• Podcasty
  • Zprávy Českého rozhlasu Region
Zprávy Českého rozhlasu Region
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: V Praze i ve Středočeském kraji chybí profesionální hasiči. Zájem je o strojníky nebo operátory

Hasičem chtěl být v dětství snad každý kluk. Do dospělosti ale tyto myšlenky vydrží jen několika z nich. O práci hasičů není mezi lidmi tak velký zájem a v Česku jich chybí stovky. Třeba ti pražští chystají na příští rok velkou náborovou kampaň. Ve středních Čechách přijímají nové posily už teď.

02:54

Zprávy Českého rozhlasu Region

Vydává: Český rozhlas

Aktuální zprávy ze středních Čech.

Web

Včera 03:14

České korunovační klenoty můžete vidět 17. až 21. ledna v katedrále sv. Víta

České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně prohlédnout v příčné lodi svatovítské katedrály, řekl v pondělí vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Na stejném místě byly naposledy v roce 1955. Zároveň bude ve svatováclavské kapli katedrály vystavena i lebka sv. Václava. Více infromací přináší v rozhovoru reportérka Iveta Vávrová.

Před dvěma dny 03:20

Tvůrce ikonických mixérů a žehliček. Nová kladenská galerie představuje designéra Lachmana

Přes 1200 návrhů průmyslových výrobků vytvořil v druhé polovině 20. století designér Stanislav Lachman. Tvůrce ikonických mixérů, fénů a žehliček si připomínají v nové Galerii Cyrila Boudy v Kladně.

Před dvěma dny 01:49

Lesy hl. m. Prahy nabízejí vánoční jedličky v květináči. Můžete je zasadit na zahradu nebo do lesa

Už pošesté si můžete od Lesů hlavního města Prahy zakoupit vánoční jedličku. Možná nevyhovuje těm nejpřísnějším estetickým nárokům, má ale jiné přednosti.

Před čtyřmi dny 01:59

Práce na stavbě metra D pokračují v místě stanice Olbrachtova. Byla tam umístěna soška svaté Barbory

Dělníci pražského dopravního podniku začali s další částí stavby metra D. Už zhruba půl roku pracují na místě budoucí stanice Pankrác, pokračovat teď budou hloubením a ražbou stanice Olbrachtova. V prvním úseku nové linky už vyrazili kilometr tunelů.

Před pěti dny 05:28

Archeologický průzkum na budoucí trase dálnice D6 bude brzy ukončen. Přinesl zajímavé nálezy

Na budoucí trase dálnice D6 u Hořoviček a Hořešedel o celkové délce 14,4 km bylo dosud archeologicky prozkoumáno celkem 1232 objektů. Nyní práce pokračují na bohatých lokalitách u Hořoviček, kde kromě desítek železářských pecí byla nalezena jedna unikátní, nejspíše keramická. Ukončení archeologického průzkumu se předpokládé 18. prosince 2022. Na podrobnosti jsme se zeptali mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla.

Před šesti dny 01:47

Nepotřebné věci nevyhazujte, odneste je do re-use pointů. Někdo jiný je ocení

Máte doma věci, na které se vám jen práší, ale někdo jiný by je ještě mohl využít? Řešením je re-use point. Hlavní město Praha teď znovu rozšiřuje síť těchto míst a nedávno otevřela další, v pořadí už páté. Najdete ho v areálu sběrného dvora ve Kbelích v Jilemnické ulici.

Před týdnem 02:11

Představení nové koncepce budoucí podoby oppida Závist. S předešlými návrhy nesouhlasily tisce lidí

Archelogové i architekt Josef Pleskot dnes večer představí nový návrh budoucí podoby keltského oppida Závist nedaleko Prahy. K upravenému projektu Zpřítomnění se tak v prostorách výzkumného centra ELI v Dolních Břežanech může v 18 hodin vyjádřit i veřejnost. A to už poněkolikáté. Podrobnosti přidává redaktorka Karolína Burdová.

Před týdnem 02:22

Rozsvícený vánoční strom potěšil i obyvatele a návštěvníky Zooparku v Zelčíně na Mělnicku

Zoopark Zelčín na Mělnicku, zaměřený především na chov domácích hospodářských zvířata, je rozlohou největší svého druhu u nás. Na sobotní odpoledne tam připravili program, který v podvečer vyvrcholil rozsvícením vánočního stromu.

Před týdnem 02:40

Obyvatelé Sedlčan vytvořili nový český rekord - 297 lidí s koledou na jednom místě

Adventní čas zahájily Sedlčany novým českým rekordem. Jeho zadání znělo - nejvíc lidí s koledou na jednom místě. Mohli jí přinést k vánočnímu stromu na papíře, ve zpěvníku, nebo třeba na hudebním nosiči.

Před týdnem 01:42

Technická dominanta pražské Výtoně do 5 let změní podobu. 120 let starý most nahradí 3 oblouky

Železniční most v Praze pod Vyšehradem dostane novou podobu. Tři ocelové oblouky už přes 120 let dominují Výtoni a jsou kulturní památkou. Zároveň jde o jediné přemostění Vltavy na trati mezi hlavním a smíchovským nádražím, odkud vlaky pokračují třeba do Berouna nebo Hostivice. Konstrukce je ve špatném stavu a navíc nedostačuje svou kapacitou dopravnímu vytížení úseku. Jak zjistila reportérka Zuzka Roudnická, nový most bude trojkolejný.