Večerní show
Epizoda 14925. duben 2022

Poslechněte si podcast: Večerní kalendárium Saskie Burešové (17. týden) Nejdražší tenisky od Kanye Westa a rozpad The Verve

Je tu nový týden, ale stále stejná Saskia Burešová. Zase jsem trochu zašátrala v paměti a našla pár hudebních výročí, co stojí za to, abychom si je připomněli. Je tu další Večerní Kalendárium. Pamatujete si ještě Madonin sigle La Isla Bonita? V pondělí 25. dubna 2022 je to přesně 35 let, co se s ním Madonna dostala na první místo britského albového žebříčku. La Isla Bonita byla přitom napsána pro Michaela Jacksona. Ve čtvrtek 28. dubna to bude 10 let, co se do historie zapsala zpěvačka Emili Sandé. Ta se svým albem Our Vision of Events udržela 63 týdnů v první desítce žebříčku debutových alb. V pátek si pusťte Drakeovou čtvrtou desku Views. 29. dubna nás čeká její šesté výročí. Během prvního týdne se jí prodalo více 800.000 kusů a také trhla rekord v počtu online přehrání.

04:44

Večerní show

Vydává: Expres FM

Ne zcela korektní podcast dvojice Vlado a Radek, kteří se ve svém vysílání nebojí ničeho a žádná otázka jim není cizí. Výběr z večerního vysílání na Expres FM si můžete poslechnout v tomto podcastu.

Web

Epizoda 217Dnes 27:26

Amelie Siba o vzniku nové desky, koncertních zážitcích i budoucím hudebním směřování

Amelie Siba - mladá, půvabná písničkářka z Prahy, je jednou z nejvýraznějších tváří současné české nezávislé hudební scény a její jméno je především spojováno s pojmy něžnosti a blízkosti. Hudebnice vkládá do každé z písniček svůj vlastní příběh, který se týká retrospektivních stavů a rozpoložení jí samotné. Texty působí jako deníkové zápisy, jejichž ústředními tématy jsou dospívání a vztahy jak sám k sobě - z pohledu vnitřní bolesti, nejistoty a hledání hodnot - tak i k druhým. Svá vyprávění doprovází Amelie jemnými kytarovými melodiemi a decentní elektronikou, která tvorbě dodává dreamy nádech. S Vladem a Radkem pohovořila o své nové desce, koncertech, fanoušcích i plánech do budoucna.

Epizoda 216Dnes 04:05

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 39. Khoiba - Nice Traps

Jedna ze zásadních nahrávek tuzemského indie popu. Když zpěvačka Ema Brabcová a kytarista a producent Filip Míšek opustili dobře se rozjíždějící kapelu Roe-Deer, vypadalo to jako riskantní krok. S vydáním debutu Nice Traps ale bylo jasné, že dobře věděli, co dělají. Kombinace kytarového indie popu s elektronikou, zjevná inspirace Radiohead, ale hlavně neobyčejně silné melodie, kterým je nahrávka narvaná až po strop. Výsledek zní i dnes až překvapivě aktuálně a není divu, že Khoiba s albem uspěla i za hranicemi – vyšlo v Japonsku, Německu i USA.  

Epizoda 215Před šesti dny 27:41

Generální manažerka hokejové Sparty Barbora Snopková Haberová nejenom o přípravách na boj o titul

Právnička a manažerka Barbora Snopková Haberová je generální manažerkou hokejové Sparty. Dříve působila v nejužším vedení České pošty nebo nadačních fondů. Jejím dědečkem je legenda plzeňského hokeje Zdeněk Haber, otcem dlouholetý extraligový rozhodčí Ivo Haber a manželem bývalý obránce Jan Snopek.

Epizoda 214Před týdnem 03:43

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 40. Vanessa - Flashback

Na své druhé desce přešla pražská elektronická kapela Vanessa k češtině a natočila nekompromisní výpověď o temné straně začátku devadesátých let. Hudebně šlo o apokalyptické EBM, které díky talentu skladatele Daniela Rodného mělo silné hudební nápady a energickou intenzitu. Základem alba jsou ale depresivní texty frontmana Samira Hausera o sebevraždě, rasismu, vyvrhelech doby a tvrdých drogách. A i když je Samir bral především jako provokaci, byl do té míry sugestivní, že z toho dodnes běhá mráz po zádech.

