Večerní show
Epizoda 11914. únor 2022

Poslechněte si podcast: Večerní kalendárium Saskie Burešové

To nejzajímavější, co se událo v 7. týdnu hudební historie podle Saskie Burešové na rádiu Expres FM

03:23

Večerní show

Vydává: Expres FM

Ne zcela korektní podcast dvojice Vlado a Radek, kteří se ve svém vysílání nebojí ničeho a žádná otázka jim není cizí. Výběr z večerního vysílání na Expres FM si můžete poslechnout v tomto podcastu.

Web

Epizoda 208Dnes 03:40

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: Už jsme doma - Hollywood

Už jsme doma jsou jenom jedni. Jestli má nějaká česká kapela opravdu originální a nezaměnitelný rukopis, jsou to právě UJD. A jejich třetí deska Hollywood je jejich nejslavnější nahrávkou. Je v tom punk, ale někdy až jazzová kompoziční komplikovanost, je v tom experimentální avantgarda, ale zároveň nesmírně živočišná energie. Ostatně ne náhodou jsou UJD jednou z mála domácích kapel, která dodnes pravidelně koncertuje po celém světě.  

Epizoda 207Před týdnem 20:00

Zpěvačka Maella o novém singlu, Eurovizi a Londýně

Maella je mladá zpěvačka a skladatelka s uhrančivým hlasem žijící střídavě v Praze a Londýně. Ve svých textech klade důraz na niterní prožitky, které balí do osobitého hudebního žánru na pomezí alternativního popu a rhythm and blues.Loni v říjnu byla ambasadorkou Spotify playlistu Equal a její fotografie se objevila na newyorském Time Square.

Epizoda 206Před týdnem 04:01

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 46. Role - Rána

Jeden z nejvýraznějších debutů za poslední roky. Pražská kytarová kapela se zničehonic zjevila s albem, které se v mnohém stalo výpovědí její generace. Role po mnoha letech, kdy na české indie scéně dominovala angličtina, přišli s českými texty a znělo to skvěle a přirozeně. Ovlivnili tím i kapely, které přišly po nich, jako Dukla nebo Good Night Only.

Epizoda 205Před 2 týdny 05:03

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 47. Blue Effect - Nová syntéza

V roce 1971 to byla opravdová událost. Rocková kapela Blue Effect spojila síly s Jazzovým orchestrem Čs. rozhlasu. Studiový záznam podpořený koncertní prezentací skladeb sloučil dvě předtím zdánlivě neslučitelné party. V našich poměrech byl překvapením, byť jinak pojatá spolupráce beatu a big bandu by se našla. Album však šlo jiným směrem. Čistě instrumentální obsah byl více velkokapelovým jazzem než rockem, ale rázní rytmici Kozel a Čech, excelentní kytarista Hladík a klávesák Semelka sekundovali více než zdatně. Zajímavostí je, že úvodní motiv z Nové Syntézy použili ve zrychlené podobě One-T + Cool-T ve slavném hitu The Magic Key z roku 2002, který trhal žebříčky světových hitparád.

Epizoda 204Před 3 týdny 04:37

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 48. Dybbuk - Ale čert to vem

S trochou nadsázky se dá říct, že jediná deska dívčí kapely Dybbuk zní jako Wet Leg. Akorát skoro o čtyřicet let dříve. Kultovní dívčí kapela vznikla v roce 1981, tehdy ještě pod názvem Plyn, a rozpadla se v roce 1987, kdy se většina členek transformovala do kapely Zuby Nehty. Jejich retrospektivní debut vyšel až v roce 1991. Dodnes udivuje svým svěžím post-punkem a upřímnou výpovědí holek kolem dvacítky o životě v osmdesátých letech v Československu. Dybbuk byla kultovní dívčí punková kapela. V roce 1981 založily Pavla Slabá, Hana Řepová a Marka Míková hudební skupinu Plyn. O tři roky později se skupina přejmenovala na Dybbuk a přibrala další členky, Kateřinu Jirčíkovou a Evu Trnkovou. Skupina, která se postupem času přetransformovala v Zuby nehty, procestovala kus světa, vystoupila na mnoha festivalech, nahrála šest alb, vytvořila hudbu k několika divadelním představením a stále aktivně působí v Čechách i v zahraničí.

