Večerní show
Epizoda 14513. duben 2022

Poslechněte si podcast: 50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM! 14. místo Prince - Purple Rain

Aktuálně je před námi 14. místo našeho žebříčku těch největších klenotů hudební historie. 14. místo nás vezme do roku 1984, kdy byl básník Jaroslav Seifert oceněn Nobelovou cenou za literaturu. V Praze se tou dobou otevíraly dvě nové stanice metra konkrétně tehdejší Fučíkova, dnes Nádraží Holešovice, a také Vltavská. V hudbě byl rok 1984 purpurový. Zpěvák Prince totiž do světa poslal svoji šestou deskou s názvem Purple Rain a definitivně tak potvrdil, že patří mezi hudební génie. Slavné album vyšlo jako hudební doprovod ke stejnojmennému filmu. Ten sice už tak dobrý nebyl, ale aspoň nám tu po něm zůstal skvělý soundtrack.

03:13

Večerní show

Vydává: Expres FM

Ne zcela korektní podcast dvojice Vlado a Radek, kteří se ve svém vysílání nebojí ničeho a žádná otázka jim není cizí. Výběr z večerního vysílání na Expres FM si můžete poslechnout v tomto podcastu.

Web

Epizoda 234Před pěti dny 04:11

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 30. Wanastowi Vjecy - Lži, sex a prachy

Když vyšlo druhé album  Lži, sex a prachy od kapely Wanastowi Vjecy, bylo jasné, že už to nelze brát jen jako vedlejší „sranda projekt“ poloviny kapely Lucie. Protože tahle deska dodnes patří k tomu nejlepšímu, co se na české pop-rockové scéně urodilo. Stylová pestrost, často odvážné aranže, sympatická oprsklost v textech a hlavně naprosto suverénní songwriting – viz neslavnější skladba Sbírka zvadlejch růží, která je sice za ta léta poněkud ohraná ze zacykleného tuzemského éteru, ale objektivně řečeno je kompozičně v podstatě dokonalá. 

Epizoda 233Před týdnem 25:56

Roman Holý o nové desce J.A.R. Jezus Kristus Neexistus?

Funkový buldozer J.A.R. vydává novinku Jezus Kristus Neexistus? Jejich předák Roman Holý ve Večerním show pohovořil o jejím vzniku, sbírce Andělů i přivýdělku na důchod.   

Epizoda 231Před týdnem 21:42

Jan Čechtický z Ohm Square: Náš proces nahrávání je strašně zdlouhavý a nepraktický

Pro tuzemskou elektronickou scénu nepostradatelné duo Ohm Square vydává po devíti letech novou nahrávku /0, kterou ve středu večer pokřtí v pražském klubu Fuchs2. Vlado s Radkem u této příležitosti vyzpovídali jednu polovinu projektu, a sice Honzu Čechtického aka Jana 2. Česká hudební skupina OHM SQUARE byla založená v roce 1996. Zpočátku pětičlenný projekt se v průběhu let změnil na dvoučlenný, tvoří jej hudebník Jan2 a zpěvačka Charlie One. I jejich hudba se posunula o organického drum’n’bassu, trip hopu či breakbeatu ke komplexnější elektronice. Ohm Square se vyznačují nejen svou hudební kvalitou, ale také svým originálním vizuálním stylem, který se promítá jak v jejich hudebních videích, tak v živých vystoupeních. Skupina má na kontě mnoho koncertů v České republice i v zahraničí, a to včetně vystoupení na prestižních hudebních festivalech. V roce 2023 Ohm Square přicházejí se svým šestým studiovým albem s názvem /0. Nové album se nese v duchu alternativní elektroniky s intimními vokály. Jak tvůrci sami uvádí, „jedná se spíše o hořkou čokoládu z klasických bobů, než o sladkou cukrovinku.“  

Epizoda 232Před týdnem 03:51

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 31. Bratři Orffové - Bingriwingri

Debut do té doby zcela neznámé kapely z Krnova přistál na českou hudební scénu jako nečekaná kometa z vesmíru. Do všech detailů propracovaná nahrávka, stylově vycházející z tehdy populární folktroniky, ale přitom naprosto svébytná. Bratři Orffové si vytvořili svůj vlastní svět, v textech používali dokonce vlastní originální slova jako telesfaces nebo glór. Je to vlastně koncepční deska o chlapíkovi, co se jmenuje Serža Vantóš a žije ve fiktivním futuristickém městě Bingriwingri. Celá nahrávka je velice intimní, vtahující a jedním slovem kouzelná.

