Ranní Plus
Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: V NATO k situaci v Bělgorodské oblasti nemáme extra porci informací, tvrdí velvyslanec Landovský

Osamocená akce ruských partyzánů? První bitva ukrajinské ofenzivy? Průzkum bojem? Nejméně tři dny trval vpád ozbrojenců z ukrajinské strany přes hranice ruské Bělgorodské oblasti, než Rusové oznámili, že tzv. diverzanty zatlačili zpátky za hranice. Zástupci těchto skupin ovšem tvrdí, že stále bojují na ruské půdě. Ukrajina sice popírá, že se na útoku podílela, ale podle bývalého náčelníka generálního štábu české armády Jiřího Šedivého tam jisté propojení muselo být.

12:16

Ranní Plus

Vydává: Český rozhlas

Každé všední ráno od 6 do 9:30 a také v sobotu od 7 do 9:30 si můžete naladit živě vysílaný proud komentovaného zpravodajství s výrazným přesahem do publicistiky.

Web

Před třemi dny 11:20

Joch: DeSantis je rodinný typ a má za sebou výsledky. Republikáni ale potřebují boxera

Ve Spojených státech oficiálně začala kampaň pro prezidentské primárky Republikánské strany. Guvernér Floridy Ron DeSantis svou kandidaturu veřejně oznámil během živé debaty s Elonem Muskem na sociální síti Twitter. „Myslím, že tím každého překvapil. Místo oznámení kandidatury sálu svých stoupenců, obklopen manželkou a dětmi, si zvolil něco, co je zatím unikátní,“ komentuje odborník na USA a ředitel Občanského institutu Roman Joch.

Před pěti dny 05:29

Petráš: Útoky v Bělgorodské oblasti nutně neznamenají, že by se konflikt přelil na ruskou stranu

V ruské Bělgorodské oblasti pokračují útoky. Podle místní správy na území vstoupily průzkumné jednotky ukrajinské armády. Podle Mychajla Podoljaka z kanceláře ukrajinského prezidenta nemá Kyjev s událostmi v Bělgorodské oblasti nic společného. Mají být prací ruských partyzánů. V samotném Bělgorodu zaznamenala sociální média výbuch v sídle ruské tajné služby FSB. Jak na situaci nahlíží plukovník generálního štábu v záloze z Univerzity obrany v Brně Zdeněk Petráš?

Před týdnem 14:21

Kvasnica: Rodiny Kuciaka a Kušnírové přijmou i zproštění viny, musí ale být spravedlivé

Po třech letech má v pátek opět zaznít verdikt v případu vraždy investigativního reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Soud ve slovenském Pezinku má znovu rozhodnout o tom, jestli si smrt novináře objednal podnikatel Marian Kočner s pomocí Aleny Zsuzsové. „Existuje pětiletá historie tohoto trestního procesu a vyplynulo i více nových skutečností,“ říká právník Roman Kvasnica. I přes nová fakta v případu zatím není jasné, jak dnes soud rozhodne.

Před týdnem 06:31

Nepolarizovat, být autentický a věrohodný. Studenti píšou rozhlasu ke 100. narozeninám

Ke 100. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání studenti Univerzity Karlovy a dalších škol předali Českému rozhlasu dárek. Jeho součástí je pět doporučení, přání a nápadů pro budoucí vysílání. Připravili je na workshopu s názvem Rozhlas v době podcastové.

Před týdnem 12:14

Novelou míříme k depolitizaci rad ČT a ČRo, říká Benda. Zbytečné zasahování do zákona, míní Kettner

Vláda se znovu pokusí prosadit novelu týkající se volby radních České televize a Českého rozhlasu. Nově by radní měli být voleni i Senátem. Podle mediálního analytika Filipa Rožánka chybí politikům napříč stranami ucelená a dlouhodobá vize, na které by v oblasti veřejnoprávních médií panovala shoda.

Před týdnem 12:03

Komentátor Eichler: Vláda s odbory už rok nejedná. Stát se tak nestará o své periferie

Jako reakci na vládní úsporný balíček vyhlásily odbory stávkovou pohotovost, Hospodářská komora zas požaduje za souhlas s opatřeními od vlády výrazné snížení byrokracie. Zadlužování Česka by se díky konsolidačnímu balíčku mělo v příštích dvou letech snížit o 150 miliard, součástí je přitom řada škrtů ve výdajích státu i zvyšování daní. S čím odbory z navrhovaných opatření nesouhlasí? A povede současná situace k sociálnímu dialogu?

Před 2 týdny 14:04

Hůle: Vláda nemá odvahu udělat pořádná opatření. Kritizovat ji, že ruinuje chudé, je nesmysl

Vláda ve snaze snížit dluhy státu ve čtvrtek představila úsporný balíček. Od příštího roku se chystá omezit dotace a další výdaje státu. Kromě reformy penzí chce více zdanit firmy, upravit sazby DPH a reformovat důchodový systém. „Cílem reforem je spravedlivé rozložení zátěže na celou společnost,“ řekl na tiskové konferenci vicepremiér Ivan Bartoš. Představené návrhy však ostře kritizuje opozice.

Před 2 týdny 13:01

Poslanec Ženíšek: O 2. světové musíme říkat pravdu. Byli to Rusové, kdo s Hitlerem napadl Polsko

„Od vojenské přehlídky na moskevském Rudém náměstí neočekávám nic, je určena především pro kamery,“ hodnotí předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny a poslanec TOP 09 Marek Ženíšek. Ale měla by se o 2. světové válce říkat pravda, dodává. „Na jedné straně máme utrpení řadových vojáků, kteří padli v boji – a bylo jich opravdu hodně. On totiž Stalin, pokud neměl dostatek techniky, používal lidi – a na ty je potřeba vzpomínat a ctít je.“

Před 3 týdny 12:10

Historička Kłusek: Britská monarchie se snaží přiblížit lidem. Mladí už ji ale platit nechtějí

Průběh sobotní korunovace krále Karla III. bude oproti všem předešlým rozdílný. Zapojit se totiž mají i představitelé jiných než křesťanských náboženství. „Ještě jako princ waleský se zasazoval o otevřenější přístup monarchie a přiblížení poddaným a občanům,“ vysvětluje ambice nastupujícího krále Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla. S jeho nástupem se také zvyšuje naděje bývalých kolonií na hovory o reparacích, monarchie však musí řešit i pokles popularity.