- Podcasty
- Východočeské výlety

Poslechněte si podcast: V Žumberku mají slunečný vrch a podle legendy i poklad v podzemí
Od středověku tam stával mohutný hrad, dnes je z něj romantická zřícenina. Žumberk na Chrudimsku nepatří mezi velké obce, ale překvapí množstvím kulturních a technických památek. A malebnou přírodou.
Východočeské výlety
Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.
Divoký západ Pardubic nebo francouzští osli. Pestré Polabí vrací vzácné kouty přírodě i lidem
Obnovují krásu a pestrosti přírodních lokalit, aby si je mohly užívat i naše děti. To je motto spolku Pestré Polabí, který vám Východočeské výlety představují. Stejně jako příběhy míst, o něž společně s dobrovolníky spolek pečuje.
Poklady v zastrčené ulici. Třebosická náves ukrývá jeden z nejstarších zvonů na Pardubicku
Třebosice jsou malá obec vzdálená necelých deset kilometrů od Pardubic. Řidičům, kteří tudy projíždí autem, na vesnici nejspíš nepřijde nic neobvyklého. Odbočit na nenápadnou náves se ale vyplatí. Návštěvníky tam překvapí zachovalá dřevěná zvonice, kostel Povýšení svatého Kříže nebo citlivě zrekonstruovaná stavení.
S rybí šifrou po hrázích rybníků
Naučná stezka Pernštejnskými rybníky začíná a končí v Neratově. Vede po hrázích nových i starých rybníků a dozvíte se na ní zajímavosti o rybách i rybničním hospodaření.
Střet katolíků a evangelíků nebo svérázné nářečí. Krounská historie má co nabídnout
Krouna leží na kraji Pardubického kraje nedaleko Hlinska. Turisty tam láká krásná příroda Železných hor, ale také množství kulturních památek. V obci jsou i katolický a evangelický kostel, Žižkův pomník nebo památkově chráněné objekty lidové architektury.
Posezení s atmosférou. Poznejte ikonické výletní restaurace našeho kraje
K létu patří výlety, projížďky a samozřejmě i posezení v příjemné restauraci. Těch vyhlášených máme v kraji docela dost, řada z nich občerstvuje turisty víc než jedno století. Ve Svobodných Hamrech mají krčmu už přes 400 let!
Kaple na Deblově je bývalá trafostanice, energii šíří pořád, říká autorka nápadu
Mladoňovice na Chrudimsku je obec, která má 8 místních částí. Kromě Mladoňovic jako takových spravuje i Čejkovice, Deblov, Lipinu, Mýtka, Petříkovice, Pohled a Rtenín.
Kde v Pardubicích lovili úhoře a jak to bylo s železnicí v Semtíně, Černé za Bory nebo Opočínku?
Zázračná mariánská studánka, unikátní přírodní lokalita i opevněná tvrz, která je možná starší než pardubický zámek. To i spoustu dalšího zajímavého lze najít v okrajových částech Pardubic.
Děti z Vinar chodily loupat trilobity. Pozůstatky prvohor jsou ukryté v opuce
Vinary jsou malá obec nedaleko Vysokého Mýta. Leží v údolí, které obklopují přirozené listnaté lesy a opukové stráně. Právě v opuce je dodnes možné najít otisky živočichů z prvohor. Ve vesnici je také několik historických památek. Za zmínku stojí třeba zvonička svatého Floriana z roku 1877 nebo pískovcové sousoší Kalvárie z roku 1832.
Zámek v Doudlebách nad Orlicí chtěli zbourat. Zachránila ho i renesanční sgrafita
Je malebný a výjimečný. Minimálně v tom, že o zámek v Doudlebách nad Orlicí pečují potomci starobylého českého rodu s bubnem ve znaku už od roku 1588. Samozřejmě s výjimkou socialismu. Tenkrát měl totiž zmizet.
Pod Masarykovou lípou v Hrobicích je zakopaný vzkaz z roku 1925
Hrobice jsou malá obec, kterou nemůžete minout při cestě po tzv. staré silnici z Pardubic do Hradce Králové. Její počátky jsou spojené s opatovickým klášterem a sahají až do 14. století. První písemná zmínka je z roku 1371. Současná hlavní silnice je v místech původní hráze rybníku Velká Čeperka, u kterého se Hrobice nacházely.