Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 5414. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Varování právníků: Prezident by si mohl dovolit ještě víc než končící Zeman

Analýza Petra Holuba. Vybrat do čela státu politika, který bude oporou v těžkých časech a v klidných dobách nebude vyvolávat sváry, je těžké. Volební systém přející populistům a ústava umožňující protichůdný výklad to lidem neusnadní.

09:55

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 736Dnes 13:06

Evropa hasí průšvih. Drahota a nedostatek elektřiny by Unii mohly zničit

Analýza Zuzany Kubátové. Evropská komise chystá návrh reformy trhu s elektřinou. Výsledkem bude nejspíš vládami řízený systém státních pobídek a cenových stropů. Pokud se systém nepodaří dobře nastavit, hrozí nedostatek energie a cenové výkyvy.

Epizoda 735Včera 04:39

Glosa: Babišovi imagologové se loučí. Přijdou jiní

Glosa Jana Lipolda. Pokud bude Andrej Babiš v politice včetně svých ambicí, těžká marketingová podpora v dosavadním stylu pro něj zůstane nutností.

Epizoda 734Včera 07:13

Gang se naboural státu do počítačů. Na vízech vydělal 850 milionů

Článek Vojtěcha Blažka, Kateřiny Němcové a Alberta Málka. Začal soud v kauze nevídaného útoku na systém přidělování víz. Rusové žijící v Česku vytvořili software, s jehož pomocí ovládli podávání žádostí o víza na ambasádě v Hanoji. A za místo v pořadníku si účtovali stovky tisíc.

Epizoda 734Včera 06:26

Prezidentovo doporučení nepomohlo. Babiš na Vysočině utrpěl fiasko

Analýza Petra Holuba. Výrazná porážka, kterou Andrej Babiš utrpěl v Novém Veselí, kde léta na chalupě žil Miloš Zeman, se stala symbolem jeho neúspěchu. Důvodů, proč na Vysočině pohořel, je několik.

Epizoda 734Včera 06:15

Propracovaná image Petra Pavla. Vzorem mu stáli Redford, Craig či Clooney

Článek Michaely Rambouskové. Vizáž nově zvoleného prezidenta, která uhranula tisíce Češek a Čechů, nepřišla sama od sebe. Vznikla jako soubor detailů, které pomáhala doladit stylistka a módní návrhářka.

Epizoda 733Před dvěma dny 07:06

Köppl mohl porušit zákon, potvrdil legislativní odbor. Trumfy drží koaliční poslanci

Článek Vojtěcha Gavriněva. „Je nepochybné, že veřejně podporoval prezidentského kandidáta,“ popsal legislativní odbor Sněmovny počínání člena RRTV Daniela Köppla. Zástupci vládní koalice by podle vyjádření pro Seznam Zprávy mohli prosadit jeho vyhození.

Epizoda 732Před dvěma dny 08:50

Léky se „ztrácí“ do zahraničí. Motivem k podvodům je násobně vyšší cena

Článek Daniely Přádové. Léky přijdou do lékárny, provozovatel lékárníkům řekne, ať se na nic neptají a nic neevidují. Později boxy s léčivy prostě zmizí. Na nelegální vyvádění přípravků do zahraničí si stát pořád neumí efektivně došlápnout.

Epizoda 732Před dvěma dny 08:03

Než přijde Pavel, spustil Mynářův lesní plán na těžbu kamene v oboře

Článek Adély Jelínkové a Lukáše Valáška. Těsně předtím, než z voleb vzešel nový prezident, začala ve venkovském sídle hlavy státu příprava těžby kamene. Za záměrem stojí za manipulace dvakrát odsouzený exšéf Lesní správy Lány Miloš Balák.

Epizoda 732Před dvěma dny 10:26

Jako velká vlastenecká. Rusko si pomáhá opojením z vítězné světové války

Analýza Tomáše Perglera. V Rusku se začíná častěji objevovat ahistorické srovnávání bojů na Ukrajině s obdobím Velké vlastenecké války 1941–1945. Jsme svědky dalšího stupně manipulace s historií?

Epizoda 731Před třemi dny 05:11

Zemanův Hrad by měla řešit vyšetřovací komise. Poslanci shání podpisy

Článek Radka Nohla. Poslanci navrhují, aby se vedle policie a Nejvyššího kontrolního úřadu zabývala hospodařením a fungováním Pražského hradu také sněmovní vyšetřovací komise.