26. květen 2022

Poslechněte si podcast: V otázce bydlení procházíme historickým momentem, říká Jan Klusáček z iniciativy Za bydlení

Střecha nad hlavou je základ. Jak je ale možné, že existuje tolik jednotlivců i rodin, kteří jsou na ulici nebo žijí v nevyhovujícím bydlení? Co s tím může udělat vláda a co neziskové organizace?

30:35

Finančák

Vydává: Český rozhlas

Finančák je magazín o všem, co se týká peněz. S lidmi na ulici i odborníky mluvíme o tom, jak ušetřit, naspořit, vydělat nebo do čeho investovat. Zveme si hosty, kteří rozumí financím, a ptáme se jich na konkrétní rady. Pravidelně vyrážíme do ulic a zjišťujeme, jaké mají lidé finanční návyky a jestli mají svoje peníze pod kontrolou. Rozebíráme nejen aktuální témata, ale i nadčasové otázky spojené se správou peněz, dárcovstvím, investicemi, dluhy nebo dědictvím.

Web

Dnes 26:28

Podvod je svým způsobem kouzelnické představení. Opakuje osvědčené triky, říká Janek Rubeš

Publicista Janek Rubeš se už léta intenzivně věnuje odhalování podvodníků nejen v pražských ulicích. „Dobrý” podvod považuje svým způsobem za uměleckou disciplínu a nabádá veřejnost: buďte opatrní, ale ostražitost neznamená, že byste neměli věřit vůbec nikomu.

Před 2 týdny 25:32

Strach Čechů z eura je dán zbabělostí politiků, tvrdí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Pozvání od Ivy Hadj Moussy a Richarda Vrdlovce do Finančáku tentokrát přijal Tomáš Prouza, který je prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu v České republice. Ten tvrdí, že čeští politici prakticky ze všech stran jsou co se týče eura zbabělí. „Většina politiků si řekne, že s eurem je moc práce. Nejen, že by to museli veřejnosti pořádně vysvětlit, ale museli by konečně provést potřebné reformy, hlavně důchodovou,” říká.

Před 3 týdny 28:33

Máme problémy, ale naši předci se měli nesrovnatelně hůř, říká o recesi ekonom Dominik Stroukal

„Kdyby to bylo ještě horší, tak už je to hodně špatný,“ říká jedna z respondentek Iviny ankety. Je podle hosta aktuálního Finančáku, ekonoma Dominika Stroukala, taková skepse na místě? „Lidé vnímají, že problém už tu je, přestože ekonomové recesi ještě nevyhlásili,” upozorňuje.

14. červenec 2022 27:49

Letní brigáda? Ohlídejte si smlouvu, pojištění a daně, radí ekonomka a lektorka Eva Bartasová

Léto je nejenom obdobím odpočinků, ale i sezónou brigád. Na co si dát při vyjednávání se zaměstnavatelem pozor? Jak se liší dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce? A jak se příjmy z brigád daní?

7. červenec 2022 27:54

V očích veřejnosti procházíme nejhlubší krizí za posledních 30 let, říká sociolog Martin Buchtík

To, že se lidé vzhledem k současné inflaci dívají do budoucna s pesimismem, asi nikoho moc nepřekvapí. Jaké skupiny obyvatel vidí svou ekonomickou situaci úplně nejčerněji? A kdy současná krize skončí? Nejen na to se v novém Finančáku ptali Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec svého hosta, sociologa Martina Buchtíka ze společnosti STEM. Ten je spoluautorem velkého reprezentativního výzkumu spokojenosti českých domácností, s jehož výsledky přišel posluchače seznámit.

30. červen 2022 26:59

Zaplatit dítěti rovnátka? Pro 40 % Čechů problém, upozorňuje sociální antropoložka Lucie Trlifajová

Jaké jsou mzdy a platy v Česku? Samozřejmě záleží na tom, jestli se poměřujeme se zeměmi na západ, nebo na východ od nás. Mnozí odborníci zabývající se výzkumem života lidí v Česku jsou v každém případě přesvědčeni, že bychom měli diskutovat o minimální částce pro důstojný život.

23. červen 2022 27:52

Ztráta zabolí násobně více než potěší podobně velký zisk, říká behaviorální ekonom

Podle čeho se člověk rozhoduje v oblasti financí? Chováme se vždy racionálně? Je možné, že se člověk jako úspěšný už rodí, nebo naše předpoklady k úspěšnému a dobře finančně zajištěnému životu vytváří rodina a okolí, ve kterém žijeme? A jaké poznatky z behaviorální ekonomie můžeme aplikovat na praktický život?

16. červen 2022 28:21

Rovné šance u nás nejsou, ale nepodceňoval bych úsilí a vůli uspět, říká analytik Václav Korbel

Někdo se narodí dobře zajištěným, vysokoškolsky vzdělaným rodičům, a navíc v bohatém regionu. Další takový start do života nemá. Jak se poprat s nerovnými šancemi získat dobré vzdělání a uspokojivý plat?

9. červen 2022 27:33

Představa, že kryptoměny přispívají k rovnější společnosti, je přežitek, tvrdí sociální antropolog

Investice do digitálních měn je pro mnoho mladých lidí lákavá. Jaká rizika ale přinášejí? A proč je těžba kryptoměn většinou v přímém rozporu s ochranou životního prostředí? Kritický pohled na kryptoměny přináší nový díl magazínu Finančák.

2. červen 2022 29:46

V otázce financí jsem udělal všechny chyby, jaké jdou udělat, přiznává lektor finanční gramotnosti

Naučit se pracovat s rozpočtem, vytvářet rezervy, část výdělku investovat a vyhnout se drahým dluhům. To jsou základy finanční gramotnosti, které by si měl osvojit každý. A ideálně co nejdřív.