Host Dne na Moravě
2. listopad 2023

Poslechněte si podcast: Včasné odhalení rakoviny plic může snížit počty zemřelých na tuto nemoc. Pomoci má osvětová akce

Rakovina plic může být dlouhou dobu bez jakýchkoliv projevů a pacienti pak často přicházejí k lékaři ve stádiu, kdy se nádor nedá účinně léčit. Přitom právě včasné rozpoznání nemoci je zásadní pro úspěšnou léčbu. K tomu směřuje kampaň Měsíc boje s rakovinou plic. Cílem je upozornit zejména rizikovou skupinu kuřáků a těch, kteří kouřili v minulosti, že by na nemoc měli myslet a sledovat i ty nejjemnější náznaky, že se v jejich plicích něco děje.

16:48

Host Dne na Moravě

Vydává: Český rozhlas

Setkání se zajímavými hosty, aktuální dění na jižní Moravě očima odborníků i aktérů.

Web

Včera 15:25

Bohatá historie, meziválečná krize i nová éra. Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně slaví 150 let

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně je ozdobou jihomoravské metropole už sto padesát let. Patří tedy mezi deset nejstarších institucí tohoto typu na světě. A svého času je počítali i mezi nejvýznamnější, protože stálo v čele Svazu rakouských uměleckoprůmyslových muzeí.

Včera 13:22

Nové vlaky jezdí přesněji, zaručíme tak více přestupů, říká garant veřejné dopravy na jihu Moravy

Od neděle 10. prosince se mění jízdní řády, zásadní změny však přijdou až příští rok s chystanými modernizacemi železničních tratí.

Před šesti dny 09:08

Situace je napjatá a tlak na lékaře všude stejný. Prosinec tak bude v nemocnicích poloviční

Přesčasy vypovědělo napříč všemi nemocnicemi 30 až 70 % lékařů. Podle náměstka pro zdravotnictví Jihomoravského kraje Karla Podzimka (ODS) je situace v krajských nemocnicích stejná, byť připouští, že ty větší ji mohou zvládat nepatrně lépe.

Před týdnem 16:18

Vlci mají v přírodě své místo, střílet je kvůli ochraně hospodářských zvířat je nesmysl

Střílení vlků nevede ke snížení napadení hospodářských zvířat a ztrát chovatelů ovcí a koz. Zjistil to tým odborníků z Mendelovy univerzity v Brně, Hnutí DUHA a Oviedo University ze Španělska. Některé studie z jiných zemí dokonce ukázaly, že intenzivní lov může mít kontraproduktivní účinek, protože dochází k narušení sociální struktury smeček a častějšímu napadání hospodářských zvířat zbylými členy.

Před týdnem 17:33

Chybí nám zákon o stávce, říká bývalý ombudsman. Politici závazek nechávají „vyhnít“ přes třicet let

Je to jeden z ústavních dluhů České republiky. A tento týden připomněl, že v tuzemsku stále nemají stávky téměř žádné právní mantinely.

Před týdnem 17:22

Zvěř je na podzim nejaktivnější, zvyšuje se tak riziko střetů s vozidly. Co dělat při srážce?

Podzimní čas je pro lesní zvěř obdobím nejvyšší aktivity. S tím je spojený také zvýšený pohyb zvěře nejen v lesích a na polích, ale častěji se pohybuje také v okolí silnic, upozorňuje Jakub Drimaj z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Mendelovy univerzity v Brně.

Před 2 týdny 14:55

Následkem podvýživy může být špatné hojení ran i snížení mobility, varuje nutriční terapeutka

Malnutricí, tedy takovým stavem výživy, který je způsobený nedostatečným nebo nevyváženým příjmem potravy, trpí až 40 % hospitalizovaných pacientů. Kvalifikovaný odhad pak uvádí, že roční náklady na zdravotní a sociální péči, která je kvůli tomu nutná, jsou až 60 miliard korun.

Před 3 týdny 18:10

Lze se připravit na smrt? Souvisí to i s prohlubováním vzdálenosti mezi lidmi

Člověk na konci života si bytostně přeje oboustranné odpuštění, říká ředitel Hospice svaté Alžběty v Brně.

Před 3 týdny 12:58

Ilja Hradecký: Vyznamenání vnímám i jako ocenění neziskových sociálních služeb

Řád obdržel až napotřetí. Expert na pomoc sociálně potřebným je dvakrát odmítl. Teď zakladatel hnutí Naděje ocenění převzal.

Před 3 týdny 16:43

„Spoustu věcí máme za samozřejmost, ale bez událostí roku 1989 tu nemusely být“

Největší připomínky výročí 17. listopadu organizují v Brně ti, kteří v osudovém roce ještě nebyli na světě.