Epizoda 11914. únor 2022

Poslechněte si podcast: Večerní kalendárium Saskie Burešové

To nejzajímavější, co se událo v 7. týdnu hudební historie podle Saskie Burešové na rádiu Expres FM

03:23

Večerní show

Vydává: Expres FM

Ne zcela korektní podcast dvojice Vlado a Radek, kteří se ve svém vysílání nebojí ničeho a žádná otázka jim není cizí. Výběr z večerního vysílání na Expres FM si můžete poslechnout v tomto podcastu.

Web

Epizoda 179Před dvěma dny 27:48

Šampion UFC Jiří Procházka o cestě za titulem i budoucích soupeřích

Jiří „BJP“ Procházka je český bojovník ve smíšených bojových uměních. V současnosti soutěží v organizaci UFC, kde je šampionem v polotěžké váhové kategorii. Je bývalý šampion japonské organizace Rizin Fighting Federation v polotěžké váze. Mezi jeho další úspěchy patří zisk titulu organizace GCF v roce 2013.

Epizoda 178Před třemi dny 04:40

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM! 4. místo David Bowie - Hunky Dory

Za čtvrtou nejlepší deskou našeho žebříčku se podíváme do roku 1971. Do doby, kdy v Československu mohli zpívat jen ti, kteří souhlasili s vpádem sovětských vojsk na našem území. Zatím, co svět hrál barvami, tak u nás to byla nuda a šeď. Američtí kosmonauti se v roce 1971 hned dvakrát podívali na měsíc v rámci letů Apollo 14 a 15. Možná právě tyhle dva úspěšné lety inspirovali Davida Bowieho k jeho další tvorbě.

Epizoda 177Před pěti dny 05:36

Večerní kalendárium Saskie Burešové (25. týden): Bowieho Tom bloudí vesmírem už 53 let, první úspěchy Coldplay, napadení Rihanny a Zeppelini u soudu

Dnes se, mimo jiné, podíváme o 53 let nazpět. 20. června 1969 totiž David Bowie nahrál jeden ze svých největších hitů. V úterý 21. června to bude už 11 let, co americká kapela Msroon 5 vydala veleúspěšný hit. Ve středu 22. června to bude 14 let, co se kapela Coldplay poprvé dostala na první místo britského singlového žebříčku. Ve čtvrtek 23. června uplyne už 13 let, co se zpěvák Chris Brown přiznal k napadení své tehdejší přítelkyně zpěvačky Rihanny. 24. června před 6 lety skončil vleklý proces o píseň Starway to Heaven od Led Zeppelin. 25. června 1984 vydává Prince své šesté album Purple Rain, se kterým se Prince zapsal do historie. Tak si tento týden užijte a když nebudete vědět, co poslouchat, tak na Expresu hrajeme tu nejlepší hudbu v metropoli. Vaše Saskia Burešová

Epizoda 176Před týdnem 24:26

Psycholožka Daniela Koubková z projektu Psycare o užívání drog na festivalech

Daniela Koubková vystudovala psychologii na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vzdělává se v psychoterapeutickém výcviku přístupu zaměřeném na člověka v institutu PCA Brno. Jako terapeutka se snaží tu být především pro klienta a jeho potřeby. Nebude Vám dávat rady, ale doufá, že společně přijdete na to, jak se poprat s čímkoliv, co přijde. Hlavními pilíři mjejího přístupu jsou empatie, přijetí a autenticita. Terapeutické sezení je prostorem pro klienta a jeho zkoumání všeho, co je pro něj důležité a zajímavé, bez cenzury či hodnocení. Cílem dle Carla Rogerse je „stát se sám sebou“. Aktivně působí v České psychedelické společnosti a jejím harm-reduction projektu PsyCare, který se zaměřuje na pomoc uživatelům psychedelických látek v rekreačním kontextu. Zajímá se o výzkum terapeutického potenciálu psychedelických látek, změněných stavů vědomí a teorie vývoje vědomí, o kterých jsem napsala i svoji diplomovou práci. Podílí se na vzniku Metodiky pro práci s uživateli psychedelik v rámci projektu Národního ústavu duševního zdraví.

