Leonardo Plus
27. březen 2022

Poslechněte si podcast: Západ se ve vesmíru bez Ruska obejde, ale Moskva přijde o příjmy ze spolupráce, říká popularizátor

Sankce, kterými svět trestá Rusko za invazi na Ukrajinu, dopadají také na kosmický průmysl. „Své základy má sice ve vojenství a první peníze do kosmického průmyslu chodily z armády, ale dnes jde spíš o prestiž,“ hodnotí ruské angažmá ve vesmíru popularizátor kosmonautiky Jan Spratek. „Aktuální stav ruského kosmického rozvoje se zasekl a Rusko především spoléhá na body z minulosti. Kdo ví, kam se to posune, ale možná to zůstane tam, kde to je.“

49:28

Leonardo Plus

Vydává: Český rozhlas

Setkání s významnými českými vědci a odborníky, kteří umí zaujmout.

Web

Před čtyřmi dny 49:20

Máme za sebou šestou nejteplejší zimu za posledních 248 let. Jaký to má vliv na planetu a ledovce?

Jaké dopady má klimatická změna na ledovce a jak jejich ubývání dále ovlivňuje další regiony? Hostem Leonarda Plus je polární ekoložka Marie Šabacká z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Před týdnem 49:06

Útočné drony s AI? Záleží jen na velkých státech, jestli touto cestou půjdou, říká vývojář

Drony a bezpilotní vozidla zažívají v posledních dekádách bouřlivý rozvoj. Probíhající válka na Ukrajině jasně ukazuje, jak tuto technologii lze využít, zvláště spojení dronů s umělou inteligencí (AI) je velmi silné a může být i zneužito.

Před 2 týdny 49:28

Zubní hygiena je důležitá i pro zdraví mozku, říká o Alzheimerově chorobě Jan Konvalinka

Alzheimerova choroba je stále neprobádaná a je to časovaná bomba naší stárnoucí populace, kde její výskyt roste. Co zatím vědci vědí o tomto degenerativním onemocnění centrální nervové soustavy, objasňuje host Leonarda Plus biochemik Jan Konvalinka.

Před 3 týdny 49:22

Sňatky z rozumu aneb Exkurz do manželství našich předků

Dívky a ženy všech dob se vždy na vdavky těšily a upínaly k nim i velké naděje. Jakou změnu znamenalo pro svobodnou ženu minulých staletí to, že vstoupila do svazku manželského? Hostem Leonarda Plus je historik a etnolog Martin Šimša, ředitel Národního ústavu lidové kultury.

19. únor 2023 48:45

Česká společnost rozdělená není. Naopak, město je s vesnicí prorostlé jak krkovička, tvrdí Sedláček

Společnost je rozdělena, slýcháme teď velmi často ze všech stran spolu s různými vysvětleními. Co si o stavu české společnosti a demokracie, zvláště po proběhlých prezidentských volbách myslí ekonom a filozof Tomáš Sedláček?

12. únor 2023 48:53

Skloubit rodičovství a partnerství lze, musíme se to ale učit, říká terapeut Vojtko

Narození dítěte je zásadní změna, která promění naše životy na úrovni osobní, ale i partnerské. Jak skloubit partnerství a rodičovství, popisuje host Leonarda Plus párový terapeut Jan Vojtko.

5. únor 2023 49:55

Proč někteří odmítali roušky a očkování? Selhala důvěra veřejnosti v politiky, soudí bioetik Vácha

Jak jsme viděli zvláště během pandemie covidu-19, důvěra veřejnosti ve vědu se zdá být otřesena. O tom, proč věřit vědcům, i kdy jim raději nevěřit, hovoří host Leonarda Plus Marek Orko Vácha, katolický teolog a kněz, ale také molekulární biolog a bioetik z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

22. leden 2023 49:39

Prase je velká zkumavka, v níž se snadno smíchá ptačí chřipka s lidskou, varuje biochemik Konvalinka

Ptačí chřipka celosvětově ohrožuje populace divokého i člověkem chovaného ptactva. Její přenos na lidského hostitele je zatím vzácný a dojde-li k němu, jsou průběhy infekce bezpříznakové nebo s příznaky mírnými. Je tedy důvod se tohoto viru obávat?

8. leden 2023 49:41

Kosmonautika 2023. Na oběžné dráze kolem Země bude letos hodně rušno

Do vesmíru se chystá například hned několik kosmických turistů, kteří dokonce mají v plánu podniknout první amatérský výstup do volného kosmického prostoru. Nakolik je takový úkon nebezpečný, to se dozvíte v Leonardo Plus.

1. leden 2023 49:25

Jak se stavěl Chrám sv. Víta? Dlouho a hotový byl až 11 let po vzniku Československa

Chrám sv. Víta je symbolem nejen Prahy – stal se ikonickou značkou, takže si neuvědomujeme, že po staletí byl ruinou a dnešní podobu má až od roku 1929. Kdo ho dostavěl a za jakých okolností probere přímo na místě s architektem Zdeňkem Lukešem Markéta Ševčíková.