovní rockovou legendou, jejich album Be Here Now z roku 1997 bylo do listopadu 2015 s prodejem 424 tisíc kopií v prvním týdnu po vydání nejlépe startujícím titulem v anglické historii. Média za kanálem La Manche dodnes sní o návratu Oasis, ten je však vzhledem k nevraživosti mezi oběma bratry, kteří se vzájemně nemohou vystát, velmi nepravděpodobný. Po rozpadu legendy si Liam založil vlastní kapelu, s Beady Eye ale na úspěch Oasis ani zdaleka nenavázal. Jeho kariéru restartovala až sólová tvorba, především skvělé album As You Were z roku 2017.

Epizoda 18313. červenec 2022 25:15

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM! 1. místo The Beatles - Revolver

Od nahrání desky Rubber Soul neuplynul ani rok a nejslavnější kapela světa (slovy Johna Lennona dokonce slavnější než Ježíš Kristus) má namířeno nazpět do studia aby začala pracovat na sedmé řadovce, která měla znít docela jinak než cokoliv co předtím kapela vydala. Pár týdnů po vydání desky The Revolver se kapela úplně naposledy představuje americkému a vlastně zároveň platícímu publiku vůbec, aniž by z téhle výjimečné desky zazněla jediná nota. Důvodem pro absenci v jejich setlistu je právě technická stránka nahraných skladeb, ale i konzervatismus jejich publika. Takový je tedy, alespoň ve zkratce, příběh nejlepší desky hudební historie podle Expres FM. O Beatles toho bylo řečeno a napsáno tolik – a jejich příběh je téměř mýtický – že je těžké shrnout jejich kariéru, aniž bychom znovu nezopakovali klišé, která už desítky milionů skalních fanoušků znají. Bezpochyby byli největším a nejvlivnějším počinem rockové éry a zavedli do populární hudby více inovací než kterákoli jiná skupina své doby. Navíc byli jedni z mála umělců jakéhokoli oboru, kteří byli zároveň nejlepší i nejoblíbenější v tom, co dělali.

Epizoda 1826. červenec 2022 04:39

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM! 2. místo Nirvana - Nevermind

Psal se rok 1991, když se v Praze podepsal protokol o zániku Varšavské smlouvy a o pár měsíců později se rozpadnul Sovětský svaz. Nás ale zajímá hudba z tohoto roku. V září 1991 totiž vychází možná ta nejlepší rocková deska vůbec. Poslední velká deska, která mění svět hudby. Album Nevermind od Nirvany. Deska Nevermind je poslední z těch totálních desek, které doslova změnily svět. Poslední z těch alb, které vydávaly kapely jako The Beatles, Rolling Stones, Led Zeppelin, Black Sabbath nebo Queen a jako poslední právě Nirvana. Ty desky, které byly společenskou událostí, a každý o nich prostě věděl, protože jich byla plná média. I když i dnes jsou rockové kapely, co vyprodávají stadiony, nikdy už se od té doby nejednalo o tak významnou celospolečenskou událost. Druhá deska Nirvany dostala alternativní rock na vrchol hitparád a otevřela tak dveře dalším rockovým a indie kapelám. Jedná se o jednu z nejlepších desek devadesátých let, která se pravidelně objevuje v žebříčcích těch nejlepších alb hudební historie, a my jí v naší padesátce řadíme na druhé místo.