Epizoda 175Před týdnem 04:29

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM! 5. místo: Radiohead - OK Computer

OK Computer od Radiohead je jediné album z posledních dvou dekád, které se v anketách o nejlepší desku všech dob dokáže prodrat mezi obvyklé podezřelé, jako jsou Sgt. Pepper, Revolver nebo Dark Side of the Moon. V polovině devadesátých let dominoval ostrovní rockové scéně britpop. Žánr, který nepokrytě navazoval na slavné "swingující" šedesátky v čele s The Beatles, vládl prodejním žebříčkům a naplňoval Brity hrdostí. Jenže v roce 1997 už téhle scéně trochu docházel dech. Nastal nejvyšší čas, aby na ostrovech někdo přišel s něčím úplně novým.

Epizoda 174Před týdnem 22:34

Pražská kapela Dukla: Rádi bychom byli mainstreamovější

Dukla je kapela z pražských Vinohrad hrající kytarový pop nesoucí odkaz nové vlny, postpunku, devadesátkových kytarovek, ale i rapu. Mají na kontě řadu singlů, tři EP a album Honza, za které sklidili pozitivní ohlasy a nominaci na hudební ceny Apollo za desku roku 2020. Melancholický zvuk kapely s výrazným citem pro melodii jde ruku v ruce s nostalgickými texty, které s přiznanou naivitou vypraví o životě ve městě. bio: Full Moon

Epizoda 173Před týdnem 06:30

Večerní kalendárium Saskie Burešové (24. týden): Robbie Williams a fotbal, Brian May vs Trump a narozeniny slaví Ziggy Stardust i Kendrick Lamar

Léto se nám pomalu rozjíždí a ať už touto dobou děláte cokoliv, tak toho na chvilku nechte, protože tu pro Vás mám opět několik opravdu zásadních hudebních výročí. Z Expres FM Vás zdraví Saskia Burešová.

Epizoda 172Před 2 týdny 05:12

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM! 6. místo Michael Jackson - Thriller

Za šestou příčkou našeho žebříčku se vydáme do roku 1982. Tedy do roku, kdy Andrej Babiš podepsal spolupráci s STB, na Falklandách vypukl válečný konflikt mezi Argentinou a Velkou Británií. V roce 1982 také vychází nejprodávanější deska všech dob. Thriller Michaela Jacksona. Thriller je s více jak 70 miliony kusů nejprodávanější deskou všech dob. Michael Jackson za něj obdržel rekordních 8 cen Grammy včetně té pro nejlepší desku roku. V roce 2008 byla nahrávka přijata do síně slávy cen Grammy a ve stejném roce byla zařazena i do knihovny amerického kongresu, jako důležité kulturní a historické dědictví. Celá nahrávka také změnila rasový pohled na interprety tmavé pleti a zásadním způsobem ovlivnila kvalitu budoucích videoklipů. Tohle všechno jsou důvody, které z alba Thriller dělají jednu z nejlepších a nejzásadnějších desek hudební historie. V naší padesátce jí řadíme na šesté místo.

Epizoda 171Před 2 týdny 22:30

Emma Smetana a Jordan Haj o právě vydané desce, koncertech i konci spolupráce

Epizoda 170Před 2 týdny 04:29

Večerní kalendárium Saskie Burešové (23. týden) Bowieho koncert v Berlíně, soud s Lauryn Hill, rvačka rockerů, úmrtí legendy

V pondělí si připomeneme cenu Grammy pro Whitney Houston. V úterý 7. června to bude už 35 let, co dal David Bowie ochutnat východnímu Berlínu hudbu ze západu. 7. června 1987 odehrál koncert před Berlínským Reichstagem s reproduktory, které nechal nasměrovat k nedaleké Berlínské zdi. Ve středu to pak bude 10 let, co Lauryn Hill stanula před soudem za daňové úniky. Před 24 lety si to na pěsti rozdali liam Gallagher a Mick Hucknall. Smutné výročí připadá na pátek 10. června. Před 18 lety tedy 10. června 2004 umírá americká legenda Ray Charles. No a v neděli to bude 14 let, co skupina Coldplay vydala své čtvrté album. Tak si tento týden užijte. Myslím, že jsem dala pár tipů, co se tento týden pustit a kdybyste náhodou nevěděli, co poslouchat, tak si nalaďte Expres FM. Já se tu na vás budu těšit zase příští pondělí. Vaše Saskia Burešová.