• Podcasty
  • Reportáže zahraničních zpravodajů
8. květen 2022

Poslechněte si podcast: Ve Spojených státech se podíváme za potomky generála Františka Moravce

V ukrajinské Irpiňi potkáme mexického malíře. V Avignonu navštívíme restauraci v kapli ze 14. století. V Thajsku si prohlédneme město Hua Hin s nejstarším nádražím v zemi a královskou rezidencí. A ještě stihneme muzeum nejmenšího obchodního domu v rakouském Sankt Michaelu. Moderuje Helena Berková.

23:57

Reportáže zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Reportáže zahraničních zpravodajů, to jsou světové události v souvislostech tak, jak je jinde neuslyšíte.

Web

Před šesti dny 23:59

I víc než dvě století po slavné bitvě u Waterloo se na tamním bojišti dají najít kosti zabitých vojáků

Britsko-belgickému týmu archeologů se teď ale podařil objev přímo unikátní. Místo bavlny centrum současných umělců. Stará přádelna v německém Lipsku je po citlivé opravě středobodem výtvarníků, grafiků nebo sochařů. Pařížské Picassovo muzeum představuje výstavu věnovanou vztahu mezi tímto umělcem a jeho prvorozenou dcerou Mayou. I o tom uslyšíte v Reportážích zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.

Před týdnem 24:01

Reportáže zahraničních zpravodajů: Reportáže zahraničních zpravodajů prozradí jak dlouho trvá oblékání kroje české královny krásy z americké Oklahomy, nebo jak dlouho jela šestice španělských cyklistů do Santiaga de Compostela

Popíšou ale také remorkér Šturec, nejstarší slovenskou loď, která je pro veřejnost otevřená jen jednou za rok. Průvodci vám budou zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu a Lubica Bergmanová.

Před 2 týdny 24:01

Zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu nás tentokrát vezmou na kávové plantáže do Keni, k polským ropným vrtům a do muzea, ve kterém se dozvíte, že tamní ropné vrty jsou nejstarší na světě, starší než americké nebo ty z oblasti Perského zálivu

Uslyšíte ale také reportáž o stěhování ukrajinského dětského domova nebo o výrobě sleďů v jedné rodinné firmě v severoanglické rybářské vesničce Craster. Pořadem provází Jitka Malá.

Před 3 týdny 23:49

Reportáže zahraničních zpravodajů upozorní, že královský palác v Soulu můžete navštívit zadarmo pokud máte tradiční jihokorejský kroj

navštíví městečko, které milovali francouzští impresionisté. Zavedou vás do malé dílny v ukrajinském Dnipru, kde přepisují svitky svatého židovského písma, ruské invazi navzdory. A v Lipsku vám představí průvodce turistů, který umí i česky. Nejen to pro vás připravila Lubica Bergmanová.

10. červenec 2022 24:01

Se zahraničními zpravodaji se tentokrát podíváme do Národního parku Bako na severním pobřeží malajské části ostrova Borneo

Zasurfujeme si v Atlantiku na oblíbené pláži la Porge asi hodinu autem od Bordeaux. Nebo se vrátíme ke startu českého předsednictví Radě EU, které se odehrálo symbolicky štafetovým během přímo v ulicích Bruselu - start byl na stadionu, kde Emil Zátopek v roce 1954 překonal světový rekord. Provede nás Jitka Malá.

3. červenec 2022 23:32

Reportáže zahraničních zpravodajů: V ukrajinském Lvově se podíváme za tanečníky, kteří se na chvíli vrátili na jeviště

Uvidíme slaná jezera u Oděsy, kam teď jezdí někteří Oděsané, protože k moři kvůli minám nemohou. V keňském Nairobi se projedeme autobusem matatu. A v Libanonu budeme obdivovat největší krasové jeskyně Blízkého východu. A ještě stihneme navštívit evropský unikát doly ve Slánských vrších na Slovensku. Moderuje Helena Berková

26. červen 2022 24:03

Rafting si můžete dopřát i v Libanonu. Na řece Orontes budete sjíždět i starověké jezy

V Jordánsku se můžete vydat na prohlídku ruin pevnosti přímo v metropoli Ammánu. V centru Sarajeva nahlédneme do dílny, kde zdobí tradiční kovotepci - kazandžijové - plechové džezvy. Na chlebové polévce, tradičním jídle bavorských chudých, si pochutnával i král rokenrolu Elvis Presley. Připravila Jitka Malá.

19. červen 2022 24:00

Reportáže zahraničních zpravodajů: Termální prameny na Slovensku, miniaturní bábovky i plavba po německých kanálech

O léčivých silách termálního pramene za slovenskou obcí liptovský Ján prý není pochyb. Miniaturní bábovky, které připravují z palačinkového těsta a pečou se v Bordeaux.

12. červen 2022 23:57

Zavedeme vás do muzea uprostřed Bangkoku a uslyšíte i příběh vraha, známého jako Bikini Killer

Navštívíme americké Lidice nebo oslavy vylodění v Normandii a v Tanzanii si poslechneme vyprávění o návratu nosorožců do přírody. A dozvíte se i to, kde král rockenrollu Elvis Presley poprvé ochutnal chlebovou polévku. Reportáže zahraničních zpravodajů připravila Lubica Bergmanová.

5. červen 2022 24:00

V zahradách vídeňské univerzity vykvetla největší květina světa, zmijovec titánský

Popíšeme nejen jeho květ, ale také jeho výrazný odér. Zavedeme vás do německého města, kde se vyrábí legendární nože, do Egypta, kde se schyluje k transplantaci korálů a projdete se po nové dálkové trase ve slovinských Alpách. Průvodkyní bude Jitka Malá.