• Podcasty
  • Zprávy Českého rozhlasu Region
Zprávy Českého rozhlasu Region
27. únor 2023

Poslechněte si podcast: Ve Zruči nad Sázavou se po pěti letech povedlo sehnat nové zubaře. Otevřeli hned tři ordinace

Pět let marně hledali ve Zruči nad Sázavou náhradu za zubaře, kteří odešli do důchodu. A konečně se to povedlo. Dnes ráno tam otevřela pobočku stomatologická klinika TopDent a rovnou tři ordinace.

02:17

Zprávy Českého rozhlasu Region

Vydává: Český rozhlas

Aktuální zprávy ze středních Čech.

Web

Včera 01:37

Kontroly ubytoven pro uprchlíky odhalily nedostatky. Některé vykazovaly více lidí

Středočeský kraj zjistil při kontrolách ubytovacích zařízení pro uprchlíky mnoho nedostatků. Při 17 únorových a březnových kontrolách zcela obstály dvě ubytovny, v sedmi hejtmanství odhalilo drobné a v osmi závažné prohřešky. Některá zařízení zřejmě vykazovala větší počet lidí, než skutečně ubytovala.

Včera 02:45

Dobrovolníci a obec Koněprusy zachraňují jedinečnou historickou vápenici. Odklidili už 30 tun odpadu

Už tři roky se snaží dobrovolníci a obec Koněprusy na Berounsku zachránit tamní vápenici. Pec, ve které se pálilo vápno, stojí na severním svahu přírodní památky Zlatý kůň. Kdy přesně vznikla historici neví. Známé je pouze to, že v první polovině 19. století dokázala vypálit za rok až 18 a půl kubíku vápna. Teď se z ní postupně stává místo, kam lidé chodí odpočívat. Reportérku Natalii Máchovou uvedl do vápenice koněpruský kronikář Libor Kašička.

Před dvěma dny 05:39

V 68 letech zemřel dopravní historik Pavel Fojtík

Ve věku 68 let zemřel Pavel Fojtík, dlouholetý vedoucí Archivu Dopravního podniku hl. m. Prahy a v posledních 35 letech hlavní tvář historie pražské městské hromadné dopravy. Tu pomohl popularizovat a přiblížit široké veřejnosti. Byl častým hostem i našeho vysílání.

Před třemi dny 02:43

Aktualizujeme: Policie vyšetřuje demolici budov v Milovicích, území bylo kontaminováno azbestem

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území tak bylo kontaminováno. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. Zasahují kvůli tomu na středočeském krajském úřadě v Praze a městském úřadě v Milovicích, řekl v pondělí okresní státní zástupce v Nymburce Štěpán Brunclík.

Před pěti dny 03:18

Veletrh Jarní zemědělec doprovodil v pátek Den s regionálními stanicemi Českého rozhlasu

Na výstavišti v Lysé nad Labem na Nymbursku se až do neděle 26. 3. koná veletrh zemědělství, zahrádkářství a potravinářství Jarní Zemědělec. Páteční doprovodný program veletrhu, nazvaný Den s regionálními stanicemi Českého rozhlasu, přinesl vystoupení zpěváků i herců, které znáte z našeho vysílání.

Před šesti dny 02:21

Turistická sezóna na železnici v Praze a středních Čechách začíná tento víkend. Přináší řadu novinek

Poslední březnový víkend bude na železnici v Praze a Středočeském kraji zahájena turistická sezóna. Letos čeká na cestující celá řada novinek. Nostalgické vlaky „Párou Prahou“ pojedou po nové polookružní trase do Roztok u Prahy a parním vlakem „Párou Posázavím“ se budou zájemci moci vydat i do města Sázava. Cestující se mohou těšit také na pohodlnější jízdu výletním vlakem Cyklohráček.

Před týdnem 01:44

Otevření mělnického podzemí se studnou pro veřejnost slaví 15 let

Zpřístupnění části historického podzemí včetně chodby ke studni pro veřejnost proběhlo v roce 2008 symbolicky 22. 3., kdy si svět připomíná Den vody. Letos slaví mělnické podzemí již 15 let od zpřístupnění.

Před týdnem 02:05

OBRAZEM: Pražští profesionální hasiči si připomínají 170 let od založení

Pražští hasiči si 22. března připomínají 170 let od založení profesionálního hasičského sboru. Městem projíždí spanilá jízda sedmi nablýskaných hasičských aut. Před 10. hodinou vyjela kolona ze stanice v Holešovicích.

Před týdnem 01:44

V Praze přibývají místa osídlená bobry. Dostávají se i na menší vodní toky

Okousané větve nebo hráze. To jsou jen některé ze známek bobří aktivity, kterou můžete čím dál častěji pozorovat v Praze. Hlodavců se zploštělým ocasem totiž v hlavním městě každý rok přibývá. Do jednoho bobřího teritoria v Komořanských a modřanských tůních se podívala i redaktorka Tereza Cedidlová.

Před týdnem 01:37

Řidiči jedoucí po dálnici D7 musí u Kněževsi zpomalit. Silničáři tam začali s přestavbou křižovatky

Silničáři pokračují s postupným rozšiřováním nájezdů a připojovacích pruhů na dálnici D7. Tentokrát začali s přestavbou křižovatky u Kněževsi u Prahy. Než dálnici v místě rozšíří, musí zbourat původní mosty. Na místě natáčela reportérka Karolína Burdová.