Zprávy z jižních Čech
Před týdnem

Poslechněte si podcast: V Písku by měl být v roce 2026 nový akvapark. Město chce po letech debat výstavbu dovést do konce

Obyvatelé Písku by se měli po patnácti letech dočkat nového bazénu. Zastupitelé rozhodli, že město bude pokračovat v přípravách výstavby akvaparku pod lesnickou školou. Opozice prosazovala modernizaci stávajícího bazénu pod hradbami. Lidé přitom před deseti lety v referendu rozhodli, že kazí vzhled historického centra města.

02:27

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Před dvěma dny 03:05

Do světa barevných lidových betlémů v životní velikosti se přenesou návštěvníci Jihočeského muzea

Betlémy, rozkládací pohádkové knihy i vánoční kresby od Vojtěcha Kubašty zaplnily Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. K vidění jsou také betlémy s venkovskou tématikou v životní velikosti. A pokud si je pečlivě prohlédnete, najdete skoro v každém z nich malého černého pejska.

Před třemi dny 02:34

Škody za desítky milionů ročně způsobí zvěř v lesích. Kvůli tomu se snižuje rozmanitost a odolnost

Přemnožená zvěř v českých lesích zničí každoročně v průměru patnáct procent nově vysazených stromů. Vyplývá to z informací Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. Podle lesníků to vede ke snižování rozmanitosti a odolnosti lesů. Dopady to má také na ekonomiku lesního hospodářství.

Před třemi dny 02:36

Příprava územního plánu Českých Budějovic začíná nanovo. Zpracovatele určí soutěžní dialog

Po šesti letech opět na začátku – v takové fázi se aktuálně nachází příprava nového územního plánu Českých Budějovic. Klíčový strategický dokument pro město ještě v lednu letošního roku připravoval brněnský Institut regionálních informací. Po několika problémech a neshodách ale radnice s firmou ukončila smlouvu. Magistrát se teď vydá zcela odlišným směrem. Nový zhotovitel územního plánu vzejde ze soutěžního dialogu. To má především zaručit kvalitní výsledek.

Před čtyřmi dny 03:15

Teplo v Českých Budějovicích bude dražší. Průměrná domácnost za rok zaplatí o 1026 korun víc

Cena většiny městských služeb v Českých Budějovicích se s novým rokem nezmění. Týká se to vodného a stočného, poplatku za odpad, jízdného v městské hromadné dopravě a sazeb za využití sportovišť města. Zdražovat se bude pouze teplo, a to zhruba o šest a půl procenta.

Před čtyřmi dny 02:10

Parta malířských mistů zadarmo vymalovala sídlo táborského Fokusu, který pomáhá duševně nemocným

Jihočeští malíři se rozhodli pomoci táborskému Centru duševního zdraví Fokus, které se stará o klienty s duševním onemocněním. Řemeslníci přerušili práci na svých zakázkách, aby vymalovali sídlo Fokusu v Mostecké ulici. Benefici zorganizoval Cech malířů, lakýrníků a tapetářů České republiky, který u výrobců sehnal zdarma barvy, štětce, krycí fólie i pásky.

Před čtyřmi dny 02:08

Šumavské lyžařské areály díky chladnému počasí naplno zasněžují sjezdovky. Sezona brzy začne

Sněžná děla už jedou naplno ve většině jihočeských lyžařských areálů. Umožňují to aktuální nízké teploty pod bodem mrazu. Nonstop teď zasněžují třeba na šumavském Zadově nebo v Lipně nad Vltavou.

Před pěti dny 02:12

Lipani podhorní se v řekách sami téměř nerozmnožují. Změnit to má nová metoda jihočeských vědců

Šanci na přežití by mohlo mít víc vysazených lipanů podhorních. Tyto ryby se ve volné přírodě už skoro nerozmnožují. Jihočeští vědci ale našli efektivnější způsob, jak zvýšit jejich počty po vypuštění do řek. Podle jejich výzkumu nezáleží jen na čistotě vodních toků, ale také na stáří ryb.

Před pěti dny 02:46

Tančící tučňáci, klokani i ryby. Děti ze ZUŠ v Jindřichově Hradci předvedou Karneval zvířat

Tančit jako tučňák, zahrát zpěv ptáků a za chvíli diváky přenést hudbou do vodní říše. To vše si vyzkoušely děti z jindřichohradecké základní umělecké školy. Rozhodly se totiž nastudovat klasické hudební dílo Karneval zvířat. Ve středu své umění předvedou divákům v místním Kulturním domě Střelnice.

Před šesti dny 01:51

Táborský Šatník pomáhá diskrétně. Přibývá totiž klientů ze střední třídy, kteří se za problémy stydí

Pomoc lidem v těžké životní situaci nabízí v Táboře dobročinný projekt Šatník. Zájemci ho najdou v přízemí jednoho z bytových domů na Pražském předměstí. Zdarma v něm získají oblečení, boty, kočárky, hračky pro děti, ale i nádobí.

Před šesti dny 02:41

Bývalý lom a podzemí u Borovan skrývají miliony tun živce. Vytěžit je chce soukromá firma

Soukromá firma chce obnovit těžbu živce v lokalitě bývalého lomu u Borovan na Českobudějovicku. Lesy nedaleko Dvorce u Třebče podle odhadů skrývají miliony tun tohoto nerostu. Záměr teď posuzuje Krajský úřad Jihočeského kraje. Výhrady k němu mají ochránci přírody a někteří obyvatelé nejbližšího okolí.