• Podcasty
  • Reportáže zahraničních zpravodajů
15. květen 2022

Poslechněte si podcast: Španělé nezanevřeli na koridu ani navzdory pandemické pauze

Egyptskou Káhiru a české Krkonoše spojuje postava fotografa a dobrodruha Rudolpha Lehnerta. Sbor ukrajinských Američanů hudbou pomáhá své původní vlasti. Nižnij Novgorod za sovětských dob býval uzavřeným městem. Nakolik odpovídala pravdě postava Sandokana ze slavného seriálu? Moderuje Lubica Bergmanová.

23:57

Reportáže zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Reportáže zahraničních zpravodajů, to jsou světové události v souvislostech tak, jak je jinde neuslyšíte.

Web

Před šesti dny 24:00

Termální prameny na Slovensku, miniaturní bábovky i plavba po německých kanálech

O léčivých silách termálního pramene za slovenskou obcí liptovský Ján prý není pochyb. Miniaturní bábovky, které připravují z palačinkového těsta a pečou se v Bordeaux.

Před týdnem 23:57

Zavedeme vás do muzea uprostřed Bangkoku a uslyšíte i příběh vraha, známého jako Bikini Killer

Navštívíme americké Lidice nebo oslavy vylodění v Normandii a v Tanzanii si poslechneme vyprávění o návratu nosorožců do přírody. A dozvíte se i to, kde král rockenrollu Elvis Presley poprvé ochutnal chlebovou polévku. Reportáže zahraničních zpravodajů připravila Lubica Bergmanová.

Před 2 týdny 24:00

V zahradách vídeňské univerzity vykvetla největší květina světa, zmijovec titánský

Popíšeme nejen jeho květ, ale také jeho výrazný odér. Zavedeme vás do německého města, kde se vyrábí legendární nože, do Egypta, kde se schyluje k transplantaci korálů a projdete se po nové dálkové trase ve slovinských Alpách. Průvodkyní bude Jitka Malá.

Před 3 týdny 23:59

Námořnické kantýny v Antverpách schovaly před deštěm a zahřály, poslední z nich funguje už 115 let

Ve Španělsku začala sezóna šneků. Jak je místní připravují a co k nim nejraději pijí? Jedním ze symbolů ukrajinského Mariupolu byly malované obří betonové tetrapody. Ryby přímo z moře a ceny jako z ráje. V Reportážích zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou zamíříme i na rybí trh v egyptské Hurghadě.

22. květen 2022 24:00

Čeští lékaři zachraňují zrak chudým Libanoncům, operují je přímo v Bejrútu

V Paříži můžete po tříleté rekonstrukci znovu sestoupit do Muzea kanalizací a dozvědět se, jak se ty stovky kilometrů stok vlastně čistí.

8. květen 2022 23:57

Ve Spojených státech se podíváme za potomky generála Františka Moravce

V ukrajinské Irpiňi potkáme mexického malíře. V Avignonu navštívíme restauraci v kapli ze 14. století. V Thajsku si prohlédneme město Hua Hin s nejstarším nádražím v zemi a královskou rezidencí. A ještě stihneme muzeum nejmenšího obchodního domu v rakouském Sankt Michaelu. Moderuje Helena Berková.

24. duben 2022 24:00

Ústřice a Senegal, to jde k sobě

Cestě jedné ústřice na talíř předcházejí roky jejího života a roky práce lidí na farmě. Ruská invaze na Ukrajině přináší kromě očekávaných tragédií i příběhy nečekané – jeden vypráví majitel logistické firmy z Kyjeva, který sledoval stahování ruských vojáků pomocí ukradených sluchátek.

10. duben 2022 23:59

Kokosové mléko, palmová dužina, kari. Thajská polévka se dostala na kulinářský seznam UNESCO

Staleté sklepy v polské Jaroslawi sahají až 14 metrů hluboko a kdysi sloužily jako lednice. V Paříži je výstava jedné z nejvýraznějších českých umělkyň 20. století Toyen. V Moskvě mají lidé v oblibě zboží z blešího trhu v Izmajlovu - pro někoho haraburdí, pro jiného poklady. Moderuje Jitka Malá.

3. duben 2022 23:13

Co vyprávějí lidé, kteří utekli před válkou z Luhanské oblasti na východě Ukrajiny?

Ve Varšavě se podíváte za psychology, kteří lidem z Ukrajiny pomáhají. Ve Francii navštívíte školu, kde se ukrajinské děti učí první francouzská slova. Ve Washingtonu poznáte duchovního, který denně tichou přítomností vyjadřuje podporu Ukrajině před její tamní ambasádou. A ještě se ohlédneme za světovou výstavou EXPO, protože i ji poznamenalo to, co se děje na Ukrajině. Moderuje Helena Berková.