Studovna
29. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Vánoční speciál Studovny: Co by nám poradili její hosté?

Blíží se nám konec roku a s ním vysíláme i speciální díl Studovny. Snažila jsem se, aby v podcastu od hostů zaznělo co nejvíc hlavně praktických tipů a rad, proto jsem se vždycky na konci rozhovoru zeptala na závěrečný tip. V letošním posledním díle Studovny uslyšíte sestřih těch nejlepších rad a tipů.

25:19

Studovna

Vydává: Český rozhlas

Studovna je podcast o vzdělávání, studentském životě a všem, co k němu patří.

Web

Před šesti dny 23:24

Hodina angličtiny má vypadat jako dobrý tábor nebo party, říká učitel Broňa

Bronislav Sobotka alias Broňa je nadšený učitel angličtiny z Brna, který pomáhá lidem zamilovat se do angličtiny. Jak se do angličtiny zamiloval on a jak si své nadšení udržuje? Ve Studovně jsme probrali jeho cestu z krachující fabriky, po učení na gymnáziu, v Oxfordu i na Youtube a v online kurzech.

Před 2 týdny 23:31

Na školu není těžké se dostat, ale je umění se tam udržet, říká studentka chemie

Jak se studuje na fakultě chemicko-inženýrské? Se studentkou analytické chemie a jakostního inženýrství Annou Kvíčalovou jsme probrali její zkušenosti z bakaláře i magistra na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

16. únor 2023 33:24

Maturanti na plese dražili dort nebo rakev, vypráví moderátor František Šedivý

„Je hezký, když je tam skvělá show,“ říká o hudbě na maturitních plesech moderátor František Šedivý. Kromě toho, že uvádí ranní Mozaiku Českého rozhlasu Vltava, moderuje také plesy. Ve Studovně jsme probrali nejrůznější tradice a všechno od šatů přes hudbu až po tomboly.

9. únor 2023 19:17

Každé druhé slovo jsem musela googlit, ale teď už mám terminologii pod kůží, říká studentka práv

Jak vypadá studentský život budoucí právničky? S Marianou Jadrníčkovou probrali studium i přijímačky na Masarykovu univerzitu, kde druhým rokem studuje Právnickou fakultu.

2. únor 2023 20:19

Jak se studuje na lesárně? „Na terénní kurz jsme jeli i do Rakouska a Polska,“ říká absolventka

„Lesní hospodářství tady odjakživa bylo a doufejme, že i nadále bude, tak jsem se rozhodla pro lesnictví a pro Fakultu lesnickou a dřevařskou,” říká ve Studovně Kristýna Římanová, absolventka České zemědělské univerzity v Praze. Na bakalářský obor Myslivost a péče o životní prostředí navázala magisterským studiem lesního inženýrství.

19. leden 2023 26:50

Nádech, výdech a počítat do tří. Jak se vyrovnat se stresem během zkouškového?

Je zkouškové a s ním se pojí i spousta stresu a překonávání. Jak se sebou pracovat? Jak zkouškové přežít a nezbláznit se? Aneta ve Studovně zpovídala psychologa a psychoterapeuta Jana Kulhánka.

5. leden 2023 28:41

Jak se efektivně učit? Dejte si časový limit a najděte k informaci více cest, radí mentor

Zkouškové je v plném proudu a mnozí z nás bojují s učením, časem, stresem i prokrastinací. Ve Studovně jsme se v minulém díle s Honzou Kohutem zaměřili na téma soustředění a prokrastinace. V tomto díle jsme více probrali metody efektivního učení a Honza doporučil několik konkrétních technik a způsobů, jak se učit.

22. prosinec 2022 20:55

Podle studií prokrastinuje 90 procent studentů. Nevyčítejme si to, radí mentor Honza Kohut

Jak si poradit s prokrastinací a co nám může pomoci se lépe soustředit? Ve Studovně jsme probrali všechny možné tipy na učení s Honzou Kohutem, který se metodami učení, mentoringem studentů a přednášením zabývá už více než šest let.

15. prosinec 2022 21:44

„Každé psaní začíná čtením.“ Jak zvládnout seminárku, bakalářku nebo diplomku?

Ve Studovně jsme s vysokoškolským pedagogem a mentorem Pavlem Semerádem probrali tipy, jak si psaní prací usnadnit, ale zároveň dodržet všechny požadavky. Jak si poradit s citacemi a vyhnout se plagiátorství? Jak poznat kvalitní zdroj? A proč akademici nemají rádi Wikipedii?