Svět ve 20 minutách
25. červen 2023

Poslechněte si podcast: V Německu zuří „studená válka“ tajných služeb. Jak tam špehují ruští agenti?

Stovky ruských špionů, kteří se vydávají za diplomaty, musí do konce roku opustit Německo. Podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung v zemi zuří „studená válka“ tajných služeb.

23:06

Svět ve 20 minutách

Vydává: Český rozhlas

Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.

Web

Před dvěma dny 23:31

Ukrajinci víc než kdy jindy konečně chápou, že zabíjet může i korupce

Na východě Ukrajiny pokračuje ukrajinský protiútok, zuří ale i přímo v Kyjevě. Hlavním nepřítelem je tady korupce. Britský deník The Guardian zkoumá, jestli se ukrajinským úřadům daří tohoto všudypřítomného strašáka konečně potlačovat. Prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno odvolal Oleksije Reznikova z funkce ministra obrany – a ten není jediný.

Před týdnem 23:37

Putin vyhlásil boj proti transsexuálům. Rodiče je teď vyhazují na ulici nebo i znásilňují

Ruský prezident Vladimir Putin označuje svou invazi na Ukrajin jako válku proti „satanistům, liberálním západním hodnotám a rodičům číslo jedna a dvě“ – jak se například ve Francii oficiálně přejmenovaly formulářová políčka pro otce a matku. Rusko je svědkem stále tvrdších opatření proti zranitelným skupinám obyvatel. Sílící nenávist si všímá i americký deník The Washington Post.

Před týdnem 23:27

Obchod Unie-Rusko se nezastavil. Jen se prodává zboží, které není pod sankcí, říká ekonom

Ruský vývoz a dovoz zboží se navzdory sankcím a slabému rublu přibližuje stavu před vypuknutím války na Ukrajině. Kremlu totiž pomáhají spojenci, kteří obcházejí západní sankce, píše rakouský deník Die Presse. Navzdory západním sankcím teď připlouvá do ruských přístavů už podobné množství obchodních lodí jako před vypuknutím války. Moskva si pro zajištění mezinárodního obchodu našla nové spojence – a není to pouze Čína.

Před 2 týdny 23:03

Kyjev zrychluje tempo s cílem Krym. Válka ještě dlouho neskončí, ale Moskva je na pokraji paniky

Ukrajina po několika měsících opět odvážně přenáší boje blíž k Vladimiru Putinovi, tedy do samotného Ruska. Postupuje u Bachmutu a na jihu v Záporožské oblasti směrem k rozhodujícímu území Krymského poloostrova, hodnotí pokrok Ukrajinců americký odborník na národní bezpečnost a zahraniční politiku Mark Toth a bývalý zpravodajský důstojník Jonathan Sweet v analýze pro ukrajinský server Kyiv Post.

Před 2 týdny 22:39

Zelenskyj chce zpět Ukrajince, kteří se vyhýbají mobilizaci s falešnou nezpůsobilostí

Předseda parlamentní frakce vládní ukrajinské strany Služebník lidu David Arachamia nedávno naznačil, že ukrajinské vyšetřovací orgány budou usilovat o extradici mužů v odvodovém věku, kteří nelegálně opustili Ukrajinu a uprchli před mobilizací do zahraničí, uvádí na svých stránkách polský deník Rzeczpospolita.

Před 3 týdny 24:51

Klimatičtí aktivisté přitvrzují. „Svět nezachráníme hrou podle pravidel,“ tvrdí Greta Thunbergová

Lidskoprávní organizace varují před porušováním lidských práv ze strany evropských vlád, které se rozhodly zakročit proti protestním akcím environmentálních hnutí. Situaci analyzuje evropská odnož zpravodajského serveru Politico.

Před 3 týdny 23:08

Moskva může mít problém Prigožina nahradit. V Africe byl celebritou, říká bývalý analytik CIA

Bývalý šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin navštívil jen několik dní před pádem svého letadla Středoafrickou republiku. Ta je jednou z několika afrických zemí, kde ruská žoldnéřská skupina aktivně operuje. Co přináší působení Wagnerovy skupiny těmto státům a jejich obyvatelům a jaká je její budoucnost na černém kontinentě bez Prigožina, analyzoval pro britskou BBC Alex Vines z think tanku Chatham house. Pohled přímo ze Západní Afriky pak nabízí americký deník New York Times.

27. srpen 2023 22:35

Čína je v ekonomické krizi. Útok na Tchaj-wan je tak ještě pravděpodobnější, myslí si sinolog

Čína prochází hospodářskou krizí. Renomovaný francouzský sinolog Emmanuel Lincot říká, že nevidí naději na zlepšení situace. Způsob, jakým Čína zachází se zahraničními investory, se až nápadně podobá zvykům v Rusku a také v předválečném Japonsku, varuje v rozhovoru pro německý list Die Welt. Hospodářská situace v této asijské zemi je totiž přinejmenším znepokojivá.

26. srpen 2023 22:40

Po vzpouře jsem tušil, že to s Prigožinem dopadne špatně. Tohle Kreml neodpouští, tvrdí informátor

Jednou z hlavních zásad Kremlu je nikdy neponechávat v časech krize otevřené konce. Středeční sestřelení letadla šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který před dvěma měsíci vedl vzpouru proti ruskému vedení, ukázalo, že Putin s likvidací tohoto klíčového hráče váhal. Proč tak dlouho čekal? A co se za posledních osm týdnů změnilo na ruské politické scéně? Na tyto otázky hledá odpovědi Roger Boyes z britského deníku The Times a ruský nezávislý server Meduza.

20. srpen 2023 24:52

Dva roky vlády Tálibánu: Zákazů pro afghánské ženy a dívky přibývá, nesmějí už ani do parku

Uplynuly dva roky od stažení Američanů a jednotek NATO z Afghánistánu a převzetí moci islamistickým hnutím Tálibán. Ten zatím nečelí žádné významnější opozici, která by ho mohla svrhnout. Jeho členové se semkli okolo svého ideologicky pevného vůdce a v Tálibánu nepanuje žádný vnitřní rozkol, hodnotí vývoj v zemi agentura AP.