Epizoda 230Před 2 týdny 04:35

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 32. Sunshine - Moonshower And Razorblades

Ačkoliv šlo už o jejich čtvrtou desku, teprve s ní přišel na domácí scéně velký průlom. Bylo to trochu paradoxní, protože v té době už Sunshine pravidelně koncertovali v zahraničí, což pak stvořilo klišé o „nejznámější české kapele, kterou v Česku nikdo nezná“. Pravda je, že album Moonshower And Razorblades se natáčelo v Los Angeles pod záštitou labelu Custard, který vlastní Linda Perry z 4 None Blondes. Na desce hostuje legendární Tricky a nahrávka dodnes působí po všech stránkách velmi „nečesky“. Shodou smolných okolností ale nakonec nevyšla celosvětově, jak bylo původně v plánu, ale pouze v Česku a Japonsku. Přesto dodnes zůstává skvělou nahrávkou, která má energii, sebevědomí, výborný zvuk i charisma a to v míře, která byla do té doby na domácí kytarové scéně nevídaná.   

Epizoda 229Před 3 týdny 19:09

Rozhovor s Romanem Šusterem o kampani Nenech složit ragby

České ragby potřebuje vaši pomoc. Poslední roky makáme na tom, abychom byli schopni obstát v nejvyšších evropských soutěžích. Chceme tento tvrdý a férový sport posouvat dál, protože nám dal do života nejen odolnost, ale i týmovost, respekt a disciplínu.  Více o projektu - https://www.hithit.com/cs/project/11873/nenech-slozit-ragby 

Epizoda 228Před 3 týdny 03:29

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 33. Bittová & Václavek - Bílé inferno

Nádherná deska, na které se spojily dvě výrazné osobnosti tzv. brněnské alternativy – zpěvačka a houslistka Iva Bittová a zpěvák a kytarista z kapely Dunaj Vladimír Václavek. Jemné akustické písničky, které mají často zvláštní formu, ale jsou srozumitelné, citlivé a nadčasové. Důležitou součástí originálního dvojalba je i dívčí sbor Lelky nebo jazzový kontrabasista Jaromír Honzák.  Album pak zcela zaslouženě zvítězilo v anketě hudebních publicistů o nejlepší desku prvních třiceti let vydavatelství Indies.   

Epizoda 22727. duben 2023 24:54

Hokejistka a bronzová medailistka ze světového šampionátu Aneta Tejralová ve Večerní show

Aneta Tejralová patří mezi zkušené členky české reprezentace, za sebou má vydařené angažmá v Rusku a momentálně působí v dresu Boston Pride. S Vladem a Radkem probrala své působení v reprezentaci i ruském týmu. 

Epizoda 22626. duben 2023 03:56

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 34. Prago Union- HDP

S dnešním odstupem už je kapela Chaozz braná jako jeden z regulérních základních kamenů tuzemského hip hopu, v době jejich největší slávy v devadesátých letech se na ně ale hodně lidí koukalo skrz prsty. Přitom jejich šéf Deph aka Kato byl vždycky extrémně talentovaný textař i beatmaker. Svůj zasloužený kredit získal vlastně až po rozpadu Chaozzu, s vydáním této debutové desky svého nového projektu Prago Union. I když Prago na Chaozz vlastně v mnohém navazovali, album HDP odráželo fakt, že Kato už byl přeci jen starší a zkušenější. Hudba byla pestřejší a zajímavější, ale hlavní kouzlo nahrávky spočívalo v textech, kdy konečně všem došlo, že málokdo umí s češtinou pracovat tak skvěle a neotřele jako právě Kato.   

Epizoda 22525. duben 2023 22:54

Rodan: Nejdřív si sundám brýle, pak až můžu psát texty

Sympatický mladík s tváří kluka a vášní pro fotbal na sebe vůbec poprvé výrazně upozornil na přelomu let 2020 a 2021, když se svým debutovým singlem Gone bodoval v rozhlasových hitparádách. Úspěch Gone mu následně vynesl nominaci na Objev roku 2021 v cenách Evropy 2 i zařazení mezi 50 nadějí české hudby dle renomovaného hudebního magazínu Headliner a začalo být zřejmé, že jméno RODAN je dobré si zapamatovat. Svůj velký potenciál a talent sotva dvacetiletý hudebník, který získával první ostruhy pouličním buskingem, potvrdil v polovině roku 2022 albovým debutem Glasses Off v produkci Jana Čechtického (Ohm Square).