Finančák
7. červenec 2022

Poslechněte si podcast: V očích veřejnosti procházíme nejhlubší krizí za posledních 30 let, říká sociolog Martin Buchtík

To, že se lidé vzhledem k současné inflaci dívají do budoucna s pesimismem, asi nikoho moc nepřekvapí. Jaké skupiny obyvatel vidí svou ekonomickou situaci úplně nejčerněji? A kdy současná krize skončí? Nejen na to se v novém Finančáku ptali Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec svého hosta, sociologa Martina Buchtíka ze společnosti STEM. Ten je spoluautorem velkého reprezentativního výzkumu spokojenosti českých domácností, s jehož výsledky přišel posluchače seznámit.

27:54

Finančák

Vydává: Český rozhlas

Finančák je magazín o všem, co se týká peněz. S lidmi na ulici i odborníky mluvíme o tom, jak ušetřit, naspořit, vydělat nebo do čeho investovat. Zveme si hosty, kteří rozumí financím, a ptáme se jich na konkrétní rady. Pravidelně vyrážíme do ulic a zjišťujeme, jaké mají lidé finanční návyky a jestli mají svoje peníze pod kontrolou. Rozebíráme nejen aktuální témata, ale i nadčasové otázky spojené se správou peněz, dárcovstvím, investicemi, dluhy nebo dědictvím.

Web

Před třemi dny 26:09

Třetina Čechů pojme letošní Vánoce úsporněji, říká sociolog Michal Straka

Jaké budou letošní Vánoce v dobách inflační a energetické krize? Na čem se dá ušetřit a musí to mít nutně vliv na to, jak svátky prožijeme? Sociolog Michal Straka z výzkumné agentury Ipsos, kterého si do nového Finančáku pozvali Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec, popisuje nadcházející Vánoce jako „klid před bouří“. Podle něj jsou pro Čechy Vánoce posvátné a šetří na nich pouze v případě, kdy už opravdu není zbytí.

Před 3 týdny 24:32

Kvalitní granule? Počítejte minimálně se stokorunou za kilo, říká veterinární lékařka

Kromě pozornosti, lásky a vydatného venčení potřebuje každý pes také kvalitní stravu a pravidelnou veterinární péči. Zkusili jste si někdy spočítat, na kolik vás čtyřnohý kamarád vlastně vyjde?

27. říjen 2022 24:21

Pokud nejste schopni vytvořit si finanční rezervu, na investování zapomeňte, tvrdí poradce Paldus

Investujete? A pokud ano, kdo vám s investicemi radí? Platíte si poradce, nebo se spoléháte na internet? Není překvapením, že investiční poradce Lukáš Paldus, kterého si do Finančáku pozvali Richard Vrdlovec a Iva Hadj Moussa, doporučuje odborníka, který vám pomůže vytvořit si finanční plán. „Investice jsou běh na dlouhou trať. A každá trať musí mít cíl. Až poté, co si určíte cíl, zvolte cestu, která k němu povede,” doporučuje expert.

20. říjen 2022 24:39

Peníze a vztah? Buďte maximálně otevření, radí terapeut Daniel Baumruk

Finance jsou jedním z nejčastějších zdrojů konfliktů mezi partnery. Často bohužel stojí i za rozpady vztahů. Jak se konfliktů týkajících se peněz vyvarovat?

13. říjen 2022 24:36

Stáhnutím topení o jeden stupeň dosáhnete úspory až 7 %, říká analytik Jan Béreš

Tématem nového Finančáku byly vysoké ceny energií, které momentálně řeší prakticky každý. Jak to vidí energetický expert Jan Béreš?

6. říjen 2022 20:26

Systém vratných grantů pro studenty by zmírnil nerovnosti ve vzdělání, tvrdí ekonom Daniel Münich

Zvládnou náklady spojené s vysokoškolským studiem i lidé z nízkopříjmových rodin? Jak je aktuálně nastavený systém podpory a co by pomohlo do budoucna, aby vysokou školu nestudovali pouze ti, kteří si to takzvaně mohou dovolit? Tomu se věnuje nový Finančák.

29. září 2022 25:39

Příspěvek na bydlení může využít až 20 % domácností, ale využívá ho jen 5 %, říká sociolog Fialík

Některá média i političtí představitelé se nám poslední roky snažili namluvit, že ten, kdo využívá sociální dávky, je parazit či nepřizpůsobivý. Tento narativ se ale postupně mění.

22. září 2022 25:47

Daňové ráje způsobují nerovnosti mezi firmami a podkopávají důvěru v demokracii, tvrdí ekonom Janský

Pojem daňový ráj evokuje idylické místo s palmami, bílým pískem a průzračnou mořskou vodou. Idylické je ale jenom pro nadnárodní firmy, které sem přesouvají velkou část svých zisků, aby nemusely platit daně v zemích, kde tyto zisky vytvořily. A právě tyto země jsou tak ročně připraveny o miliardy korun.

15. září 2022 26:25

Generace Z se nebojí zvednout zadek, říká o zoomerech trendspotterka Pavlína Louženská

Ochota riskovat v investicích, vysoké nároky na udržitelnou budoucnost, důraz na duševní zdraví, ale i vůle udělat pro změnu něco konkrétního. Generace Z je někdy označována jako generace sněhových vloček, ale není to přesně naopak?

8. září 2022 25:03

Svatba za 50 000? Dá se to, tvrdí event specialistka Stacy Farská

Na otázky Ivy Hadj Moussy a Richarda Vrdlovce tentokrát odpovídala Stacy Farská, která má s organizováním svateb a dalších událostí bohaté zkušenosti. Podle ní lze srazit výdaje i tak, že o spolupráci požádáte své přátele a rodinu. Kamarádka může upéct koláče nebo makronky, které lze pak jako svatební výslužku věnovat hostům. Kamarádi mohou pomoci třeba i s realizací jmenovek nebo pozvánek. Na ty pak rozhodně není třeba používat ten nejluxusnější papír.