Zaostřeno
24. duben 2022

Poslechněte si podcast: Válka a dezinformace: Abychom ochránili toleranci, musíme být netolerantní k netoleranci

„Válka se rodí v myslích lidí. Proto v myslích lidí musíme vytvořit obranu míru,“ píše se ve (volném) překladu úvodu zakládající listiny Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu z roku 1945. Je zřejmé, že si už na konci 2. světové války – nejničivější v dějinách lidstva – zakládající země uvědomovaly význam vzdělání, svobodného přístupu k informacím a deklarovaly svou snahu je zajistit.

24:54

Zaostřeno

Vydává: Český rozhlas

Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.

Web

Před týdnem 25:45

Požár v Českém Švýcarsku možná změní celé naše lesní hospodářství

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká české přísloví. Po kůrovcové kalamitě zasáhl loni České Švýcarsko nejrozsáhlejší lesní požár na našem území v historické paměti. Obě pohromy výmluvně připomněly, že s lesním hospodařením v naší zemi nebylo, velmi mírně řečeno, v posledních desetiletích všechno tak, jak by mělo být.

Před 2 týdny 25:19

Čeští dobrovolníci v ukrajinském Bachmutu: To není hra na válku

„Pro mě je to velmi důležité, v Bachmutu jsem pomáhal ošetřovat řadu zraněných, ale i tam se to všichni učí za pochodu a mnozí vojáci neznají základní věci,“ říká padesátník Dan, který působil na východní Ukrajině tři měsíce, z toho dva týdny strávil v nemocnici v Bachmutu.

Před 3 týdny 27:16

Podle mne není pro běžného člověka zdravé, aby ležel ve zprávách z Ukrajiny, soudí novinář Szántó

Válka na Ukrajině už trvá skoro rok. Je to první konflikt tak velkého rozsahu, který můžeme sledovat nejen zprostředkovaně v médiích, ale také na sociálních sítích. Vyznáte se v konfliktech i v tom obrovském množství informací? Víc než tomu bylo v případě válek v bývalé Jugoslávii, v Iráku?

Před 3 týdny 25:46

Slovinské lázně už konkurují těm našim. Nabízejí i vlastní vířivku s termální vodou

Slovinsko se postupně stává stále navštěvovanější zemí. Turisty už několik let láká nejen pro svou přírodu, ale historii, kulturu a teď i lázně. „Během pandemie jsme naše domy rekonstruovali a postavili apartmány, ve kterých si lidé mohou pustit vlastní vířivku s termální vodou jen pro sebe. Předělali jsme i vinný sklep na „steakovnu“. Dřív jsme ho používali jen pro skupiny na večírky, teď je to restaurace pro všechny milovníky masa,“ popisuje manažer lázní Dobrna Igor.

24. prosinec 2022 25:15

Vánoce mají pohanský původ. „Dnes je to součást tradice, jsme rádi, že se něco děje,“ říká kněz

Jeden ze dvou hlavních křesťanských svátků – Vánoce – má původ v předkřesťanských rituálech a oslavách slunovratu. Dodnes se to projevuje silně například na Českomoravské vrchovině, vysvětluje etnoložka Ilona Vojancová z Národního muzea v přírodě Vysočina. Podle generálního sekretáře České biskupské konference Stanislava Přibyla to nijak nesnižuje význam těchto svátků pro křesťany: „Lidé slavili slunovrat nebo rovnodennost, tak se k tomu přidal i křesťanský obsah.“

18. prosinec 2022 25:50

Zachránit naše zdroje jídla, pití či léků. Svět vymýšlí plán, jak zabránit kolapsu živé přírody

Živá příroda kolem nás rychle degraduje a děje se to po celém světě. Ekosystémům podle vědců hrozí kolaps a ohrožená je schopnost lidstva zajišťovat si potraviny, pitnou vodu nebo některé léky. Zástupci skoro 200 zemí světa a mnoha organizací proto v těchto dnech jednají v Montrealu o tom, jak tento trend změnit a jak přírodní systémy začít zase uzdravovat. Jak těžké bude dohodnout celosvětový plán na záchranu živé přírody? Co by znamenal pro Česko?

17. prosinec 2022 25:28

Ve stínu války na Ukrajině neskončilo ani drama běženců na hranicích s Běloruskem

„Hybridní útok, ne migrační krize,“ popsala před více než rokem předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová situaci na hranicích Evropské unie a Běloruska. Do Polska, Lotyšska a Litvy přicházejí z běloruského území už od loňského léta běženci převážně z Blízkého východu a Afriky. Evropská unie obviňuje Minsk, že s falešným slibem snadného vstupu do Unie láká lidi z rozvojových zemí do Běloruska a organizuje jejich přepravu.

11. prosinec 2022 24:38

Samoživitelky nemají kam sáhnout. Už šetří i na jídle pro děti, popisuje Asociace

Podle výzkumu společnosti PAQ Research pro projekt Českého rozhlasu Život k nezaplacení dávají samoživitelky a samoživitelé až 60 procent příjmů na bydlení a potraviny, což je mezi zkoumanými typy domácností dle soužití vůbec nejvíc. Musí tak šetřit, vymáhat výživné po druhém rodiči a případně žádat o příspěvek na bydlení. Pomoc mohou hledat i u neziskových organizací.

4. prosinec 2022 25:54

Občas jsme pro klienty hromosvodem. Křičí a musíme volat policii, přiznává šéfka neziskovky

„Ve službách, jako jsou asistované kontakty, k nám přicházejí klienti, kteří se už rovnou zlobí,“ vysvětluje šéfka organizace Host Alžběta Candia Muñoz. „Zlobí se na tu situaci, do které se dostali, zlobí se na partnera a my fungujeme trošku jako hromosvod. Klienti na nás někdy křičí, jsou hodně nepříjemní, někdy si musíme volat policejní ochranu. Vždy musíme pracovat ve dvou, to jsou poměrně hodně složité situace,“ dodává.

27. listopad 2022 25:47

Je Francie zemí vína nebo už se o ní dá mluvit i jako o zemi piva?

Konkurují si tyto dva nápoje? A jaký je vůbec historický vztah Francouzů k alkoholu? Téma pro pořad Marie Sýkorové.