Dopolední Region
13. duben 2023

Poslechněte si podcast: V radotínské kavárně ožívá film Pelíšky. Nechybí originální rekvizity jako lžičky od soudruhů z NDR

Jen kousek od břehu Berounky stojí v Radotíně kavárna připomínající nejen svým jménem jednu kultovní českou komedii. Pelíšek navštěvují běžci, cyklisté i místní obyvatelé už deset let.

01:40

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Dnes 03:00

Dámy z Buštěhradu nechtějí sedat v koutě. Buštěhradské Šťabajzny spolehlivě rozproudí každou zábavu

Když z oken zámku v Buštěhradu uslyšíte hudbu a výbuchy smíchu, znamená to jediné: Buštěhradské Šťabajzny právě chystají další taneční číslo. Důležité jsou pro ně nejen ladné pohyby, ale také přátelství a humor. Zábavné choreografie spolu pilují už 15 let.

Včera 03:26

Štěpán Berný má ve Velkých Popovicích dílnu, které říká Továrna na zázraky

Dílničku jako na dlani, ovšem plnou strojů, od nejstarších po nejmodernější, má pod rodinným domem ve Velkých Popovicích Štěpán Berný. Upravuje a vyrábí tu speciální součásti závodních motorů pro historické automobily a motorky. Nebo pro letecké motory Walter.

Před čtyřmi dny 03:25

Augustin Uváčik má rád včely i výhledy. Střešní včelaření se proto stalo jeho vášní i koníčkem

Pan Augustin Uváčik pracuje v Praze pro finanční sektor. Vedle své profese finančníka ale jezdí po celém území České republiky jako mentor včelařství Českého svazu včelařů. Sám ale včelaří ve svém volném čase také. Ovšem velmi originálně. Byl totiž jedním z prvních, kdo u nás v roce 2010 začínal s tzv. střešním včelařením.

Před pěti dny 07:33

TIPY NA VÍKEND: Výstava NATURA VIVA v Lysé nad Labem a oslavy 70. výročí LIAZu v Mnichově Hradišti

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Před pěti dny 03:09

Vykouzlí ze skla květiny, papoušky i luskouny. Skleněné figurky manželů Urbanových jsou jako živé

Ve sklářské dílně v Hubálově na Mladoboleslavsku naproti sobě u kahanů sedí Eva a Karel Urbanovi. Paní Eva kdysi v Železném Brodě vystudovala obor skleněná figurka. Manžela, který má umělecké vlohy, figurky vyrábět naučila. A tak už přes 30 let oba kouzlí z olovnatého skla neskutečné věci.

Před šesti dny 02:28

Ve dne se stará o antikvariát, v noci pracuje v recepci, aby ho zachránil. Místní mu založili sbírku

Šířit přečtené knížky bere majitel antikvariátu v pražských Holešovicích jako poslání. Aby svůj podnik zachránil, v noci si místo spánku přivydělává jako recepční. Na nájem jednoho z nejsvéráznějších obchodů v Praze to přesto nestačilo, a tak se teď lidé začali na jeho záchranu skládat. S Jiřím Novákem natáčel reportér Tomáš Maleček.

Před týdnem 03:28

LIAZ býval jako jedna rodina. Když dorazily nedostatkové díly, montovali je i úředníci z kanceláří

Pamětník Vratislav Šverma má historii bývalého národního podniku LIAZ v malíčku. V továrně na nákladní auta v Mnichově Hradišti strávil velkou část života. Nastoupil tam roku 1966, většinu času strávil v úseku investiční výstavby, kde pracoval až do roku 1996. Do důchodu odešel s krabicí zajímavých fotografií a dokumentů, které věnoval místnímu muzeu.

Před týdnem 03:34

Majitel krásného hlasu Radek Žalud má rád především dobrou muziku. Zpíval i před belgickým králem

V hitparádě Českého rozhlasu Česká dvanáctka několik týdnů bodovala píseň Za svitu loučí. Její interpret, Radek Žalud, absolvent Konzervatoře Jana Deyla, vystudoval kromě klasického zpěvu i hru na akordeon. Zúčastnil se mezinárodních mistrovských pěveckých kurzů Antonia Carangela či Petera Dvorského. Je ladičem klavírů, poskytovatelem kompenzačních pomůcek pro nevidomé a školitelem v jejich používání. Ale především zpěvákem.

Před týdnem 03:21

Výstava Tóny pro rodinu ukazuje léčivý vliv hudby

Květen je měsícem mateřství i rodiny. Výstava „Tóny pro rodinu“ se věnuje vlivu hudby a muzikoterapie v prenatálním i postnatálním období, a ukazuje hudbu nejen jako lék i prevenci, ale také jako základ pro rozvoj vztahu mezi matkou a dítětem.

Před týdnem 03:29

V budově Českého rozhlasu v Karlíně je stále rušno. Potkat tam můžete slavné herce i nováčky

Když se ve studiu B natáčí rozhlasová hra s dětskými herci, je tam opravdu živo. Za mikrofonem se tentokrát vystřídalo hned několik členů Dismanova rozhlasového dětského souboru. Přicházejí obvykle až po vyučování a celé odpoledne pracují soustředěně jako profesionálové.