Epizoda 9Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Přes banku, aplikaci nebo brokera? Vše o indexu S&P 500

Když klesá, investoři panikaří. Když stoupá, berou to všichni jako samozřejmost. Klíčový burzovní index S&P 500 ukazuje, jak se vede americkým top firmám. Následujte ho a dlouhodobě vyděláte, říká Radovan Vávra v podcastu Ve vatě.

35:32

Ve vatě

Vydává: Seznam Zprávy

Podcast investora Radovana Vávry a novinářky Markéty Bidrmanové. Poslechněte si konkrétní rady známého investora na téma investic, inflace, úvěrů nebo hypoték. Finanční „kápezetka“ pro všechny, kterým nejsou peníze ukradené. Nový díl každé dva týdny na Seznam Zprávách.

Web

Epizoda 11Před dvěma dny 36:48

Bitcoin padá. Kdo by do něj měl investovat teď, a kdo v žádném případě?

Bitcoin padá. Na důchod ho klidně kupte, na pět let ale ne, míní investor Radovan Vávra. K růstu se podle něj vrátí. Teď se svět ale bojí, jak americká centrální banka zvýší úrokové sazby.

Epizoda 10Před týdnem 34:02

Jakou investiční strategii zvolit? Začni pasivně, skonči aktivně

Jaký je mezi přístupy rozdíl? Aktivní investor si vybírá mezi firmami své favority a strategii. „Máš investorskou myšlenku. Třeba si řekneš, že nebudeš investovat do firmy, která se negativně podílí na životním prostředí. Nechceš tabákové firmy, naftařské společnosti,“ popisuje Radovan Vávra v podcastu Ve vatě. To pasivní investor věří trhu jako celku. Věří, že dlouhodobě poroste. A svou investicí jen kopíruje výkon širokého spektra firem, reprezentovaného nějakým indexem, například americkým S&P 500.

Epizoda 8Před 3 týdny 37:03

Připravte se na penzi: Odejděte ze zastaralých fondů. A pozor na poplatky

Češi pochopili, že spoléhat v penzi jen na stát je risk. Ale miliony si spoří nevýhodně. „Spousta lidí hnije ve starodávných fondech. Každý, kdo je v produktivním věku, tím na sobě páchá ekonomický zločin,“ tvrdí Radovan Vávra.

Epizoda 730. prosinec 2021 35:29

Jak vydělat v roce tygra? Drž se Ameriky a získáš aspoň 10 %

Rok 2022 je v čínském horoskopu rokem vodního tygra. „Na kapitálových trzích ale budeme mít rok opice. Čeká nás hysterie a opičí křepčení. Bude to rok hysterických pohybů nahoru a dolů,“ říká Radovan Vávra.

Epizoda 616. prosinec 2021 37:49

Co se v mládí naučíš. Správné finanční zvyky podle Vávry

Oslík, z kterého se sypou peníze. Ubrousek, který se sám prostírá. Že by se měl člověk aktivně starat o svou finanční budoucnost, se české děti z pohádek nedozví. A peníze jsou leckdy tabu i doma.

Epizoda 52. prosinec 2021 34:37

Vzít hypotéku, nebo jít radši do nájmu? Zkuste Vávrovo pravidlo

ČNB se snaží hasit požár, který neexistuje, říká exbankéř Radovan Vávra k resuscitovaným limitům na hypotéky. Centrální banka na jaře zpřísní omezení, kolik smí komu banky na byt půjčit. Ceny to podle Vávry nakrátko vyžene nahoru.

Epizoda 418. listopad 2021 33:56

Investování není jen pro „bohaté“. Stačí pár tisíc měsíčně a nepanikařit

Už i lidi, kteří měli investování za sprosté slovo na úrovni hazardu, dohání inflace ke změně myšlení. 5,8 % totiž není zdaleka konec. A nechávat peníze na běžném či spořícím účtu přestává bavit i ty, co na něm mají jen tisíce.

Epizoda 34. listopad 2021 30:32

Nevěřte ničemu, co si říká Kolibřík. Cena elektřiny půjde o čtvrtinu dolů

Bohemia Energy poškozovala zákazníky cíleně, část elektřiny nakoupeno měla, říká v podcastu Ve vatě investor Radovan Vávra. „Rozhodla se ji lidem neprodat. To už je za všemi hranami. Myslím, že i v ČR narazí,“ uvedl bývalý bankéř.

Epizoda 221. říjen 2021 32:11

Vezměte si prášek na uklidnění a běžte pro hypotéku

Po letech, kdy začínaly sazby hypoték jedničkou a dvojkou, prožijí Češi vystřízlivění. Podle investora Radovana Vávry si už brzy začnou běžně půjčovat na bydlení za tři procenta. A bude hůř, řekl v novém podcastu Ve vatě.