Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 9103. duben 2023

Poslechněte si podcast: V tichosti a bez záruky řešení. Jak končí případy „MeToo“ na univerzitách

Článek Tomáše Svobody a Kláry Šotkové. Seznam Zprávy získaly od největších vysokých škol data o sexuálním obtěžování. Nejvíc případů loni řešila Univerzita Karlova. Boj proti sexuálnímu násilí, bossingu či sexistickým narážkám často brzdí složité postupy i legislativa. S nejméně třemi zaměstnanci se loni kvůli nevhodnému chování či sexuálnímu obtěžování rozloučila Univerzita Karlova v Praze. Instituce, kterou navštěvuje přes 50 tisíc studentů, řešila přinejmenším 36 podnětů týkajících se akademiků. Nejvíc z oslovených škol. Celkový počet případů navíc může být ještě vyšší, protože informace nedodala všechna pracoviště. Jak ale vyplývá z odpovědí, které Seznam Zprávy od univerzit získaly na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, postihem učitelů či jiných zaměstnanců končí podobné podněty zřídka. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228759] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

08:27

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1398Dnes 13:30

Mohou ruské továrny nahradit válečné ztráty? Hodil by se jim oddechový čas

Článek Matouše Lázňovského. Údaje o ruských ztrátách, oficiální statistiky i vyjádření představitelů vojenského průmyslu naznačují, že náběh válečné výroby je jen postupný. Ale nezastavuje se a v případě některých zbraní by mohl být značný, třeba u dronů. Ruská agrese proti Ukrajině se změnila v opotřebovávací válku, ve které ani jedna strana nemá výraznou převahu a nedokáže se prosadit přes obranu protivníka nějakým rychlým průlomem. Materiál (a taky lidé) se spotřebovávají každý den dlouhodobě neudržitelným tempem. Především ztráty na ruské straně jsou opravdu enormní. Pokus o „rychlou válku“ stejně jako mnohokrát v minulosti ani tentokrát nevyšel, a ruské jednotky se naprosto nepřipravené vydaly do hloubi nepřátelského území u Kyjeva či Charkova. Když se pak o týdny, někdy měsíce později z tohoto území v „gestu dobré vůle“ stahovaly, zanechaly za sebou tisíce kusů zničených vozidel a techniky všeho druhu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237282] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1399Dnes 08:43

Patrně nejlepší český trenér v historii fotbalu. Jaký byl?

Článek Stanislava Hraběte. První říjnový den uplynulo 100 let od narození Václava Ježka. Vynikl u československé reprezentace, s níž získal titul mistra Evropy 1976, se Spartou Praha, prosadil se v zahraničí. Zvítězil v anketě Nejlepší trenér 20. století. Známý herec, komik a trampský muzikant Jaroslav Štercl, jenž vynikal encyklopedickými znalostmi, měl v 70. letech minulého století pro reprezentanty československého výběru stručný vzkaz: „Jak vyhrát nad …. (dosaďme kteréhokoli soupeře)? Rada není těžká. Vždyť na prsou máte lva a za zády Ježka!“ Hráči s králem zvířat na hrudi ve státním znaku se návodem populárního kabaretiéra poctivě řídili, v období 1974-1976 neprohráli v rekordní sérii 22 utkání a stali se vládci kontinentu. Stejně zdatně si počínal i sparťanský tým, který s ním získal sedm mistrovských titulů. Václav Ježek se stal nesmrtelnou legendou. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/217302] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1397Dnes 07:08

Policie obstavila miliony: naletěl Faltýnkův syn investičnímu podvodníkovi?

