Výlety
3. duben 2023

Poslechněte si podcast: V republice patří k nejmenším. Přesto je z rozhledny Alfonse Muchy krásný výhled nejen na Ivančice

Nad městem Ivančice v Jihomoravském kraji se tyčí jedna z nejmenších rozhleden v republice. Vysoká je pouhé čtyři metry. Jméno má po slavném místním rodákovi, malíři Alfonsi Muchovi. A i přes její malou výšku je z ní krásný výhled do okolí. Dostupná je poměrně snadno a to po celý rok a zdarma.

02:37

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Včera 03:00

Kovaná zastavení křížové cesty mezi Hesovem a Uhry na Vysočině zvou k zamyšlení věřící i nevěřící

V krásném klidném koutu Českomoravské vrchoviny, nedaleko Přibyslavi na Vysočině, vznikla v době koronavirové pandemie nová, vskutku originální křížová cesta. Lidé ji hned vzali za svou a postupně podél ní vyšlapávají cestu, která tam kdysi dávno opravdu vedla.

Před dvěma dny 03:07

Frýdlantské cimbuří je impozantní skalní útvar Jizerských hor. Nabízí výhled na okolní vrcholy

První českou přírodní památkou zapsanou na seznamu UNESCO je národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, která se nachází na severní straně české části Jizerských hor. A právě nad bučinami se tyčí Polední kameny s několika výraznými skalními útvary. Nejvýraznější a už zdálky poutající pozornost je Frýdlantské cimbuří nad údolím Černého potoka.

Před čtyřmi dny 03:01

V muzeu v Kolovči objevíte stará řemesla i mlýn, který mele staré báby na mladá děvčata

V Kolovči na Domažlicku v Plzeňském kraji stojí soukromé Muzeum techniky a řemesel. Založila ho rodina Volfova u svého domu a do dnešních dnů do něj nasbírala na deset tisíc exponátů. Martin Volf sbírky stále doplňuje, i když už mu pomalu začíná docházet prostor.

Před pěti dny 03:03

Obec Horní Branná ukrývá historické unikáty. Renesanční zámek i Harrachovskou hrobku

Obec Horní Branná, která leží na pomezí Libereckého a Královéhradeckého kraje, se může pochlubit nejen okolní podkrkonošskou krajinou, ale i historickými stavbami. Tolik udržovaných památek na jednom místě se hned tak nevidí. Vztahují se hlavně k rodu Harrachů, ale také k Janu Amosi Komenskému či Valdštejnům.

Před šesti dny 03:20

Stará huť u Adamova připomíná hutnické řemeslo. V expozici uvidíte i maketu vysoké pece

V Josefovském údolí Moravského krasu mezi Blanskem a Adamovem stojí vysoká pec Staré huti. Unikátní technická památka, kterou spravuje Technické muzeum v Brně, připomíná dávné hutnické řemeslo. Je volně přístupná po celý rok. V přilehlé budově bývalé modelárny, tak zvaném Kameňáku je nově umístěná expozice mapující historii hutnictví v této oblasti. Tu lze navštívit pouze během otvírací doby.

Před týdnem 03:04

Šikmý kostel? Vedle Karviné se podobnou raritou mohou pochlubit i Klimkovice u Ostravy

Možná znáte šikmý kostel v Karviné, který je symbolem těžbou poznamenané severní Moravy. Pozoruhodné ale je, že v Moravskoslezském kraji není jediným kostelem vychýleným mimo osu. Šikmou věž má i svatostánek v Klimkovicích u Ostravy. Zdobí katolický kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v centru města.

Před týdnem 03:08

Ve hvězdárně a planetáriu v Českých Budějovicích zjistíte, že vesmír má víc barev než duha

Také jste jako děti měli rádi návštěvu planetária? Ve hvězdárně a planetáriu v Českých Budějovicích na jihu Čech se dodnes dveře s návštěvníky netrhnou, a to nejen těmi dětskými. Českobudějovická hvězdárna byla otevřena v roce 1937 jako druhá nejstarší lidová hvězdárna v Čechách zásluhou tehdejší Jihočeské astronomické společnosti. V roce 2019 prošlo planetárium modernizací a nyní nabízí díky nejnovějším technologiím úžasné zážitky.

Před týdnem 03:24

Muzeum hraček na Pražském hradě je plné panenek, autíček, medvídků a parních i hracích strojků

Když do areálu Pražského hradu vstoupíte od Starých zámeckých schodů a půjdete dál Jiřskou ulicí, minete po pravé straně zeď s bránou. Ta uzavírá nádvoří Nejvyššího purkrabství. Sídlo kastelánů a později purkrabích stálo v těchto místech prý už v době románské. Ve 14. století sloužil purkrabský dům jako dočasné obydlí příštího krále a císaře Karla IV. Dnes v něm sídlí Muzeum hraček.

Před 2 týdny 03:31

Historická Červená věž v Litomyšli vám nabídne nevšední pohled na město i další památky

Červenou věž byste v Litomyšli našli na zámeckém návrší, nedaleko renesančního zámku, barokní jízdárny a zámeckého pivovaru. Věž je dnes součástí areálu Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, která ji využívá jako výstavní prostory. Nejvyšší patro nabízí pak krásnou vyhlídku na město.

Před 2 týdny 03:34

Multimediální expozice Filmový uzel připomíná dlouhou historii zlínských ateliérů na Kudlově

Měli byste chuť podívat se na první loutkový film známé animátorky Hermíny Týrlové o Ferdovi Mravencovi, projít si Patro legend s expozicí v podobě filmového pásu nebo si o víkendu vyzkoušet animační dílnu pro děti? Tak to vás pozveme do multimediální expozice nazvané Filmový uzel ve Zlíně.