Dopolední host
12. duben 2021

Poslechněte si podcast: V online výuce jsem žáky nenaučil tolik jako při prezenční výuce, řekl oceněný učitel Pírek

Dopoledním hostem Rádia Z byl Tomáš Pírek, učitel Základní školy U Krčského lesa v Praze a držitel ocenění Zlatý Ámos a Dětský Ámos. „Učitelem jsem chtěl být už od základní školy,“ říká Pírek, který učí češtinu, dějepis a občanskou výchovu. V rozhovoru mimo jiné prozradil, proč si myslí, že čtenářské deníky jsou přežitek: „Kdo rád čte, ten bude číst. Ostatní se snažím zaujmout v hodinách literatury.“ Podle Pírka je důležité, aby děti přemýšlely o tom, co čtou, a uměly z množství informací vybrat ty, které jsou důležité. „Chtěl bych, aby žáci byli vnímaví a empatičtí, protože to, jak se někteří dospělí lidé v dnešní době chovají, nad tím zůstává rozum stát,“ říká Pírek a doufá, že zkušenosti z online výuky v budoucnu zužitkujeme.

16:22

Dopolední host

Vydává: Rádio Z

Aktuální téma s hostem na rádiu Z.

Web

Včera 17:23

Vražda svatého Václava je nezpochybnitelná, říká historička Eva Doležalová

„Můžeme vyvrátit škarohlídům jejich názory, že svatý Václav neexistoval. Jeho existence je definitivně prokazatelná, a to i v pramenech, které nejsou legendami,” konstatuje Eva Doležalová, která byla dopoledním hostem na Rádiu ZET. „My jako historici bychom si rádi řekli, že víme všechno, ale víme toho tak málo i po těch staletích.” 

Před třemi dny 17:19

Pokud církev nechce stagnovat, musí se trochu zašpinit, říká farář Michal Prívara

„Kněz by neměl být jenom zavřený v kostele, mít kazatelnu a zpovědnici. Myslím si, že jak se proměňuje svět, i církev prochází krizí a je třeba reagovat. Já potřebuji interakci se světem a ponořit se do toho, co lidé žijí,” říká farář Michal Prívara, který kombinuje své církevní zaměstnání s řidičem autobusu.

Před čtyřmi dny 16:33

Drze jsem se nabízel, říká nevidomý publicista, moderátor a kontrolor audioknih Jakub Kamberský

Český trh s audioknížkami není velký, a to pomohlo Jakubu Kamberskému k jeho pracovní pozici. ,,Ke kontrole audioknih jsem se dostal přes recenzování, kde si mě všimli vydavatelé,” říká nevidomý Jakub Kamberský. 

Před týdnem 18:05

Petr Honzejk: Většina voličů nejsou hlupáci. Babišův pokus udělat z komunálních voleb referendum bude úspěšný jen částečně

„Frustrace společnosti z vysoké inflace, raketového nárůstu cen energií a ne úplně přesvědčivé reakce vlády je skutečně obrovská. Byla to nahrávka vládních stran Andreji Babišovi, který se toho samozřejmě chytil a pokouší se udělat něco podobného, jako se podařilo sociálním demokratům v roce 2008. Těm se podařilo z krajských voleb udělat referendum o vládě Mirka Topolánka, potažmo zdravotnických poplatcích,” myslí si komentátor Petr Honzejk, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 16:41

Jsem magnet na maléry a absurdní situace, říká spisovatelka Kristina Hlaváčková

„Kamarádi mě přesvědčovali, že když už píšu, ať sepíšu tyhle svoje historky. Shodou náhod, které jsem kupodivu úplně neovlivnila, to vyšlo knižně a teď k mé velké radosti i audioknižně,” říká dopolední host Rádia ZET, spisovatelka Kristina Hlaváčková. Audioknihu s názvem ‚Ono samo se to...‘ načetla herečka Vanda Hybnerová, se kterou jsme se spojili telefonicky. 

Před týdnem 17:39

Dobrovolní hasiči přicházejí do akce při mimořádných událostech, říká starosta Městského sdružení hasičů Praha Martin Wagner

Vystřídal několik zaměstnání, ale dobrovolní hasiči jsou pro něj celoživotním koníčkem ,,Vzniklo to úplnou náhodou. Kamarád mi řekl, ať se jdeme k dobrovolným hasičům jen podívat a od roku 1976 jsem věrný,” říká starosta Městského sdružení hasičů Praha Martin Wagner, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET.   

Před týdnem 17:28

Dětské domovy mají nedostatek mentorů, říká Jana Merunková z projektu Finanční gramotnost do škol

Před 12 lety založila Jana Merunková s Gabrielou Štikovou projekt Finanční gramotnost do škol, v rámci kterého chtěly vzdělávat i děti v dětských domovech. Časem přišly na to, že je problematika daleko komplexnější a že je potřeba zavést ve školách finanční gramotnost jako povinnou.  

Před týdnem 17:17

Lenka Trandová: Stavby ze dřeva podléhají stejným požárním zákonům jako ostatní budovy

Po střední stavební škole vystudovala na Mendelově univerzitě obor staveb na bázi dřeva. „Chtěla jsem jít spíš do přírodnějších materiálů. Veřejnost vnímá dřevostavby jako sruby nebo roubenky. Moderní dřevostavby dnes ale vypadají úplně jinak,” vysvětluje dopolední host Rádia ZET Lenka Trandová z Asociace dodavatelů montovaných domů. 

Před 2 týdny 16:18

Fotbalový geograf Miroslav Šifta: Že je Anglie kolébka fotbalu je pravdivé klišé

V devatenácti letech musel skončit s fotbalem. „Měl jsem tehdy štěstí v neštěstí, že jsem měl šanci ještě jít studovat. S rodinou jsme se odstěhovali do zahraničí. Díky tomu již deset let působím v akademické sféře,“ říká Miroslav Šifta, který napsal knihu o fotbalových derby v Anglii pod názvem Víc než jen zápas.

Před 2 týdny 18:33

Egyptolog Miroslav Bárta: Krize je nevyhnutelnou součástí našeho vývoje

Zabývá se nejen kolapsy civilizací, ale také srovnáváním jejich vývoje. Společně s režisérem Petrem Horkým natočil dokumentární film Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa. „Ten film je o zákonitostech, které určují vývoj každé civilizace. Byl točen na různých místech této planety. Snažili jsme se abstraktní záležitosti vyprávět konkrétními příběhy,“ říká egyptolog Miroslav Bárta, který byl dopoledním hostem Rádia ZET.