Výlety
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Ve věži radnice v Jablonci nad Nisou vzniká expozice modelů jizerskohorských rozhleden

Mezi dominanty Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji patří budova nové radnice postavená ve 30. letech ve funkcionalistickém stylu. V odborné porotě, která hodnotila návrhy, zasedl mimo jiné Robert Hemmrich, jemuž se přezdívá rozhlednový architekt. Mezi jeho návrhy postavené v Jizerských horách patří rozhledny Černá Studnice, Bramberk, Špičák a Nad Prosečí. Modely těchto čtyř staveb se postupně objeví ve vyhlídkové věži jablonecké radnice.

03:13

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Dnes 03:17

Přírodní památce Vrch Káčov dominuje čedičová skála, která je pozůstatkem sopečného komínu

V jihozápadní části Českého ráje, nedaleko Mnichova Hradiště se nachází pozůstatek třetihorní sopky. Vrch Káčov se tyčí nad osadou jménem Sychrov a někdy se mu říká středočeské Trosky. To proto, že jde o vysokou čedičovou skálu, kterou těžba kamene vymodelovala do podoby skalní jehly. Jedná se o sopečný komín, pozůstatek přívodní dráhy malé sopky.

Včera 03:53

Arcibiskupský zámek v Kroměříži vás provede reprezentačními sály v duchu adventního kalendáře

Interiéry raně barokního zámku v Kroměříži ve Zlínském kraji oblékli zámečtí floristé do slavnostního šatu a o adventních víkendech zpřístupnili veřejnosti. Že bude návštěva zámku jiná než v běžných dnech, poznáte hned u vstupu podle velkého vánočního věnce na dveřích.

Před pěti dny 03:37

Nové Vojenské muzeum v Ostravě je dílem jednoho člověka. Nabízí především přehlídku uniforem

Ostrava má nové vojenské muzeum. Návštěvníci se v něm mohou seznámit s výstrojí z pozemních, námořních i leteckých bojů v Evropě a v Africe. Všechny vystavené uniformy a další předměty pocházejí ze sbírky jediného člověka, českotěšínského rodáka Pavla Pokorného.

Před šesti dny 03:08

Jednu z největších sbírek textilních rukavic v Evropě představuje muzeum v Aši

O západočeské Aši se na přelomu 18. a 19. století právem mluvilo jako o městě textilu. I když textilní výroba v regionu již téměř zanikla, ašské muzeum se stále snaží uchovat povědomí a znalosti o výrobě textilu i pro budoucí generace. Muzeum se nachází v krásné empírové budově, tak zvaném Zámečku na Mikulášském vrchu.

Před týdnem 03:14

V Krásném lese můžete nahlédnout do Grizzlochova mlýna. Jeho majitelé vám ukážou dochované zařízení

V Krásném lese v Krušných horách stojí hrázděné stavení bývalého vodního mlýna. V roce 2016 se do něj nastěhovali Renata Šoltová a Standa Grizzly Číhal. Ke své radosti zjistili, že ve stavení se nachází kompletní mlýnské zařízení. A ochotně ho ukazují kolemjdoucím turistům. V plánu mají i znovu roztočit mlýnské kolo.

Před týdnem 03:07

Virtuální expedice brněnské zoologické zahrady vás postaví tváří tvář divokým zvířatům

Můžete stát v centru jihomoravské metropole a zároveň se ocitnout uprostřed džungle mezi šimpanzi nebo v oceánu plném ryb. Jedinečný zážitek nabízí prostřednictvím virtuální reality brněnská zoo. Desítka speciálních filmů umožňuje pozorovat divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí na vzdálenost doslova pár centimetrů. Otevřeno je celoročně každý den.

Před týdnem 03:17

V plzeňském muzeu najdete panenky různého stáří i velikosti. Působí neskutečně realisticky

Muzeum panenek se nachází v Plzni v Purkyňově ulici a při jeho návštěvě si na své přijdou nejen malí ale i velcí návštěvníci. Především samozřejmě návštěvnice. Děti se mohou s panenkami vyfotit a dokonce si i vypůjčit kostým. Dospělí pro změnu zavzpomínají na dětská léta, na dobu, kdy nějakou tu panenku sami doma měli.

Před týdnem 03:18

Vrch Brada na Jičínsku nabízí výhled do tří krajin. Do Českého ráje, Podkrkonoší a Polabí

Vrchol kopce Brada, který se nachází pět kilometrů severozápadně od Jičína, působí na příchozí magicky. I díky dominantnímu kříži a sochám svatých. Je to příhodné místo pro zastavení na naučné stezce s výhledem do tří krajin. A také relaxační bod, kde se vnímavý poutník cítí trochu nadpozemsky. K členitému terénu Brad a okolí patří i sport v podobě legendárního Mikulášského běhu.

Před týdnem 03:32

Kostel ve Vysokém Mýtě má výjimečný oltář. Monumentální obraz Petra Brandla bere dech

Kostel sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě v Pardubickém kraji má velmi bohatou historii. Dominantou jeho interiéru je sedmimetrový oltářní obraz jednoho z největších malířů českého vrcholného baroka Petra Brandla. A s velkou pravděpodobností se v něm skrývá i tvář samotného mistra.

Před týdnem 03:27

Na zámku Kačina u Kutné Hory si můžete vychutnat atmosféru unikátního zámeckého divadla

Zámek Kačina nedaleko středočeské Kutné Hory byl počátkem 19. století postaven jako reprezentační sídlo. V současnosti je sídlem jedinečných expozic Národního zemědělského muzea – Muzea českého venkova. Unikátní prvky kdysi luxusního šlechtického sídla se přitom dochovaly dodnes. Mezi nimi soukromé šlechtické rodinné divadlo.