Neklepat!
Epizoda 78. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: V počáteční fázi HIV je člověk vysoce infekční, testům ale může uniknout

První případ infekce virem HIV byl v Československu diagnostikován v roce 1985, svůj vrchol přírůstky dosáhly v roce 2016, kdy se virem nově infikovalo 286 osob. O viru HIV, prevenci a léčbě nebo o tom, jak se zvyšují čísla s válkou na Ukrajině v dnešním díle podcastu Neklepat hovoří vedoucí HIV a AIDS centra z kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí Nemocnice Na Bulovce David Jilich.

35:00

Neklepat!

Vydává: Novinky.cz

Vítejte v ordinaci Novinek.cz, posloucháte podcast Neklepat. Do hlubin českého zdravotnictví vás bude pravidelně brát naše reportérka Kristýna Léblová se svými hosty, kteří jsou těmi nejpovolanějšími odborníky tohoto ostře sledovaného oboru.

Web

Epizoda 11Před třemi dny 32:18

Diagnostika nádoru kosti je pro laika téměř nemožná, nesmíte se nechat u lékaře odbýt

Ortopedie se zabývá pohybovým aparátem člověka, konkrétně prevencí, léčbou a rehabilitací. Kdežto onkologická ortopedie zkoumá jak nádory kostí, tak i měkkých tkání. O onkologických onemocněních pohybového aparátu v dnešním dílu podcastu Neklepat! hovoří vedoucí centra a chirurgické části onkologické ortopedie Jan Lesenský z Fakultní nemocnice Bulovka a jeho pacientka Alice Rybáčková, které zachránil život.

Epizoda 12Před třemi dny 32:18

NEKLEPAT! Diagnostika nádoru kosti je pro laika téměř nemožná, nesmíte se nechat u lékaře odbýt

Ortopedie se zabývá pohybovým aparátem člověka, konkrétně prevencí, léčbou a rehabilitací. Kdežto onkologická ortopedie zkoumá jak nádory kostí, tak i měkkých tkání. O onkologických onemocněních pohybového aparátu v dnešním dílu podcastu Neklepat! hovoří vedoucí centra a chirurgické části onkologické ortopedie Jan Lesenský z Fakultní nemocnice Bulovka a jeho pacientka Alice Rybáčková, které zachránil život.

Epizoda 10Před 2 týdny 28:37

Příčiny vyhřezlé ploténky? Profesor Chomiak varuje před prací na chalupě a popisuje průběh léčby

Jakmile se venku ochladí, začne pršet nebo začnou mrazy, přichází na scénu nejrůznější náhodné úrazy. S těmi pak končíme na ortopedii. Většinou to spraví sádra, berle a jiné kompenzační pomůcky. Nicméně ne všechny úrazy nám znepříjemní život jen na pár týdnů. O častých úrazech a jejich léčbě promluvil v podcastovém pořadu Neklepat! profesor a přednosta Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Jiří Chomiak.

Epizoda 95. leden 2023 31:42

Existují pacienti, které od cigarety nic neodradí, říká pneumoonkolog Havel

Ročně podlehne rakovině plic v Česku kolem pěti tisíc lidí. Bohužel ji nelze odhalit v počátku, ale zpravidla až když je pozdě. Nemoc si většina z nás spojuje hlavně s kuřáky, ale týká se i nekuřáků. V pořadu Neklepat! hovoří přední český pneumoonkolog z Fakultní Thomayerovy nemocnice Libor Havel, který sice všem doporučuje nekouřit, ale navrhuje i alternativní řešení, když prostě kouřit chcete…

Epizoda 822. prosinec 2022 23:50

Chladnější bydlení je zdravější, pokud nejsme už moc zdegenerovaní, říká imunolog

Na podzim a v zimě kolem sebe nenajdeme snad živou duši, co by nekýchala nebo nesmrkala. Lidově se říká, že naše imunita dostává zabrat. A vzhledem k tomu, že probíhá energetická krize, kdy všichni šetříme hlavně s teplem, tak je dost možné, že právě tohle se na naší imunitě také podepíše. Do podcastu Neklepat! přijal pozvání imunolog a alergolog Radek Klubal, který vysvětlí, co se s naší imunitou v zimních měsících děje, proč je dobrý takzvaný studený odchov a jak vůbec v dnešní době „přežít“.

Epizoda 624. listopad 2022 36:35

Čekací doba na dětského psychologa je i víc než půl roku

Téma duševního zdraví u dětí a dospělých bylo dlouhodobě odsouváno na druhou kolej, a proto máme v současnosti velmi neúplná data o tom, kolik dětí trpí duševními poruchami. O duševním zdraví dětí v dnešním dílu podcastu Neklepat! hovoří ředitelka organizace Nevypusť duši Marie Salomonová a psycholožka Dominika Šinalová.

Epizoda 510. listopad 2022 27:10

Anesteziolog Josef Škola: Předchůdce dnešní anestezie je kokain, dodnes se používá

Při různých zdravotních potížích je potřeba pacientovi provést lékařský zákrok, jehož průběh by měl být co nejméně bolestivý. Nedílnou součástí zdravotnictví se tak stala anestezie. O prvních anestetikách, významu kokainu a o bezpečnosti anestezie v dnešním dílu podcastu Neklepat hovoří primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola.

Epizoda 427. říjen 2022 29:53

Naděje pro pacienty s Alzheimerovou chorobou má poprvé reálnou šanci. Výroba léku Martina Tolara je téměř u konce

Na celém světě trpí Alzheimerovou chorobou zhruba 40 milionů lidí, jen v Česku jich je více než 170 tisíc a každý rok toto číslo stoupá. Ještě „včera“ všichni říkali, že na tuto zákeřnou nemoc ničící mozek neexistuje lék. Ale „dnes“ už můžeme doufat, že existuje. Stojí za ním neurolog Martin Tolar, který na něm pracuje už téměř 10 let. V roce 2025 by mohl být na trhu. Vše o zázračné pilulce se dozvíte v podcastovém pořadu Neklepat!.

Epizoda 313. říjen 2022 35:41

Rakovina prsu postihuje značné procento i mužů. Ohrožení jsou hlavně uživatelé marihuany

Po rakovině kůže je rakovina prsu nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním. Představuje zhruba až 20 procent všech zhoubných nádorů u žen. V podcastovém pořadu o zdraví Neklepat se dozvíte díky vedoucí lékařce Mamodiagnostického centra Radiologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Lívii Večeřové nejen o prevenci, metodách vyšetření a o rizikových faktorech vzniku rakoviny prsu, ale také o skupině pacientů, o níž se moc nemluví.