Dobré dopoledne
19. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Vánoční pomeranče

Vánoční pomeranče

03:39

Dobré dopoledne

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti, zdravý životní styl, móda, cestování, regionální informace, poradna.

Web

Dnes 17:03

Publikum v Pelhřimově miluje divadlo a metal, každé město potřebuje svůj vlastní kulturní mix

Nejtěžší zásah utrpěla kultura v letech 2020 a 2021, v období COVIDu. Další rok lidem trvalo, než se k ní vrátili. A i dnes se stále chovají jinak. Například lístky kupují na poslední chvíli. Stále čekají, že se něco přihodí. O nejnáročnějším období své dvacetileté kariéry i vizích do budoucna mluvil ve vysílání Českého rozhlasu Vysočina ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimov Martin Ecler.

Včera 20:48

Obchodní domy s módou pro ni nejsou konkurencí, její zákaznice chtějí originalitu

Módní návrhář musí být tak trochu i psycholog. Někdy je zákaznicím potřeba vysvětlit, že šaty, které viděly na modelce, pro ně nejsou vhodné. Když zvolí jiný střih, můžou vypadat ještě lépe. I to zmínila v rozhovoru s Helou Dvořákovou jihlavská módní návrhářka Šárka Moravová.

Před dvěma dny 21:06

V České republice aktuálně schází přibližně šedesát tisíc dárců krve, stoupá i jejich průměrný věk

Dárci krve jsou nedoceněnou skupinou. V Česku jich aktuálně chybí až šedesát tisíc. Jaké musí splňovat podmínky a jak je to s darováním kostní dřeně. I o tom v pondělním Dobrém dopoledni mluvila Hela Dvořáková s bioanalytičkou Nemocnice Jihlava Martinou Šťávovou.

Před pěti dny 22:35

Svoji 7 let starou knihu Šlápoty přirovnává spisovatel Jiří Čáslavský k terapii

Rodák z Lipnice nad Sázavou, v 90. letech vedoucí filmového klubu oko v Havlíčkově Brodě, dlouhé roky působil u drah a navíc je sběratelem filmových promítaček, kterých vlastní přes 50 kusů. Je spisovatelem a ve své filmové maringotce procestoval republiku a pouštěl filmy na náměstích i v letních kinech. Činorodý Jiří Čáslavský byl hostem Hely Dvořákové ve vysílání Českého rozhlasu Vysočina.

Před šesti dny 22:20

Hypotéka je jediný smysluplný typ úvěru, tu reverzní bychom ale měli důkladně zvážit

Před každou půjčkou je potřeba zvážit, na co peníze potřebuji. Zhodnotit, kolik peněz zaplatím navíc na úrocích a poplatcích a jakou hodnotu za ně dostanu. Hypotéky, úvěry a půjčky byly tématem čtvrtečního rozhovoru Hely Dvořákové s finančním poradcem Josefem Šimonem.

Před týdnem 21:13

Ne vše, co napíšu do erotické povídky, jsem prožila, usmívá se třebíčská spisovatelka Marie Špačková

Povídky pro dospělé i knihy pro děti píše autorka Marie Špačková z Třebíče. Letos v březnu vyjde její už v pořadí 10. kniha Pohádky z České Kanady dvě. V dopoledním rozhovoru s Helou Dvořákovou mluvila o muzikoterapii, které se ještě před lety věnovala, ale došlo i na otázku její energické povahy, díky které absolvovala seskok padákem, let balonem a další netradiční aktivity.

Před týdnem 19:24

Děj knihy Poslední pozdrav zasadila spisovatelka Jitka Ludvíková na Vysočinu

Zkrocení zlého muže, Zakázané uvolnění nebo Propast, to je jen krátký výčet knih spisovatelky Jitky Ludvíkové. Autorka humoristické literatury a také detektivek byla hostem Hely Dvořákové.

Před týdnem 17:58

Ženou zákona je už 18 let, od konce minulého roku velí Městské policii v Třebíči

K práci u policie je přivedla souhra náhod a okolností. Před osmnácti lety, po ukončení střední školy, začala řešit, co bude dělat dál. Chtěla zkusit pracovat u městské nebo u státní policie. A vzhledem k tomu, že bylo vypsáno výběrové řízení na městskou policii v Třebíči, tak se zkusila přihlásit. Od konce loňského roku strážníkům ve městě velí. Hostem Hely Dvořákové byla ředitelka Městské policie Třebíč Lucie Šerková.

Před 2 týdny 19:47

Vědci by se letos mohli přiblížit poznání, jak vznikla sluneční soustava

Americká sonda se letos vydá prozkoumat planetku, která je úplně jiná než dosavadní světy, které jsme studovali. Na Zemi se letos vrátí sonda se vzorky z planetky Bennu. Analýzy jejich složení by mohli vědcům pomoc pochopit, jak vznikla sluneční soustava. I o tom ve středečním vysílání mluvila Hela Dvořáková se svým hostem, popularizátorem kosmonautiky a šéfredaktorem časopisu Kosmonautix Dušanem Majerem

Před 2 týdny 19:18

U výchovy dětí bychom se měli řídit selským rozumem, pro pocit bezpečí potřebují pravidla a řád

Máte doma školáka? Pokud ano, možná si i vy občas kladete otázku, jestli ho vychováváte správně. Jak nepodlehnout radám ze sociálních sítí a co děti pro pocit bezpečí nejvíc potřebují, i o tom si v úterním Dobrém dopoledni Hela Dvořáková povídala s výkonnou ředitelkou studijních center BASIC pro Českou republiku Zdeňkou Masopustovou a ředitelkou studijních center v Jihlavě a Pelhřimově Veronikou Šmejkalovou.