Sezóna 1Epizoda 208. listopad 2021

Poslechněte si podcast: VC a angel investice nejen do FinTech se spoluzakladatelem DEPO Ventures Petrem Šímou

Mezi hosty v našich podcastech obvykle najdete představitele českých FinTechů. Jelikož je spousta těchto společností stále ve fázi startupů, tak je velmi důležité i to, jak získávají kapitál pro svůj provoz a expanzi. Proto jsme rádi, že tentokrát přijal naše pozvání Petr Šíma, který je spoluzakladatelem české investiční společnosti DEPO Ventures [https://depoventures.com/]. Ta chce naučit podnikatele a osoby s vysokým jměním, že investice do startupů by měly být přirozenou součástí portfolia každého investora. Petr vysvětluje, jak důležité je, aby byl investor pro startup také mentorem. Jak investice do startupu probíhá od začátku do konce, jak dlouho trvá. Nezapomněli jsme samozřejmě probrat, jaké FinTech a další startupy aktuálně letí a také tržní přehled. Další zajímavosti se dozvíte právě v podcastu.

16:23

FinTech Roadmap

Vydává: Asociace pro komunikační nástroje a internet věcí

V našich podcastech budeme rozebírat témata z oblasti finančních technologií se zajímavými hosty. Těšit se můžete například na blockchain, crowdfunding, open banking, asset management, insurtech, regtech, payments a další. Více informací o naší činnosti se můžete dovědět na stránkách www.ctit.cz

Web

Před 3 týdny 27:03

O klubu investorů a zajímavostech z oblasti investování s Aleksandarem Brdarem

Do této epizody přijal pozvání předseda brněnské pobočky Klubu investorů Aleksandar Brdar [https://klubinvestoru.com/]. Probrali jsme, co je hlavní činností tohoto studentského spolku, jak je možné se připojit a další zajímavosti ohledně fungování klubu. Debata se stočila také na téma různých technologií používaných pro fundamentální a další analýzy. Zajímavá byla také konverzace o alternativních investičních instrumentech, jako jsou zlato či kryptoměny a na závěr jsme okomentovali také aktuální geopolitické dění a jeho dopady na investiční aktiva.

31. květen 2022 28:14

VC investování do FinTech start-upů s Matějem Zabadalem z V-Sharp Venture Studio

Venture kapitál dokáže značně akcelerovat růst startupu a je tak žhavým tématem nejen v oblasti FinTech. V-Sharp Venture Studio [https://www.vsharp.vc/] se zaměřuje na investice v seed a pre-seed fázích, kdy je vliv VC kapitálu zásadní. V této epizodě podcastu jsme se bavili s Matějem Zabadalem, Managing Partnerem společnosti, který má na starost celý investiční tým i samotnou podporu portfoliových startupů. Matěj prozradil spoustu důležitých informací o praktickém průběhu VC investice od prvotního kontaktu až po případné úspěšné zainvestování. Co rozlišuje start-upy, které potřebný kapitál získají od převážné většiny těch, kteří u investorů neuspějí? Nejen to se dozvíte poslechem podcastu. Kromě samotné činnosti V-Sharp Venture Studia jsme probrali také Matějův pohled na současné trendy v oblasti FinTech nebo aktuální stav české startupové scény.

24. květen 2022 22:46

Výplata kdykoliv díky technologiím s Martinem Fortelným z Advanta

Hodilo by se vám mít výplatu místo patnáctého prostě kdykoliv chcete? Díky technologiím je to dnes již u zaměstnavatelů, kteří implementovali Advanto [https://www.advanto.cz/] možné. Zvídavého posluchače jistě napadne, že tato služba konkuruje spotřebitelským úvěrům, které mají často vysoké úroky a musí určitě tedy něco stát. U Advanta žádný úrok nenajdete. Na čem vydělávají, prozradil Martin Fortelný, co-founder tohoto českého FinTech [https://www.ctit.cz/fintech/]u, v této epizodě našeho podcastu. Kromě business modelu jsme samozřejmě probrali také další zajímavosti, jako jsou vznik Advanta, jeho praktický průběh implementace do podniku, typické uživatele, plány do budoucna a mnohé další.

17. květen 2022 22:08

Arbitráže a další zajímavosti v DeFi s Ondřejem Vostalem z ChainKeepers

Věděli jste, že i na decentralizovaných burzách existují arbitrážní příležitosti? Právě arbitrážemi se mimo jiné zabývají ChainKeepers [https://www.chainkeepers.io/]. Tento startup, do kterého investoval i Miton C vede Ondřej Vostal, se kterým jsme se bavili o jejich činnosti. Abyste podcastu porozuměli, nemusíte být expert na kryptoměny a blockchain. Hned v úvodu Ondřej vysvětlí, co pojmy DeFi a DEX znamenají. Následně jsme se bavili o tom, jak samotné arbitráže na decentralizovaných burzách probíhají. Probrali jsme také spoustu zajímavostí od rizik po nadějné trendy ze světa kryptoměn.