Epizoda 213Před 2 týdny 04:17

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 41. Ecstasy Of Saint Theresa - Slowthinking

Čtvrté řadové album The Ecstasy Of St. Theresa je asi nejucelenější nahrávkou v jejich diskografii. Jan P. Muchow se na ní jako producent doslova vyřádil, je z toho cítit svoboda, že na rozdíl od produkce pro jiné interprety nemusel brát na nikoho ohledy a dělat jakékoliv kompromisy. Skvělý výkon odvedla i zpěvačka Kateřina Winterová a výsledkem je odvážná deska, které se na svou dobu velmi svěžím způsobem povedlo spojit pop s experimentální elektronikou a držet tempo s tím, jak to venku dělali např. Björk nebo Lamb. 

Epizoda 212Před 3 týdny 02:21

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 42. Xavier Baumaxa - Buranissimo Forte

Druhá a v Xaviho diskografii jednoznačně průlomová deska, která proslavila tohoto litvínovského samorosta. Deska přináší pro něj typický mix opravdu skvěle napsaných písniček, dadaistických hovadin, drzé parodie, provokující „nekorektnosti“, ale i upřímné osobní výpovědi a melancholie. Často jde na takříkajíc dřeň, ale o to víc působí opravdově. 

Epizoda 21122. únor 2023 29:03

Dominik Hašek: Když se řekne Nagano, každý si pamatuje, co přesně dělal

Hostem Večerní show byl bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek. S Vladem a Radkem zavzpomínal na olympijský turnaj století v Naganu, ze kterého si český nároďák přivezl zlatou medaili. Právě dnes je to 25 let. Pardubický rodák Dominik Hašek je jedním z nejúspěšnějších českých hokejistů. Kromě zlata z Nagana se může pyšnit i bronzem s olympiády v Turíně, dvěma Stanley Cupy, které získal v dresu Detroitu Red Wings a třemi domácími tituly s Pardubicemi. Je mimo jiné držitelem rekordních šesti Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL a dvou Hart Memorial Trophy, kterou v zámoří udělují nejužitečnějšímu hráči ligy. V Česku obdržel pětkrát ocenění Zlatá hokejka. V současnosti se Dominik Hašek ostře vymezuje proti možnosti startu ruských a běloruských sportovců v NHL i na mezinárodních akcích. 

Epizoda 21022. únor 2023 03:11

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 43. Sebastians - Blue by Sebastians

Jediné album pražské kytarové kapely, z jejíž trosek pak mimochodem vznikly tři zásadní jména devadesátých let -  Ohm Square, Liquid Harmony a Colorfactory. Ačkoliv nahrávka nijak nezapře inspiraci tehdejší britskou indie scénou a jmény jako The Stone Roses nebo The Charlatans, v domácím kontextu zněla ve své době neobyčejně svěže. Byla to jedna z prvních tuzemských desek, která díky pádu železné opony držela krok s aktuálním děním venku. Na hudebně suverénních a hitových skladbách se pak podepsal i nesporný talent všech členů kapely, což pak potvrdili ve svých následných projektech. 

Epizoda 20915. únor 2023 02:35

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 44. dné - These Semi Feelings, They Are Everywhere

Debutové album producenta Ondřeje Holého alias Dné zcela zaslouženě získalo ceny Apollo a Vinyla za nejlepší desku roku 2016. Nahrávka s vtahující a velmi intimní atmosférou levituje někde na pomezí ambientní elektroniky, filmové hudby a soudobé klasiky. Album vznikalo pět let a na jeho počátku byla dlouhá tvůrčí krize. Sám Dné přiznal, že jej téměř neomezené možnosti dnešní hudební produkce děsí, a proto se nakonec rozhodl omezit své vyjadřovací prostředky. Celé album tak stojí na dvou základních prvcích - klavíru a tleskání rukou. Za zmínku stojí i fakt, že deska vyšla na německém labelu Majestic Casual Records a vzbudila po zásluze ohlas i v zahraničí. 

Epizoda 2088. únor 2023 03:40

50 nejlepších českých alb historie podle Expres FM: 45. Už jsme doma - Hollywood

Už jsme doma jsou jenom jedni. Jestli má nějaká česká kapela opravdu originální a nezaměnitelný rukopis, jsou to právě UJD. A jejich třetí deska Hollywood je jejich nejslavnější nahrávkou. Je v tom punk, ale někdy až jazzová kompoziční komplikovanost, je v tom experimentální avantgarda, ale zároveň nesmírně živočišná energie. Ostatně ne náhodou jsou UJD jednou z mála domácích kapel, která dodnes pravidelně koncertuje po celém světě.