V pressu
NejnovějšíPřed šesti dny

Poslechněte si podcast: Magdalena Sodomková: Krimi bude vždy populární. Novinář má ale hlavně hledat spravedlnost

Českého lva za nejlepší televizní film získala Matematika zločinu Petera Bebjaka. Hlavní role je inspirovaná osudy reálné novinářky Magdaleny Sodomkové, která roky rozplétala jednu z nejzajímavějších kriminálních kauz posledních let. V pressu vypráví, jak vznikl původní podcast, jehož výrobu podpořil i Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Novinářka také vypráví o svých cestách do válečné Ukrajiny a prozrazuje i detaily o svém novém projektu zaměřeném na mapování situace Kurdů.

29:55

V pressu

Vydává: Nadační fond nezávislé žurnalistiky

V pressu je podcast Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, který už od roku 2016 usiluje o pluralitní, nezávislá a svobodná média. Představuje především skvělé novináře, jejichž práci fond podporuje či v minulosti podpořil. Jak vzniká kvalitní psaná či audiovizuální žurnalistika, která má dopad? A co vše je proto třeba překonat? To se dozvíte V pressu.

Web

Epizoda 9Před 3 týdny 26:25

Apolena Rychlíková: S Page404 chceme do Česka přinést slow journalism

Novinářka a režisérka Apolena Rychlíková nyní objíždí Česko i zahraničí se svým novým filmem Hranice Evropy, ve kterém spolu se Sašou Uhlovou zkoumají špatně placené práce v různých zemích. Film vznikl z reportážních textů, jejichž vznik podpořil i Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Rychlíková ale zároveň připravuje i nový novinářský projekt. V pressu prozrazuje, kdo bude členem redakce Page404, která by se měla spustit v květnu. Zároveň vysvětluje, co je tzv. slow journalism a proč je třeba dát příležitost mladým novinářům.

V pressu je podcast Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, který už od roku 2016 usiluje o pluralitní, nezávislá a svobodná média. Představuje především skvělé novináře, jejichž práci fond podporuje či v minulosti podpořil. Jak vzniká kvalitní psaná či audiovizuální žurnalistika, která má dopad? A co vše je proto třeba překonat? To se dozvíte V pressu.

22. březen 2024 25:47

Martina Patočková: Téma klimatické změny je game changer, prostoupí všechny novinářské obory

Ekonews od roku 2020 hledá v ekologických tématech ekonomické souvislosti a mezi byznysmeny chuť dělat věci ohleduplněji k životnímu prostředí. Založily ho Martina Patočková a Veronika Němcová, redakce se od té doby dál rozrůstá. Martina Patočková V pressu popisuje, proč odešla z velkých redakcí, proč se vrhla se na téma udržitelnosti, jaká témata nejvíce baví čtenáře a co láká inzerenty.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky vybrané série textů Ekonews podpořil, například téma takzvaného offsetového Klondiku. Martina Patočková V pressu také prozrazuje, o jakých tématech na pomezí byznysu a ekologie bude třeba v příštích letech důležité dobře a kvalitně informovat.

Epizoda 827. únor 2024 24:50

Michaela Kramárová: Ženský lifestyle už umí otevírat i velmi těžká témata

Heroine není na českém trhu dlouho, ale už se stal pojmem. Porušuje tradovaná pravidla, jak má žena vypadat na obálce a otevírá mnohá nepříjemná témata. Přesto má časopis okolo sebe čím dál početnější komunitu čtenářek a podle šéfredaktorky Michaely Kramárové již neovlivňuje některými tématy jen ženský lifestyle, ale společenské časopisy obecně.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky vybrané série textů podpořil, například téma duševního zdraví uprchlých Ukrajinek v Česku či nyní téma porodnictví. Michaela Kramárová V pressu prozrazuje, jaké má Heroine další plány v offlinu i onlinu a že se chystá soustředit na čím dál populárnější akce, které komunita čtenářek kolem časopisu vyžaduje.

Epizoda 713. únor 2024 27:25

Jan Motal: Nepamatuji tak rozsáhlou debatu o novinářských standardech. Pokračujme v ní

Nadační fond nezávislé žurnalistiky ve spolupráci s Katedrou mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity vydává studii reflektující mediální pokrytí tragické střelby 21. prosince 2023. Vedoucí autorského týmu Jan Motal V pressu zdůrazňuje, že cílem studie není hledat jednotlivé chyby médií v extrémní situaci, ale přispět k formování zásad zpravodajství o masových střelbách a podpořit odbornou diskuzi lidí v médiích o standardech novinářské práce.

