Safari
2. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Ve dvorském safari parku se poprvé vylíhla kobra kapská, jeden z nejnebezpečnějších hadů Afriky

Dvorským chovatelům se už podařilo poprvé v českých a slovenských zoo rozmnožit zmije Nietscheiovy, úspěch slavili i v odchovu lijánovce kapského, což neumí žádná jiná zoo na světě, a připomenout bychom mohli i odchov bojg afrických a kobříků kapských. Teď se ale s reportérkou Danou Voňkovou vydáme za nejnovějším hadím přírůstkem.

03:14

Safari

Vydává: Český rozhlas

Aneb ZOO jako na dlani! Nedělní odpolední reportáž ze zoologické zahrady.

Web

Před třemi dny 03:12

Kvůli složitému rozmnožování plameňáků malých navázal dvorský safari park spolupráci se ZOO ve Zlíně

V zoologických zahradách přichází na svět více samců než samiček plameňáků malých. Safari Park Dvůr Králové se při řešení tohoto problému spojil s některými dalšími chovateli u nás a dvěma samičkami posílil hejno v ZOO Zlín. Tam se daří v početnějším hejně plameňáka malého rozmnožovat.

Před týdnem 03:09

Zelené klíčky z „kosmické“ laboratoře. Nejzdravější potrava na jídelníčku dvorského safari parku

Minule jsme si v Safari parku Dvůr Králové prohlédli zařízení nové zelené laboratoře. Ve stojanech tam na 192 plastových tácech roste i v této době nejzdravější potrava pro zvířata, jakou si umíme představit. Laboratoř je součástí zoo a tak se zelené kostky krmení „servírují“ zvířatům maximálně čerstvé.

Před 2 týdny 03:16

Safari Park Dvůr Králové je první zoo ve střední Evropě v produkci zeleného krmení z obilních klíčků

V nové laboratoři sklízí Safari Park Dvůr Králové denně okolo 120 kilogramů zelené hmoty, kterou nabízí hrochům, hrošíkům, štětkounům, ale i primátům a impalám. Zjistit, co všechno do takové laboratoře patří, se v doprovodu vedoucí oddělení výživy dvorského safari parku Moniky Ptáčkové vydala redaktorka Dana Voňková.

Před 3 týdny 03:18

Podobá se čápovi, má černé peří, zvláštní zobák v podobě louskáčku a podivné jméno - zejozob africký

Představíme vám zvláštního opeřence, zejozoba afrického. A zároveň povyprávíme příběh o tom, jak obtížný je odchov jednoho z mnoha afrických potravních specialistů. Do Pavilonu Ptačí svět v Safari parku Dvůr Králové na Trutnovsku se za chovatelkou Helenou Hubáčkovou vypravila redaktorka Dana Voňková.

5. listopad 2022 03:13

Námaha vydaná při zbavování strachu tučňáků z nového prostředí se dvorskému safari parku vyplatila

Použít na břeh kolem bazénu drobný kačírek, písek nebo kameny? Takové a mnoho dalších problémů řešili v uplynulých zhruba čtyřech měsících chovatelé tučňáků brýlových v Safari Parku Dvůr Králové. Většinou byli tučňáci vidět ve vodě, teď se ale zdržují i na břehu.

29. říjen 2022 02:53

Areál dvorského safari parku vyzdobený dýněmi vytváří nevšední atmosféru. Pochutnali si i štětkouni

Safari Park Dvůr Králové v neděli 30. října ukončí program letošního Týdne duchů. Areál zoo ale i nadále zůstává vyzdobený dýněmi nejrůznějších tvarů, které mu dodávají nevšední podzimní náladu. Oranžové dýně se ale staly také netradiční pochoutkou pro zvířata.

22. říjen 2022 03:15

Vzácné mládě fosy provází do výběhu ve dvorském safari parku sameček místo samičky. Řekneme vám proč

Je čas zastavit se v Safari parku Dvůr Králové. Dnes se s reportérkou Danou Voňkovou podíváme do očí krásné fose z Madagaskaru. Nikde jinde na světě tuto šelmu ve volné přírodě nepotkáte. Ve dvorském safari parku chodí zatím běžně do volného výběhu u pavilonu Ptačí svět fosí sameček a od chovatelky Kateřiny Bílkové se dozvíte, proč ho nedoprovází jeho partnerka.

15. říjen 2022 03:14

Víte, že netopýři mají po celý letošní rok svátek? A s nimi současně také jejich bratranci kaloni

Rok 2022 byl vyhlášen Rokem netopýrů. I jejich bratranců kaloňů. Rozhodli o tom odborníci, kteří zjistili, že oba tyto druhy patří mezi ohrožená zvířata. Početní stavy netopýrů lidé decimují navzdory tomu, že jim roznášením semen stromů pomáhají při zalesňování pralesů. Netopýři a kaloni přivedli redaktorku Danu Voňkovou také do Safari Parku Dvůr Králové.

8. říjen 2022 03:11

Ve Dvoře Králové se narodila dvojčata levharta perského. Matka první kontrolu dovolila až po měsíci

Safari Park Dvůr Králové se těší z dvojčat perských levhartů. Venku je uvidíme v zimních měsících-teď si zatím užívají klidu v zákulisí pavilonu šelem, svědomité péče matky Banu a samozřejmě odborného dohledu ošetřovatelek. Malí levharti patří k velmi cenným mláďatům. V posledním roce se je totiž nikde jinde na světě nepodařilo rozmnožit, což potvrdila zooložka Gabriela Linhart redaktorce Daně Voňkové.

24. září 2022 03:12

Nového samce přímorožce šavlorohého ve Dvoře Králové určitě nepřehlédnete. Jeho rohy měří jeden metr

Není tajemstvím, že úkolem zoologických zahrad je vracet do volné přírody ohrožená zvířata. Safari park Dvůr Králové teď usiluje o to, aby podpořil stavy v podstatě vyhynulého přímorožce šavlorohého. Od evropského koordinátora získal pro svých šest samiček čiperného samce a tak se po delší době těší na mláďata.