Očima Saši Mitrofanova
Epizoda 220. březen 2021

Poslechněte si podcast: V Rusku může znamenat zítřek návrat roky nazpět

Současnou situaci v Rusku, která oplývá závanem časů minulých, komentátor Alexandr Mitrofanov dokladuje na třech událostech z uplynulého týdne. Komentář byl původně natočen pro Český Rozhlas Plus.

05:01

Očima Saši Mitrofanova

Vydává: Novinky.cz

Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku.

Web

Epizoda 202Dnes 05:24

Očima Saši Mitrofanova: Europoslanci jednali s ruskou opozicí

V pondělí 5. a v úterý 6. června jednali europoslanci v bruselské budově Evropského parlamentu s početnou skupinou představitelů ruské opozice. Byla zastoupena především její exilová část, ale v utajení měli přijet i lidé z Ruska. 

Epizoda 201Před pěti dny 05:10

Moderní WC vs. kvasící kadibudka

Nejvíce se za dávných časů čekalo na televizní střety Václava Klause s Milošem Zemanem. Za prvé to byla neokoukaná podívaná, kdy se po sterilním komunistickém období na obrazovce slovně šermovalo a pršely rány. Za druhé byli oba aktéři tak vyšinutí v porovnání s běžnou populací – každý samozřejmě jinak – že se na to dívalo jako na kombinaci cirkusu, koridy a kabaretu. 

Epizoda 200Před týdnem 05:34

Moskva už není v bezpečí. Co na to Rusové?

Ve dnech 17. a 18. května tohoto roku byl společnými silami Putinovy Rosgvardije a ruské pravoslavné církve proveden masivní oblet území Ruské federace, která jsou potenciálně ohrožena drony. Pro účel ochrany zmíněných území byla aktivována divotvorná ikona svatého Serafima Sarovského. Oblet byl vykonán zodpovědně.

Epizoda 199Před týdnem 04:59

Očima Saši Mitrofanova: Výfukové plyny smrdí, auto tedy aspoň jede

Jakmile se vláda rozhodla udělat kroky, které budou bolet, začalo se na ni pálit. Nejen ze strany opozice, ale i od jejích bývalých a současných voličů. 

Epizoda 198Před 2 týdny 04:45

Prigožin si připravuje pozici po válce

Jevgenije Prigožina dříve znali jen specialisté na Rusko. Říkalo se mu někdy Putinův kuchař, i když kuchařem nejspíše nikdy nebyl. Zato byl kriminálníkem, který svého času seděl za loupežná přepadení. Také měl stát v pozadí petrohradské továrny trollů, kteří šířili dezinformace v Rusku a zahraničí.

Epizoda 197Před 2 týdny 04:46

Očima Saši Mitrofanova: Kyselá, nebo plechová? Spor o prezidentské pozadí

Prezident Petr Pavel jel na návštěvu Bavorska na motorce. To je toho. Prezident Miloš Zeman letěl z Číny soukromým letadlem PPF. Prezident Václav Klaus v Chile umístil pero. Prezident Václav Havel měl na Pražském hradě přinejmenším jednu koloběžku, na které se mohlo přemísťovat po chodbách. Stop, to se vlastně svého času taky nelíbilo. Ale komu?

Epizoda 196Před 3 týdny 04:49

Očima Saši Mitrofanova: Antisemitismus v Rusku znovu zvedá hlavu

Vladimir Putin řekl ruským Židům, že jeho vojáci „během speciální vojenské operace bojují proti přímým následovníkům nacismu“. Vyzval k pochopení, „k jakým ničivým následkům vede ignorace každého projevu nacionalismu, antisemitismu, xenofobie“. Před sedmi lety Putin chválil Goebbelse jako „talentovaného muže“ ruským rabínům. Tentokrát nic podobného nezaznělo.

Epizoda 195Před 3 týdny 04:44

Vláda z nouze ctnost a lidská omezenost

Včera v Otázkách Václava Moravce naléhal moderátor na premiéra Petra Fialu, zda by se neměl omluvit veřejnosti, když sliby, které předtím dával, nedodržel. Na první pohled to vypadá logicky. Slíbil jsi, nedodržel, omluv se. A zároveň je to jako u blbých na dvorku.

Epizoda 19413. květen 2023 05:07

Očima Saši Mitrofanova: Za mříže kvůli divadelní inscenaci. Putin navazuje na Stalina

Pamětníci si možná vybaví sovětskou filmovou pohádku Finist, jasný sokol, která běžela v českých kinech za normalizace. Dnes může zaujmout pouze filmové historiky. V současném Rusku ale existuje umělecké dílo se stejným názvem, které v minulých dnech upoutalo na sebe pozornost ve vzdělanějších vrstvách ruské společnosti. S původní filmovou pohádkou nemá nic společného.

Epizoda 1936. květen 2023 05:21

Očima Saši Mitrofanova: O ruských hrdobcích, jimž hrouda nohy víže

Viktor Šenderovič je vynikající ruský satirik a publicista. Od začátku Putinova prezidentství novou hlavu státu původem z KGB nešetřil. Šenderovičovy skeče v tehdejším televizním pořadu Kukly píchaly do muže v Kremlu jako vosy. Přes dvacet let byl mezi neochvějnými obhájci svobody v Rusku. Není divu, že je už pár let v nucené emigraci. A přitom kolem jeho nedávných výroků vypuklo v kruzích ruské opozice hotové tornádo. Co se stalo?