Hovory
19. duben 2023

Poslechněte si podcast: Tvořím estetické věci tak, aby nikoho ani nenapadlo, že je to vandalismus, přiznává výtvarník Dušek

Výtvarník Pavel Dušek kreslí na dlaždice a ty pak umisťuje hlavně na domy ve městech. „Na začátku byla jednak vášeň pro street art a pak potřeba změnit prostředí – ať to galerijní, nebo mého ateliéru. Na začátku to tak nebylo proto, že bych chtěl k lidem promlouvat, to přišlo až časem. Včetně otázky, jestli to není vandalismus. Protože street art může být estetický a zároveň konzervativní,“ říká v pořadu Hovory.

24:00

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Před dvěma dny 23:23

Na Everestu jsem přišel o vrcholový výstup i o šestku vlevo nahoře, vzpomíná horolezec Švaříček

Dobrodruh, horolezec a spisovatel Rudolf Švaříček přiznává, že láskou je Indonésie, ostrov Nová Guinea a Himálaje. „Mému srdci nejblíže byla vždy hora Puncak Mandala v Nové Guineji, která byla ještě na přelomu milénia i v těch nejlepších leteckých mapách jen bílá plocha, a to i v detailu. Na hoře je totiž jen ledovec a sníh. To byl pro mne asi ten zásadní vrchol, což byl výstup na panenskou horu,“ popisuje v pořadu Hovory.

Před třemi dny 24:05

Tělo se nemocí snaží říct, že něco ve vašem životě není v pořádku, naznačuje dermatoložka

Kožní lékařka Júlia Černohorská se na každou nemoc dívá jako na celostní problém. Motivuje pacienty, aby poslouchali své tělo, které se jim nemocí snaží říct, že něco v jejich životě není v pořádku. „Mně v dermatologii přišlo, že to nemůže být jen tak a zničehonic vznikne nějaká nemoc, ekzém, lupénka – a táhne se s tím člověkem celý život. Ale že za tím musí být něco víc,“ popisuje v pořadu Hovory.

Před čtyřmi dny 24:00

U Čechů se setkáváme s nepochopením a rasismem, tvrdí Gailová z neziskovky Romodrom

„Pokud se člověk zná s romskou komunitou, rychle ví, co ten který člověk potřebuje. Ale to, co potřebuje každý, je respekt. Musím to říct, protože se setkáváme s nepochopením a rasismem. I když pokud jde o naši neziskovou organizaci Romodrom, pomáhá nám hodně lidí a na úrovni státu je to v pořádku. Ale ne u obyčejných lidí, kteří nemají přístup k informacím,“ popisuje svou práci Marie Gailová, zakladatelka neziskovky.

Před pěti dny 23:35

Kdybych měl hlasovat pro 30 km/h v Praze, budu určitě „pro“, tvrdí známý architekt Hnilička

„Když mluvíme o urbanismu, architektuře a rozvoji měst, nejde to udělat nikým jiným než obcí nebo městem. Město prostě plánuje město – nikdo jiný to za ně neudělá,“ myslí si architekt a urbanista Pavel Hnilička. Sám by pak hlasoval pro, kdyby se město Praha rozhodovalo zavést 30kilometrovou rychlost. „Studoval jsem v Curychu, kde to bylo naprosto normální. Byly tam hlavní třídy, kde se jezdilo 50, někde i 70 km/h, ale jinak bylo celé město zónou s maximem na třicítce.“

Před šesti dny 22:39

Měli bychom se ptát, jak cestovatel Emil Holub své exponáty získal, říká ředitel Ústavu dějin umění

„Na sbírkotvornou činnost Emila Holuba se musíme dívat kriticky. Je potřeba se ptát, jakým způsobem Holub získával exponáty. U mnoha věcí to bylo výměnným obchodem, což je problematická věc. Nebo třeba vylámal za pomocí místních něco ze skály a vystavil jako rytiny. Už za svého života čelil kritice, že vyraboval místní prostředí. Ale on se hájil, že by exponáty stejně zanikly,“ říká Tomáš Winter, ředitel Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Před týdnem 23:51

Kvalitní očař musí mít dobré srdce i úmysly, říká primář oční kliniky Fišer

Mezi medicínské obory, které se rozvíjejí raketovou rychlostí, patří tzv. oční, tedy oftalmologie. To, co dnes lékaři umějí léčit a operovat, bylo před pár generacemi zcela nemožné. Také platí, že jde o obor s tisíciletou tradici.

Před týdnem 22:25

Fotografování dostihů je kombinace sportovní a krajinářské fotky, říká fotograf Vondrouš

Titul Osobnost české fotografie za rok 2022 získal reportér ČTK Roman Vondrouš, rodák z Pardubic. Ceny uděluje Asociace profesionálních fotografů. „V té velké konkurenci je to pro mě velká pocta. Ocitnout se vedle takových ikon, jakými jsou Jindřich Štrajt, Jaroslav Kučera, Vladimír Birgus, Josef Moucha, Antonín Kratochvíl, Josef Koudelka a další a další, to je něco, co se každému fotografovi nepoštěstí. Moc si toho vážím,“ dodává v pořadu Hovory.

Před týdnem 24:01

Šokovalo mě, jak pasáci přistupují k prostitutkám v Thajsku, říká malířka Limbourg

Minulý rok ukončila studium na Akademii výtvarných umění. V roce 2020 se stala laureátkou ceny kritiky pro mladou malbu. Patří mezi nemnoho mladých výtvarníků, které jejich tvorba uživí. Mladou akademickou malířku Lauru Limbourg při cestách po jihovýchodní Asii šokoval obrovský rozměr kuplířství v Thajsku nebo v Kambodži. Pohled na mladé dívky, které prodávali jejich pasáci, ji přivedl k myšlence jim pomáhat.

Před týdnem 24:05

Závislost vás absolutně ovládne a vy jí sloužíte. Je to rakovina duše, říká bývalá alkoholička

„Alkoholismus je rakovina duše,“ říká dnes psychoterapeutka v Hospici sv. Štěpána Martina Vondrová. Dobře také ví, že je jako každý jiný alkoholik neustále ohrožená možnou remisí, a to přesto, že nepije už 20 let. „My, kdo jsme alkohol v životě nadužívali, máme jeho chemický proces v těle nahrán a kdykoliv se nám dostane do těla byť molekula alkoholu, ta stará nahrávka se obnoví.“

Před týdnem 24:26

Když je vám těžko, nejsou důležité peníze, ale kontakty, říká sociální pracovník, vítěz Gratias 2023

Sociální práce je individuální. Od politiků čekáme, že nám dají nástroje pro naši práci. Jsem stoupencem kritické sociální práce. Systém vytváří na lidi tlak, je potřeba ho měnit, aby byl příjemnější, tvrdí Pavel Veleman, který získal cenu sociální pracovník roku nazvanou Gratias 2023, a to v kategorii veřejná správa.