Pochoutkový rok
9. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Poslechněte si: Pochoutkový rok 9. 7. 2023

Soutěžní recept: Slaný masový koláč s fazolemi od Květy Magurové. Lípa považují za svou všichni Slované. Léto na grilu: Houby podle Ivana Vodochodského, recept na náplně.

28:44

Pochoutkový rok

Vydává: Český rozhlas

Kulinární průvodce pro všechny milovníky jídla. V neděli 1. října startuje hlasování o nejlepší posluchačský recept. Poslouchejte každou neděli po 10. hodině nebo v repríze po 21. hodině. Vítězové získají vybavení do kuchyně v celkové hodnotě 100 000 Kč.

Web

Před třemi dny 26:34

Poslechněte si: Pochoutkový rok 24. 9. 2023

Soutěžní recept: Chlupaté knedlíky s houbami od Vladislavy Bujnové. Dýně je čím dál oblíbenější. Jakou teplotu má mít víno poradí Ladislav Špaček.

Před týdnem 10:12

Smetanově rybí salát od Vladislava Chaloupka

Vladislav Chaloupek připravil unikátní rybí dílo. Pro další soutěžní recept jsme si zajeli do Srb u Nepomuku v Plzeňském kraji. V jemňounké, až smetanově rybí konzistenci se mísí sladké, slané i kyselé chutě. Ale ta klasická salátová kyselost tady rozhodně nedominuje. Svoje kouzlo sehrálo i koření. To musíte vyzkoušet.

Před týdnem 02:32

Cibule je základ. Správně orestovaná královna české kuchyně patří k majstrštykům

Co by byly tuzemské omáčky bez cibule. Jak by dopadl guláš, jak by (ne)chutnalo zelí, o jaký rozměr by přišla většina salátů, kdybychom neměli k dispozici zeleninovou královnu české kuchyně. Cibule člověka provází tak dlouho, že se ani s jistotou neví, odkud vlastně pochází.

Před týdnem 01:37

Drobné pečivo u stolu a na společenských rautech ulamujeme, nikdy neukusujeme, radí Ladislav Špaček

Dnes už nejen v pizzeriích přinesou košíček s pečivem. Také na banketech se pečivo zmenšuje nebo překrajuje na menší části, aby se lépe konzumovalo. Jak je to správně?

Před týdnem 32:33

Poslechněte si: Pochoutkový rok 17. 9. 2023

Soutěžní recept: Smetanově rybí salát od Vladislava Chaloupka. Rada z etikety: Jak jíst drobné pečivo u stolu a na společenských rautech. Cibule jako základ pokrmů.

Před 2 týdny 08:05

Krokety s houbami a kysaným zelím od Márii Křižkové

Ve Valašském Meziříčí nás přivítala další soutěžící, Mária Křižková. Krokety plněné houbami a se zelím jsou vlastně smažené palačinky. Houby v kombinaci se zelím dodají pokrmu téměř masovou chuť. Krustička od smažení na másle pak nádherně křupne v ústech. Jídlo se hodí k jakémukoliv pití i jako chuťovka. Když přinesete krokety na stůl, potěšíte každého.

Před 2 týdny 31:24

Poslechněte si: Pochoutkový rok 10. 9. 2023

Soutěžní recept: Krokety s houbami a kysaným zelím od Márii Křižkové. Jak jíst kompotované ovoce s peckou radí Ladislav Špaček. Proč se vyplatí mít kmín vždy při ruce?

Před 3 týdny 10:22

Krkonošské srnčí ragú od Josefa Kopeckého

Spousta malých věcí a dokonalá chuť. To je podstata ragú. Lehce nasládlé a dorovnané kyselostí vína, dvěma druhy slaniny, bylinkovým aroma a samozřejmě houbami připravil Josef Kopecký z Malé Úpy. Tohle srnčí má ty správné grády. Podáváme s krkonošskými sejkorami.

Před 3 týdny 01:53

Zbytky na talíři můžete nechat na pracovním obědě, u tchyně si radši ještě přidejte

Máme podle etikety nechat na talíři poslední sousto, nebo talíř raději odevzdat prázdný? Můžeme si dovolit nechat na talíři nějaký zbytek jídla?

Před 3 týdny 02:59

Chleba upečený v peci chutná prostě jinak. Přesvědčit se o tom můžete třeba v Chebu

Obecní pece byly dříve běžnou součástí měst a vesnic. Sloužily především rodinám, které si vlastní pec nemohly dovolit. Běžně se v nich peklo ještě v poválečné době.