Epizoda 203Před 3 týdny 23:45

Libor Podmol: Na Dakar pojedu i potřetí, chci být inspirací pro svoje děti

Do večerní show na Expres FM dorazil speciální host, český závodník ve freestyle motocrossu a účastník posledních dvou ročníků nejtěžšího motoristického závodu, Rallye Dakar. Libor Podmol s Vladem rozebral nejenom zkušenosti a zážitky ze závodu, ale také náročnou přípravu. 

Epizoda 20211. leden 2023 04:47

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 49. Kryštof - V siločarách

Kryštof definovali tvář českého pop rocku posledních dvaceti let. Jejich především první desky mají nezpochybnitelnou kvalitu. My jsme vybrali jejich druhé album, které produkoval Dušan Neuwerth a které asi nejuceleněji dokazuje Krajčův talent napsat silnou písničku. Kryštof patří k nejúspěšnějším českým kapelám první i druhé dekády jedenadvacátého století. V roce 2013 se stali nejúspěšnější skupinou v anketě Český slavík a jsou držiteli mnoha výročních hudebních cen. Prvního Anděla získali již v roce 2001, kdy je porota zvolila Objevem roku. Vůdčí osobností souboru je zpěvák a skladatel Richard Krajčo.

Epizoda 2014. leden 2023 05:41

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 50. Indy & Wich - My 3

Jeden z pilířů českého hip hopu. Ve své době hudební i textové zjevení, které spolu s Repertoárem od PSH bude navždy patřit k základním kamenům tuzemského rapu. Přesto, že nahrávka byla vydána na nezávislém labelu Mad Drum Records, dokázala se dostat k mainstreamovému publiku. Na albu se v roli hostů představili Vec, Rytmus, Eldo, A.L.I., Dr. Kary nebo P. S. H. a Indy a Wich si za něj vysloužili nominaci na "Nováčka roku" cen Anděl. Indy & Wich je pražská hip hopová skupina založená v roce 1998. Tvoří ji rapper Indy a DJ Wich, které doplňoval rapper La4. Vedle PSH patří k základním kapelám, které na začátku nového tisíciletí formovaly podobu českého hip hopu.

Epizoda 20019. prosinec 2022 26:41

Adam Krofian a Adam Jánošík z The Atavists o čerstvé novince Prettier than You

Epizoda 1996. prosinec 2022 26:20

Rest a DJ Wich o novém albu Tlak, hiphopové scéně i chystaných koncertech

Rest a DJ Wich vydávají společné album Tlak o kterém pohovořili ve Večerní show. Došlo také na hiphopovou scénu u nás i chystané konerty. Rest se přes počáteční projekty a pokusy dostal do širšího povědomí hlavně díky rapovým freestyle battlům. Prvním počinem pod Ty Nikdy byla zlomová deska Premiéra, kterou kompletně vyprodukoval DJ Fatte. Premiéra díky beatům, rapu a tématům zaznamenala obrovský úspěch a z Resta se tak v podstatě během noci stal jeden z předních rapových interpretů. O tři roky později, v říjnu 2013, se k Premiéře přidala deska Střepy. Tu dal Rest dohromady opět s DJ Fattem, který dodal všechny beaty na album. Střepy začínají přesně tam, kde skončila Premiéra a dají se tak považovat jako soubor aktuálních Restových myšlenek a názorů. DJ Wich je jedním z nejslavnějších a nejúspěšnějších DJ´s česko-slovenské hip-hopové scény. DJingu se začal věnovat v roce 1998. Tomu všemu však předcházelo seznámení s Indym a LA4, kdy spolu v roce 1993 začínali všichni na pražské graffiti scéně. V roce 1998 vzniká skupina Indy a Wich, kde Indy působí jako rapper a Wich jako producent. Často spolupracují s raperem LA4 (také jako Lavor, Lafor nebo Gizmo), který se objevuje i na jejich vystoupeních a je třetím členem Indy & Wich. Za 20 let působení na hudební scéně se Wichovy beaty objevily na všech zásadních albech, která u nás vyšla. Vytvořil hudbu k filmům Gympl a Ulovit Miliardáře. DJ Wich získal i řadu ocenění, mimo jiné i Cenu Anděl v roce 2001 v kategorii DJ roku.