- Podcasty
- Radioporadna
Poslechněte si podcast: Vakcinolog Beran: Nejsou až tak rizikové země, jako spíše rizikoví lidé nedodržující žádná pravidla
Léto začalo, čas dovolených je před námi. Ovšem před cestami do exotických zemí bychom si měli zajistit i nutné očkování. Nejen o tom si povídáme s královéhradeckým epidemiologem a vakcinologem prof. MUDr. Jiřím Beranem.
Radioporadna
Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.
Majonézy, zmrzliny, špatně uchovávaná jídla i nedobře ugrilovaná drůbež nám mohou zkomplikovat léto
Děti se konečně dočkají, vyzvednou si vysvědčení a na dva měsíce zahodí aktovky i všechny učebnice. Budou si užívat léta, jenže i v létě nám mohou nabourat plány různá infekční onemocnění. Velkou skupinou letních potíží jsou různé střevní chřipky. Některé jsou otázkou jen několika dní, jiné jsou ale závažnější trvají déle.
Překrmování psů může být v létě problém. V horku jim odlehčeme stravu a chraňme je před přehřátím
I naši čtyřnozí miláčci trpí při horkých letních dnech. Jaká je správná strava psů v takovém počasí a co je naopak nevhodné dávat jim do misky? Zdravotní rizika teplého počasí pro psy a kočky.
Rada finančního poradce: Všechny své náklady si sepište. A potom v těch zbytných položkách škrtejte
Jak šetřit peníze doma, ale také v bance či v nějakém peněžním ústavu? Lidé hodně řeší jak ušetřit hlavně po tom, co téměř vše zdražilo, snaží se šetřit i při běžném nakupování. Člověk dříve skládal jídlo do nákupního košíku takřka bez rozmyslu. Teď už se víc rozmýšlí.
Cílem učení má být tvořivost. Vzdělávání je pochopení toho, jak funguji při úspěchu nebo neúspěchu
Vysvědčení se blíží, jaké asi bude? Také jste každý rok cítili mírné chvění jak to všechno snažení, někdy i nesnažení, dopadne? Nejsou někdy očekávání rodičů přehnaná a děti zavaleny strachem a nervozitou? Jak se smířit s neúspěchem a co to vlastně neúspěch nebo selhání je?
Všichni, co se hrabou v zemi, mají daleko méně psychických chorob. Kontakt s půdou prostě dělá divy
Dnešní radioporadna je věnována půdě. Po půdě chodíme, někteří v ní pěstujeme na zahrádkách zeleninu, jiní ji zalévají betonem. Půda je ale přitom základem a předpokladem naší potravy. Živí nás.
Oko je po mozku nejsložitější biologickou strukturou v těle. Ultrafialové záření může zrak poškodit
Přes 80 procent všech informací z okolního světa přijímáme přes naše oči a ztráta nebo poškození zrakových funkcí je pochopitelně značným narušením životního standardu. Tedy o náš zrak se musíme pečlivě starat a to zejména v létě.
Projekt STROCZECH jako důležitá prevence i léčba mozkové mrtvice či odborně cévní mozkové příhody
Tématem radioporadny je cévní mozková příhoda. Chceme vám představit projekt Národní výzkumné sítě iktových center STROCZECH. Našimi hosty jsou PharmDr. Veronika Kunešová, Ph.D. a MUDr. Libor Šimůnek, vedoucí lékař iktového oddělení neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Děti jako pozorovatelé a objevitelé. Správný psychomotorický vývoj od pasení hříbat k dosažení chůze
S fyzioterapeutkou Ditou Petrů z dětského denního Rehabilitačního stacionáře na Slezském Předměstí v Hradci Králové se zaměříme na psychomotorický vývoj dítěte. Existují tabulky, co by dítě v určitém věku už zhruba mělo umět, jenže každé dítě je pochopitelně jiné. Někdy to může rodiče nebo prarodiče lehce znervóznit.
Trénovat paměť můžeme v každém věku. Čím je to pro nás atraktivnější a zábavnější, tím lépe se učíme
Udělejte něco pro svůj mozek, protože trénování paměti je jedním ze způsobu udržování duševní svěžesti a samostatnosti i s postupujícím věkem. Určitá zátěž udržuje mozek činorodým a zároveň je důležitá pro budování náhradních strategií při řešení problémů.