Článek Lukáše Valáška a Adély Jelínkové. Syn poslance Jaroslava Faltýnka, někdejší pravé ruky Andreje Babiše, nasměroval miliony k muži, který je měl zhodnocovat na burze, ač na to neměl licenci a neodváděl daně. Skončilo to policejním stíháním muže a obstavením peněz. Radimu Volnému je pětadvacet let, pochází ze dvoutisícové vesnice Raškovice na Ostravsku, a kde bydlí nyní, není jasné. Stejně jako to, čím se živí. Během necelého roku a půl přišlo Radimu Volnému na soukromé bankovní účty více než 65 milionů korun. Transakce vzbudily pozornost úřadů, a to takovou, že Volného účty nechal přede dvěma lety zablokovat Finanční analytický úřad (FAÚ), který má na starosti boj proti praní špinavých peněz. Svá podezření také FAÚ nahlásil policii, která případ začala prověřovat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237187] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1391Včera 04:52

Extrémy počasí připraví módní průmysl o miliardy, pokud nepomůže dělníkům

Článek Natálie Sousy. V extrémním vedru, vlhku nebo ve špinavé vodě. V takových podmínkách budou pracovat dělníci módy v kolébce textilního průmyslu, v jihovýchodní Asii. Odvětví kvůli tomu může přijít o miliardy a dělníci o zdraví, varuje studie. Přední značky módního průmyslu se v souvislosti s klimatickou krizí zabývají hledáním cest, jak snižovat emise, využívat recyklované materiály nebo snižovat spotřebu vody. Jeden zásadní aspekt ale opomíjejí, upozorňuje studie [https://mybrand.schroders.com/m/34471672954d0337/original/Higher-Ground-Executive-Summary-REV-v1.pdf] ústavu Global Labor Institute na americké Cornellově univerzitě a investiční společnosti Schroders. Jsou to dělníci a podmínky, ve kterých budou v textilních továrnách pracovat. Jde zejména o pracovníky v zemích jihovýchodní Asie, na které klimatická změna dopadá téměř nejvíce. A nadále bude. I samotné společnosti v souvislosti s tím můžou přijít o miliardy dolarů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236882] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1392Před dvěma dny 20:12

Dostalo se české sci-fi do Bodu obnovy? Nejlíp se mu dařilo za komunismu

Článek Dominiky Kubištové. Film Bod obnovy vrátil pozornost k žánru, který v posledních letech v Česku nezanechal výrazné stopy. Jeho tvůrci tvrdí, že jde o první české sci-fi po třiceti nebo dokonce i po šedesáti letech. To by ale bylo moc pesimistické. České sci-fi. V současnosti tak trochu protimluv. Až takový, že se ho chytli i tvůrci Bodu obnovy. Nejdříve lákali na to, že jde o první české sci-fi po třiceti letech, teď režisér Robert Hloz dokonce v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV [https://www.youtube.com/watch?v=I3WqsMxQ0Fc] zmínil, že tu chybělo šedesát let. Žánr sice v tuzemské kinematografii nikdy nedominoval, ale ještě v dobách Československa, zejména v 60. letech, k němu místní tvůrci rádi unikali. A přestože se museli vyrovnat s ústrky ve scénáři a dalšími kompromisy, podařilo se jim - zejména díky penězům, které tehdejší režim naléval do kinematografie - vytvořit snímky oceňované i v zahraničí. I v následujících dekádách po sobě české sci-fi zanechalo několik hlubokých stop. Vraťme se ale ještě hlouběji do minulosti. Vlastně téměř přesně o sto let zpátky. Do míst, kde vědecko-fantastický film v Československu začínal. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237446] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1395Před dvěma dny 06:27

Šťastné slovo: Zeman bojuje za Slovensko. Zkouší zničit Fica

Glosa Jindřicha Šídla. Miloš Zeman zaujímá čestné místo mezi politickými černokněžníky. Když kandidujete v jakýchkoliv volbách a doufáte v úspěch, potřebujete několik věcí. Dobrou strategii a kampaň. Tým, na který se můžete spolehnout. Dost peněz. Taky trochu štěstí. Ale především jistotu, že vás ve volbách nikdy, opakuji NIKDY nepodpoří Miloš Zeman. Existuje na světě jen nemnoho politiků, jejichž podpora ve volbách znamená téměř automaticky porážku, případně definitivní konec podpořeného politika či celé strany. Miloš Zeman mezi těmito černokněžníky zaujímá čestné místo. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237527] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1393Před dvěma dny 13:44