29. duben 2022 28:36

Financování dodavatelského řetězce s Janem Kotkem z Platební instituce Roger

Platební instituci Roger [https://www.roger.cz/], rychle rostoucí brněnský FinTech, již můžete znát z předchozí epizody našeho podcastu [https://www.ctit.cz/payments-s-ceo-platebni-instituce-roger-adamem-soukalem/], ve které jsme s jejich CEO Adamem Šoukalem rozebírali trendy v oblasti plateb. Hostem této epizody je Jan Kotek, který je product managerem produktu pro financování dodavatelského řetězce. Jak to celé funguje? Které společnosti tuto službu využívají a jak dlouho trvá její zavedení? To vše a další zajímavosti se dozvíte v této epizodě.

21. duben 2022 20:31

Chytrý faktoring faktur v logistice s CEO 4Trans Jaroslavem Tonem

K hostům našeho podcastu z řad zástupců úspěšných českých a slovenských FinTechů se připojil i Jaroslav Ton, který je CEO společnosti 4Trans [https://www.4trans.cz/]. Tento FinTech se zaměřuje na faktoring faktur především v oblasti logistiky. Proč si zvolili zrovna logistiku a jaká má tato oblast specifika? Probereme také to, jak funguje rizikový model společnosti používaný ke scoringu odběratelů. Jelikož se jedná o FinTech, tak nás také zajímalo, jakým způsobem technologie přispívají k tomu, aby byly služby rychlejší a co možná nejvíce online.

6. duben 2022 11:58

O České fintech asociaci s Miroslavem Lukešem

Do čela České fintech asociace [http://czechfintech.cz/] koncem dubna 2022 nastoupil Miroslav Lukeš a funkci výkonného manažera obsadil Ondřej Machač. V dnešní epizodě jsme si s Mirkem povídali o tom, jaké jsou jeho ambice a kam bude asociaci směřovat. 

28. březen 2022 51:44

Těžba Bitcoinu s Kristianem Csepcsarem z Braiins

Ačkoliv se Bitcoin [https://fintree.cz/kryptomeny/bitcoin-jsou-penize-chaincamp/] i oblast kryptoměn obecně stávají čím dál tím více populárními tématy, tak těžbě bohužel stále většina lidí nerozumí. Na to, že to není jen proces, který zbytečně spaluje elektřinu a další zajímavá témata ohledně těžby Bitcoinu jsme se v této epizodě podcastu zaměřili s CMO Braiins [https://cs.braiins.com/] Kristianem Csepcsarem. Kromě těžby jsme také rozebrali, jak firmware a další produkty Braiins dokáží pomáhát těžařům zvýšit jejich efektivitu. Bavili jsme se také o tom, jaký vliv budou na Bitcoin mít aktuální události, jako jsou válka na Ukrajině nebo návrh v europarlamentu na zákaz PoW kryptoměn. Kristian také naznačil, jeho vizi vývoje Bitcoinu do budoucna, ale to již nebudeme prozrazovat a více se dozvíte právě v podcastu.

Sezóna 2Epizoda 318. březen 2022 57:25

Web3 a NFT s Matějem Zimákem a Jiřím Zlatohlávkem z Miton C

Do dynamického prostoru kryptoměn [https://www.ctit.cz/fintech/cryptocurrency-2/] nedávno vkročila i česká investiční skupina Miton a pro toto odvětví vznikl fond Miton C specializovaný na krypto a Web3 projekty. Hosty této epizody jsou Matěj Zimák a Jiří Zlatohlávek, kteří se v Miton C [https://mitonc.com/] této problematice věnují a v našem rozhovoru jsme se zaměřili především na populární témata poslední doby, kterými jsou Web3 a NFT. Rozebrali jsme, jaký byl historický vývoj webu až do současné verze, které říkáme Web2 a také jsme si řekli, v čem bude Web3 jiný. Nezapomněli jsme uvést ani konkrétní příklady Web3 služeb a rozebrat detaily, které v této oblasti čekají uživatele i společnosti. V této vývojové verzi webu budou hrát velkou roli NFT. Bavili jsme se tedy o tom, jaká tato role může být a že NFT nemusí být zdaleka jen tokenizovaný obrázek. Zmínili jsme také konkrétní NFT projekty, do kterých Miton C investuje a rozebrali trendy v tomto odvětví.

Sezóna 2Epizoda 315. únor 2022 19:35

A2A platby s country managerem kevin. Radoslavem Tomašiakem

Už jste slyšeli o tom, že úspěšný litevský FinTech kevin. [https://www.kevin.eu/] expanduje kromě jiných evropských zemí i právě k nám do České republika a na Slovensko? Hostem této epizody je Radoslav Tomašiak, který ve společnosti kevin. pracuje na pozici country managera. S Radoslavem jsme se bavili o tom, jak fungují platby Account to Account (A2A) a jaké jsou jejich výhody a nevýhody v porovnání s platbami kartou. Další zajímavá novinka, kterou jsme probrali je spuštění point of sale (PoS) služby. Touto inovací FinTech kevin. rozpoutal pozitivní emoce na sociálních sítích a Radoslav nám prozradil, jak proces platby funguje. Mluvili jsme také o spoustě dalších zajímavostí, jako je možná integrace do platforem, ale i o obecných tématech, jako je připravované třetí znění PSD. Více již v samotném podcastu.