- Podcasty
- Radioporadna
Poslechněte si podcast: V pěti letech by dítě mělo mluvit jako dospělák. Pokud výslovnost pokulhává, je čas to řešit
Duben je časem zápisů předškoláků do prvních tříd. Děti by měly být připravené na školu i z hlediska správné výslovnosti. A to se podle logopedky Markéty Salavcové ze Základní školy a praktické školy Svítání ne vždy daří.
Radioporadna
Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.
Bambusový prut a žížala na háčku? Do módy se vrací retro rybaření
Chtěli jste začít rybařit a pořád to odkládali? Začněte hned. Nakonec i léto strávené u vody na rybách může znamenat příjemnou dovolenou. Jak na to poradil Ota Gutwirth.
Kondom je neskutečně univerzální věc, říká tvůrce KPZ
Známé rčení říká, že každý správný muž, s sebou nosí nůž. A rozhodně by s sebou měl nosit také krabičku poslední záchrany. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám bude hodit a je dobré být připravený.
Umíte správně zalévat? 4 tipy, jak rostlinám vodou neublížit
„Zalévání se zdá být jako jednoduchá záležitost, ale bývala to jedna z nejtěžších prací, jak naučit učně správně zalévat,“ říká zahradník František Hlubocký. Ideální voda po zalévání by měla být také odstátá. „Když není, tak se nedá nic dělat. Ale proto je lepší zalévat navečer, když zapadá slunce a rostlina není přehřátá. Studenou vodou by pak došlo doslova k šoku.“
Okrasné květiny v talíři? Proč ne! Denivka do rizota, monarda k masu, sléz na dort
Bylinkářka Radka Svatošová z Nemošic vaří denně ze surovin, které jí kvetou na zahradě. Denivka je pro ni zeleninou číslo jedna. Je použitelná celá. Teď jsou v kuchyni aktuální poupata a květy.
K červenci pasuje natrpklá chuť, pozdní léto už je na sladko
K červenci patří nahořklá chuť a červená barva v podobě dozrávajícího ovoce. Co to v praxi znamená? Podle Dany Šťastné z jídelny Kruh zdraví Chrudim je dobré v tomto čase zařazovat potraviny, které mohou mít skutečně i mírně nahořklou, trpkou chuť. Například ovčí a kozí sýry, listové saláty, čočku, kukuřici, jáhly nebo zelí.
Acháty, křišťály i granáty se dají najít i bez ničení přírody
Ne každý mineralog je zodpovědný člověk, který chrání přírodu. Kámen do sbírky je pro mnohé natolik lákavý, že honba za ním překračuje rámec slušného chování o ohleduplnosti k přírodě nemluvě. Hledat se dá ale i citlivě.
Za jeho název můžou včely. Medvěd brtník ochutnal med ještě před člověkem
Prapůvodním domovem včel byly duté kmeny stromů, kterým se říkalo brtě. Tam se včely usídlily a založily bezpečné útočiště. Ještě před lidmi si na sladkém medu uschovaném v brtích pochutnávali medvědi. Odtud pochází název medvěd brtník. Lidé samozřejmě brzy přišli na tuto sladkou pochoutku a brtě si začali přivlastňovat a upravovat. Tak vznikly první úly.
Rodinný výlet na kolech v pohodě? Chce to vhodné kolo pro dítě, pomůže i teleskopická tyč
Prázdniny spojené s cyklistickými výlety nemusí být jen pro dospělé. I rodiny s dětmi mají různé možnosti, jak si dovolenou na kolách užít. Pro batolata mladí rodiče využívají vozík za kolo. Je to bezpečné? Zeptali jsme se odborníka Miloše Pejchy z Pardubic.
Vlastní bydlení pro mladé lidi? Šance stále je. Finanční analytici radí, jak na to
V médiích se teď často objevují články typu: Hypotékám odzvonilo. Hypotéky jen pro bohaté. Ode dneška máte smůlu, a podobně. Hypotéka ale stále může být dobrým řešením, jak si pořídit vlastní bydlení.
Oční víčka mohou být těžká i lehká. Jejich operace musí být ušitá každému na míru
Operace očních víček není rutina, která se dělá všem stejně. Každý z nás má jinou strukturu očních víček. Chirurgové je dělí na těžká a lehká.