Politik mnoha tváří. Teď přichází „kvalitnější“ Fico

Článek Filipa Harzera. Uvidíme jiného Roberta Fica, avizuje strana Směr. Expremiér má návrat k moci na dosah a v Evropě se s tím pojí i obavy. Fico ale nejednou dokázal, že umí měnit pozice podle potřeby. Od Blaira k Mečiarovi, od ateisty ke katolíkovi… „Kdysi prohlásil, že v roce 2014 už bude v politickém důchodu. Je rok 2023 a on se znovu uchází o post premiéra. V politice, jíž on žije, je už 31 let. Nikdo mu nemůže upřít, že je nesmírně houževnatý, pracovitý politik,“ říká o Robertu Ficovi komentátor slovenského deníku Pravda Marián Repa. Fico vybral během své dlouhé politické dráhy hned několik „zatáček“, ve kterých by většině politiků kariéra už dávno skončila. Ne tak šéfovi strany Směr. Matador slovenské politiky teď v sobotních slovenských parlamentních volbách usiluje o návrat k moci. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237283] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1394Před dvěma dny 07:48

Byl náčelník vojenské policie spiklenec? Nesmysl, uzavřela kauzu inspekce

Článek Lukáše Valáška, Radka Nohla a Adély Jelínkové. Inspekce dala k ledu případ bývalého náčelníka Vojenské policie Otakara Foltýna. Prověřovala ho kvůli tomu, že sestavil zvláštní tým na rozkrývání možné korupce při armádních zakázkách, neboť nevěřil schopnostem Vojenské policie. Česká republika vydá v následujících letech na nákupy zbraní desítky miliard korun. Zda jsou zakázky podle zákona, hlídá Kriminální služba Vojenské policie s více než stovkou detektivů. Když se před rokem stal náčelníkem Vojenské policie Otakar Foltýn, sestavil na hlídání zakázek speciální tým. Zdůvodnil to tím, že kriminalisté Vojenské policie nejsou schopni závažnou hospodářskou kriminalitu odhalovat a prakticky to nedělají. Skončilo to nečekaně. Inspekce Vojenské policie začala naopak prověřovat náčelníka Foltýna. A to pro možné zneužití pravomoci úřední osoby, za což by mu v případě odsouzení hrozilo až pět let vězení. Celý článek čtěte zde  [%20https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237429] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1388Před třemi dny 03:31

Glosa: Nástěnky jsou české kulturní dědictví a pilíř strategické komunikace

Glosa Jana Lipolda. „Podezřívám ministra Rakušana, že v nástěnkách nalezl zalíbení. Samozřejmě tajné, aby se uprostřed digitálního pokroku politicky neznemožnil.“ Součástí až čtyřicetimilionové informační kampaně Ministerstva vnitra je také prezentace vlády na obecních nástěnkách. Vít Rakušan o nich mluvívá trochu omluvným tónem, jako by se za něco tak dřevního jako jsou nástěnky styděl. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237473] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1390Před čtyřmi dny 09:14

„Já bych je postřílel,“ znělo u pohrobků Kotleby. Seznam nepřátel je jasný

Reportáž napsal Filip Harzer. Politici krajně pravicového hnutí se ve snaze získat koaliční potenciál chtějí odstřihnout od extremistické minulosti. Na jejich mítinku ale zazněly výzvy ke „střílení buzerantů“. Reportáž z volební akce Republiky. /Od zvláštního zpravodaje na Slovensku/ „Jednání v Rusku by nebylo problém. Nikdy jsem se netajil tím, že je ruský velvyslanec na Slovensku můj přítel. Setkali jsme se jako kolegové a odešli jsme jako přátelé. Našli jsme společnou řeč,“ říká slovenský poslanec Miroslav Suja z hnutí Republika. „Kontakty máme, protože když někomu naschvál neškodíte, tak nemá důvod s vámi nemluvit,“ zdůrazňuje místopředseda krajně pravicové strany. Odpovídá tak na dotaz z publika, který dostal tři dny před volbami na stranickém mítinku v kině Tatra v asi osmitisícovém městečku Vráble. Do zmodernizovaného kina s pohodlnými sedačkami dorazilo na odpolední setkání s politiky Republiky asi padesát lidí. To považují organizátoři vzhledem k velmi teplému počasí za úspěch. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237422] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.