Epizoda 625. leden 2024 26:04

Veronika Divišová: Do kauzy Pandora Papers jsme se s nenávistí nesetkávali. O to horší to bylo potom

Investigace.cz se věnuje hlavně investigativním kauzám o přeshraničním organizovaném zločinu a jeho dopadech na Českou republiku. Veronika Divišová z vedení redakce popisuje, jak důležité je být v mezinárodních sítích investigativních novinářů, protože zločin nezná hranic. V pressu také popisuje, že až do roku 2021 se redakci vyhýbaly vlny nenávisti, což se zásadně změnilo s odhalením v kauze Pandora Papers, že Andrej Babiš přes offshorové schéma vlastnil zámeček ve Francii. Veronika Divišová zdůrazňuje, že nedávná soudem nařízená omluva Babiše zakladatelce Investigace.cz Pavle Holcové může být i docela silným precedentem pro celou novinářskou profesi.

Epizoda 55. leden 2024 22:51

Robert Čásenský: Novinář není spotřební zboží. Potřebuje podporu, aby dělal kvalitní žurnalistiku

Před deseti lety odešel z postu šéfredaktora Mladé fronty Dnes, když vydavatelství koupil Andrej Babiš. Vrhnul se do projektu časopisu Reportér a jak V pressu přiznává, na počátku moc nevěděl, jak bude vypadat. Nyní se Reportér stal již stálicí české mediální scény a NFNZ opakovaně časopis podpořil.

Robert Čásenský přemýšlí i o výzvách české žurnalistiky pro rok 2024, a to v roli předsedy české pobočky Mezinárodního tiskového institutu, jehož snažení také NFNZ podporuje. Podle Čásenského nás čeká tento rok lítá debata o poslání veřejné služby a navyšování koncesionářských poplatků, k závěru snad dospějí jednání o kolektivním správci autorských práv a české novinařině by mohl pomoci i unijní Zákon o svobodě médií.  

7. prosinec 2023 24:53

Libor Matoušek: Vždy se dobře čte krimi. Ale regionální žurnalistika musí mít mnohem vyšší ambice

V Českých Budějovicích mu chyběly lokální zprávy, proto se do nich v roce 2011 pustil. Tak pod vedením Libora Matouška vznikla Budějcká Drbna. Dnes už jde o síť regionálních webů v deseti krajích s 1,5 milionem reálných uživatelů měsíčně. V pressu vypráví o tom, jaké to je dnes budovat regionální žurnalistiku, která na mnoha místech spíše zaniká. Prozrazuje další rozvojové plány, a proč se Drbna věnuje i náročnějším tématům, a to například i s podporou NFNZ. Vysvětluje i to, jak přes Drbnu přišel ke své další roli v médiích - předseda představenstva Asociace online vydavatelů, která hájí zájmy menších médií.

15. listopad 2023 20:12

Pavla Hubálková: Ve vědecké novinařině musíte najít dobré přirovnání, které každý pochopí

Biochemička Pavla Hubálková odjela do Ameriky bádat nad svým výzkumem, ale vrátila se jako nadšenkyně pro komunikaci vědy. Stala se vědeckou novinářkou Univerzity Karlovy, spolupracuje s několika redakcemi, nyní nastoupila do české mutace vědecko-technologického média Wired. 
Jak prezentovat složitá a často neintuitivní expertní zjištění, aby je každý pochopil? Poučili jsme se z nepříliš dobré mediální komunikace vědy během covidu? K čemu novinářka využila grant Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky? A co má společného vůně letního deště a červené řepy?
O tom všem mladá novinářka vypráví V pressu.

Epizoda 226. říjen 2023 27:36

Zdislava Pokorná: Baví mě rozkrývat sítě vlivových skupin. Bez práce v terénu to nejde

Česká investigativní novinářka Zdislava Pokorná prošla několika redakcemi, ale nejvíce si ji lidé spojují s prací pro Deník N. V něm roce 2022 přinesla celou sérii investigativních zjištění týkajících se působení kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého na Pražském hradě. Za to získala Novinářskou cenu. Jak ji vlastně napadlo si jít v dubnu 2022 stoupnout na měsíc před hradní kancelář? A co by na sérii zjištění nyní s odstupem změnila?
Mladá novinářka V pressu vypráví i o kauzách, na kterých právě pracuje. Jejich rozkrývání podpořil grantem i Nadační fond nezávislé žurnalistiky. 

Epizoda 111. říjen 2023 20:14

Vojtěch Boháč: Strach je tam, kde nejsou informace. Proto ve Voxpotu píšeme už teď o příštích krizích

Český válečný novinář a zakladatel reportážního serveru Voxpot Vojtěch Boháč je nyní známý především svými reportážemi z ukrajinsko-ruské války. Nejprve shodou okolností a pak už záměrně se ocitl u všech významných přelomů na Ukrajině od demonstrací na Majdanu. Nejprve psal na volné noze, od roku 2017 rozvíjí Voxpot, který několika granty podpořil i Nadační fond nezávislé žurnalistiky. S Voxpotem má velké plány a vysvětluje, na co se chce dál se svým týmem zaměřovat.
V podcastu ale mluví i o tom, jak ho překvapuje velmi krátká paměť některých novinářů a mizivá ochota přiznat omyly v české žurnalistice. A nakonec V pressu prozradí i to, o kom píše svou novou knihu.