Zprávy ČRo Ostrava
23. listopad 2022

Poslechněte si podcast: V Opavě dosluhuje skládka odpadu, město uvažuje o spalovně

Město Opava řeší problém, kam v budoucnu odvážet komunální odpad. Desítky let využívaná skládka už je téměř zaplněná a i když obyvatelé Opavy odpad třídí, na skládce stále končí většina obsahu popelnic. Město proto zvažuje vybudování spalovny.

01:37

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Dnes 00:18

Tříkrálová sbírka v Moravskoslezském kraji byla znovu rekordní

Lidé v Moravskoslezském kraji věnovali v charitní Tříkrálové sbírce více než 24 milionů korun. Z toho zhruba 23,5 milionu přímo koledníkům do zapečetěných kasiček. Další peníze poslali dárci bezhotovostně do online sbírky, kde mohou přispívat celoročně.

Včera 02:23

Na Opavsku vzniká neobvyklá pojízdná školní dílna. Testují ji žáci z Raduně

V Raduni u Opavy už je téměř hotová unikátní pojízdná školní dílna. Školy, které s ní budou spolupracovat, nabídnou žákům výuku na strojích, které se běžně používají v průmyslových firmách a cílem je přilákat je ke studiu technických oborů. Vybavení dílny už testují školáci z Raduně.

Před dvěma dny 03:10

Povodí Odry letos utratí za opravu přehrady a další stavby 900 miliónů korun

Státní podnik Povodí Odry v tomto roce utratí zhruba 900 miliónů korun. Dokončí už zahájené stavby, ale na mnoha místech Moravskoslezského kraje zahájí nové investice.

Před dvěma dny 00:13

Archeologové prozkoumají část Horního náměstí v Opavě

Archeologové budou zkoumat historické centrum Opavy. Jak potvrdil tamní magistrát, souvisí to s plánovanou výsadbou zeleně na Horním náměstí. Podle radnice je velmi pravděpodobné, že se podaří najít například původní sklepy nebo stěny měšťanských domů.

Před čtyřmi dny 02:01

Čtrnáct budov v areálu frýdeckomístecké nemocnice propojí nově potrubní pošta

Frýdeckomístecká nemocnice začne v únoru budovat potrubní poštu. Největší výhodou bude rychlost, s jakou se potrubím vzorky s biologickým materiálem dostanou do laboratoře. Na výsledky tak budou lékaři i pacienti čekat kratší dobu. Spletitá síť potrubí povede v podhledech pod stropy a kolektorech v podzemí a spojí čtrnáct budov v areálu nemocnice.

Před pěti dny 01:30

V centru Opavy dál chátrá vzácný městský zámek, tzv. Blücherův palác

Desítky let už chátrá jedna z nejcennějších památek v centru Opavy. Takzvaný Blücherův palác z 18. století. I když s jeho obnovou ministerstvo kultury počítá a rekonstrukce je součástí Národního investičního plánu, zatím není jasné, kdy začne a kolik bude stát. Podle odhadu by to měly být stovky miliónů korun.

Před pěti dny 02:13

Prezidentské volby: Jak se hlasovalo v Moravskoslezském kraji

Miloše Zemana na Hradě vystřídá Petr Pavel. Generál ve výslužbě ve finále prezidentské volby zvítězil s víc než 58 procenty hlasů a porazil tak bývalého premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Letošní volbu provázela rekordně vysoká volební účast. O tom, kdo bude dalších pět let prezidentem, rozhodlo v druhém kole přes 70 procent voličů.

Před týdnem 00:11

Ve Frýdku-Místku přibude velké parkoviště určené především pro dodávky

Frýdek-Místek připravuje nové parkoviště pro auta a dodávky blízko centra města. Bude v prostoru pod estakádou. Pozemek u stadionu Slezan teď město získalo do vlastnictví.

Před týdnem 01:58

Vodu ze starého dolu chtějí využít v Horním Městě na Bruntálsku

V Horním Městě na Bruntálsku chce vedení radnice začít využívat vodu ze starého rudného dolu. Obec by tak mohla ušetřit třeba na zalévání zeleně nebo za vodu pro místní hasiče. V tamní staré štole je voda celý rok. Jak je kvalitní a jak je zásoba vydatná, teď zjišťují odborníci z Akademie věd ČR.

Před týdnem 01:56

V kopřivnickém re-use centru můžou lidé přispět na městskou zeleň

Za peníze z kopřivnického re-use centra nakoupí radnice městskou zeleň. Od září až do této chvíli si mohli lidé odnášet věci zadarmo. Sami ale přišli s podnětem, že chtějí fungování provozu nějak podpořit. A tak město vyhlásilo sbírku.