Safari
21. leden 2023

Poslechněte si podcast: Vaza velký. Vzácného papouška z Madagaskaru s podivným jménem spatříte ve dvorském safari parku

V Safari Parku Dvůr Králové se zastavíme v Ptačím pavilonu. Redaktorka Dana Voňková se tam v doprovodu zoologa Michala Podhrázského vypravila za papouškem z Madagaskaru se zvláštním jménem Vaza velký, jehož peří nehýří barvami, zato je v zoo vzácným chovancem a v přírodě patří k ohroženým druhům.

03:17

Safari

Vydává: Český rozhlas

Aneb ZOO jako na dlani! Nedělní odpolední reportáž ze zoologické zahrady.

Web

Před pěti dny 02:49

Mládě buvola pralesního je novou chloubou dvorského safari parku. Nechová je žádná jiná naše ZOO

Safari Park Dvůr Králové má nové mládě buvola pralesního. Tento ohrožený a velmi náročný druh nechová žádná jiná ZOO v Česku a na Slovensku. Dvorský safari park se může pochlubit odchovem 60 mláďat těchto silných a navíc nebezpečných zvířat. Redaktorka Dana Voňková si ověřila, že i o nejnovější přírůstek ve stádě se obětavě a zároveň s respektem stará Miroslav Rumler.

Před týdnem 02:47

Pozoruhodní chameleoni pardálí! Ve dvorském safari parku se těší z jejich tří úžasných mláďat

A teď se budeme věnovat pestře zbarvenému ještěrovi z Madagaskaru. Jmenuje se chameleon pardálí a Safari Park Dvůr Králové se právě těší z jeho mláďat. Jsou tři, vyhřívají se pod lampami v zázemí pavilonu Vodní světy a jejich ošetřovatel Martin Smrček je umístil do terária až pod strop, takže při cestě za nimi využívá malý žebřík.

Před 2 týdny 02:41

V Safari Parku Dvůr Králové vás zavedeme do opičí říše za kombami, opičkami maki, guerézami a drily

Není tajemstvím, že děti mají v oblibě opice. V Safari Parku Dvůr Králové je mohou pozorovat hned na několika místech. Zooložka Gabriela Linhart a redaktorka Dana Voňková vás dnes zavedou za kombami, za opičkami maki, za guerézami a drily. A u drilů také naši procházku začneme.

Před 3 týdny 02:41

Svatý grál ptačí říše! Cenná mláďata, ve dvorském safari parku se poprvé rozmnožily pižmovky konžské

Při dnešní procházce Safari Parkem Dvůr Králové se zastavíme v pavilonu Tropické bažiny. Stranou návštěvnického ruchu tam vyrůstají tři káčata, o kterých se hovoří jako o svatém grálu ptačí říše. Na svět přišla po čtyřech letech usilovné práce chovatelů a navíc se jedná o přirozený odchov. Za štěbetavou rodinkou se v doprovodu Davida Kodeta vypravila redaktorka Dana Voňková.

18. srpen 2023 02:47

Jasiri, královédvorská samice nosorožce dvourohého východního, porodila v Africe své první mládě!

V národním parku Akagera v africké Rwandě porodila královédvorská samice nosorožce dvourohého východního Jasiri své první mládě. V roce 2019 tam vyslali dvorští chovatelé své tři nosorožce a mezi nimi i dnes novopečenou matku.

11. srpen 2023 02:41

Rarita! Poprvé v historii Safari Parku Dvůr Králové se vylíhlo mládě miniaturního sokolíka afrického

Mládě miniaturního sokolíka afrického se vylíhlo ve dvorském safari parku. Stalo se tak poprvé v historii parku a podle dostupných zdrojů poprvé i v českých a slovenských zoologických zahradách. Mládě vážilo necelých 5 gramů a v dospělosti nebude větší než larva brouka goliáše obrovského.

5. srpen 2023 02:35

Nejčerstvější přírůstek vzácného osla somálského dostal ve dvorském safari parku jméno Tyrion

S chovem vzácného osla somálského začali v Safari Parku Dvůr Králové v roce 1999, o rok později dovezli chovný pár ze ZOO Berlín a dnes pečují o šestihlavé stádečko. Nejnovější přírůstek už chodí i ven do výběhu. A kde je k vidění, se dozvíte z příspěvku, který se zoologem Luďkem Čulíkem připravila redaktorka Dana Voňková.

28. červenec 2023 02:53

Africké dny v Safari Parku Dvůr Králové: hudba, tanec, pitím kávy přispějete na záchranu zeber

V pondělí 24. července začaly v Safari Parku Dvůr králové oblíbené Africké dny. Ředitel safari parku představil novinky z projektů záchrany přírody v Africe a novou kávu, jejíž konzumací mohou lidé podporovat ochranu zeber v Ugandě. Až do neděle na příchozí čeká pestrá směs africké kultury, gastronomie a všeho dalšího, co k Africe patří.

22. červenec 2023 02:45

Pět nových embryí vzniklo v italské Cremoně. Projekt záchrany nosorožce bílého severního pokračuje

Dvorský safari park se už 4 roky podílí na záchraně severního bílého nosorožce a teď získal z projektu BioRescue další nová embrya. Ve spolupráci s několika zahraničními institucemi připravuje i samice na roli náhradních matek. Vedoucí mezinárodních projektů dvorského safari parku Jan Stejskal o tom informoval redaktorku Danu Voňkovou.

16. červenec 2023 02:45

Úžasné večery mezi divočinou. V Safari Parku Dvůr Králové vozí návštěvníky mezi zvířata i po setmění

Kdo by nechtěl prožít zajímavé prázdniny? Místem, kde se vám to určitě podaří, je také Safari Park Dvůr Králové, kde vozí návštěvníky mezi zvířata i po setmění. Na večerní safari vás teď zavedou mluvčí dvorské zoo Michal Šťastný a reportérka Dana Voňková.