Hobby magazín
Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Varroáza včelstev je velmi nebezpečné onemocnění, může za hromadné úhyny včel. Prevence ale existuje

Mnoho let ničí spoustu včelstev choroba zvaná varroáza. Před ní varuje i Jaroslav Sedláček, letitý včelař z Příchovic u Přeštic v západních Čechách a učitel včelařství.

02:42

Hobby magazín

Vydává: Český rozhlas

Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.

Web

Včera 03:02

Morče je společenské zvíře. Pořiďte mu do ubikace kamaráda

Chtěli byste chovat morče nebo si pořídit jiného drobného hlodavce? I když nebudete přímo chovat šampiona, který bude vyhrávat chovatelské soutěže, je nutné dodržovat některé důležité rady z hlediska péče, potravy i životního prostoru vašeho nového domácího svěřence. Základem je dostatečný zdroj sena, morčatům dopřejte místo mimo průvan a raději si rovnou pořiďte morčata dvě.

Před šesti dny 02:41

Jak úspěšně vysadit ovocné stromky a keře

Na počátku je potřeba si ujasnit, v jaké lokalitě zahradu máme a kterým druhům se tam bude dařit. Pak je dobré vědět, jak daný stromek vyroste a jaké místo a půda jsou pro něj vhodné – nejen kvůli velikosti, ale i podmínkám – například meruňka nesnáší průvan.

Před týdnem 02:46

Chlupatý obr, to je mainská mývalí kočka. Největší ale není nejlepší

Mainská mývalí patří k největším doma chovaným kočkám. Někdy se jí přezdívá chlupatý obr. Samci mohou vážit 10 až 12 kilogramů. Ale to podle jednatelky Českého svazu chovatelů ušlechtilých koček Pardubice Moniky Netolické vůbec není důležité.

Před týdnem 02:58

Aloisie trojlistá je nezmar, málokomu se povede ji udolat

Ač původem z Jižní Ameriky, při troše štěstí rostlina přežije i mráz minus 10 °C. Bylinkářka Štěpánka Janoutová ale radí ji na podzim pro jistotu přesunout do bezmrazých prostor. Na jaře by pak aloisie měla obrazit během dubna.

Před týdnem 02:55

Myslivkyně z Vysočiny má v kuchyni zeď plnou trofejí. Kance by uvařila se šípkovou i se zelím

Myslivost není jen typicky mužská záliba. S brokovnicí na rameni do lesa vyrážejí i ženy. Ivanka Soukupová ze Smrčné na Vysočině je členkou hned dvou spolků a nejen, že umí zvěř ulovit, ona ji i skvěle vaří.

Před 2 týdny 03:13

Nová zelená úsporám Light nabízí možnost financovat úsporná opatření i méně majetným

Úspory energií jsou často spojeny se stavebními úpravami, zejména v případě, že vlastníme starší rodinný domek. Pokud navíc patří majitelé mezi skupiny s nižšími příjmy, často pro ně tato opatření byla z finančních důvodů nereálná. To by alespoň částečně mohl změnit dotační program zelená úsporám Light, který právě na tyto skupiny obyvatel cílí.

Před 2 týdny 03:22

Nevhodné palivo, špatná práce se vzduchem nebo designová kamna vám patřičné teplo a úspory nezajistí

Pomalu, ale jistě se otepluje, a tak se dá říci, že topná sezóna je ve své poslední třetině. Jaké jsou nejčastější nešvary majitelů kamen na tuhá paliva – ať už kamínek, sporáků či kamen krbových v výměníkem?

Před 2 týdny 03:28

Rybářské kroužky pro děti nemají o zájemce nouzi

První spolky sportovních rybářů u nás začínaly vznikat koncem 19. století. Do roku 1900 jich bylo několik desítek. Členy nejznámějšího z nich, Prvního rybářského klubu v Praze, založeného roku 1886, byly také významné osobnosti té doby, například Tomáš Garrigue Masaryk nebo Ema Destinová. Dnes je u nás téměř 265 tisíc organizovaných rybářů, sedminu tvoří děti a mládež.

Před 3 týdny 03:34

Klub trubačů ČMMJ se rozrůstá o mladé nadšence, tradice mysliveckého troubení pokračuje

Jen málokterý společný lov či myslivecká akce se obejde bez troubení, které je prastarou tradicí české myslivosti. Myslivečtí trubači hrají především na bezventilové žesťové nástroje, přirozené lovecké rohy, zvané borlice a lesnice, jejichž několik tónů dokáže navodit loveckou atmosféru.