• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: V náchodské nemocnici chybí zásoby krve

„Darování krve je projevem solidarity. Připoj se a zachraňuj životy!". Právě tak zní motto Světového dne dárců krve, který si tradičně 14. června připomínáme. V Česku je přitom krve na řadě míst nedostatek.

01:54

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 04:56

Stavění kamenných mužíků i bezohlednost cyklistů. Dodržujete pravidla pro pohyb v národním parku?

Na polské straně Krkonoš se od 1. července zvedají ceny vstupného k vodopádu Kamienczyk. Kvůli očekávanému náporu turistů je také omezený přístup na Sněžku. O pravidlech pro pohyb v národním parku hovoříme s mluvčím Správy Krkonošského národního parku Radkem Drahným.

Dnes 02:32

Mlýn dědy bratří Čapků se otevřel veřejnosti. Historická budova v Hronově je po kompletní obnově

Muzeum Náchodska otevírá nové prostory v historické budově Čapkova mlýna v Hronově. Přízemí bývalého mlýna, později papírny, vyplnily nové expozice. Jsou spojené jak s osobnostmi, které v minulosti žily ve městě a okolí, tak především se slavnými sourozenci Čapkovými.

Dnes 02:01

Studenti, kteří by v kraji chtěli ještě shánět brigádu na prázdniny, už nemají moc z čeho vybírat

V Královéhradeckém kraji chybí místa pro studentské letní brigády. Ti ze studentů, kteří by se rozhodli hledat přivýdělek přes prázdniny na poslední chvíli, už si nemohou moc vybírat. V neobvyklé situaci se ocitla i Univerzita Hradec Králové, jejíž Kariérní centrum v minulých letech zprostředkovávalo i stovky pracovních míst.

Včera 02:24

Do dnešního dne mohou někteří zemědělci požádat stát o mimořádnou podporu. Komu je přesně určena?

Část zemědělců si může do dneška požádat o mimořádnou dotaci. Stát mezi ně rozdělí zhruba 810 milionů korun. Žádost o podporu se týká hlavně chovatelů prasat, krav a kuřat a také pěstitelů jablek a brambor. Více podrobností zjišťovala reportérka Eliška Horáková.

Včera 02:33

Jedinečný nález na Podorlicku. U Opočna našli archeologové unikátní pozůstatky germánského sídliště

Archeologické naleziště u Opočna na Rychnovsku vydalo další důležité svědectví o životě našich předků. V místě stavby druhé části obchvatu města totiž archeologové objevili pozůstatky germánského sídliště.

Včera 02:35

Vysvědčení ve školách dostávají i děti uprchlíků z Ukrajiny. Hodnocení ale mají jiné

Statisícům školáků začínají letní prázdniny. Ještě předtím ovšem obdrží vysvědčení. Ze škol si ho odnesou i děti uprchlíků z Ukrajiny. Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy sice školám doporučilo hodnotit ukrajinské děti slovně, třeba v největší základní škole v Náchodě ale dostanou klasické známky.

Před dvěma dny 03:13

Pokud jste si nepožádali včas, nový cestovní pas už do konce prázdnin v Hradci Králové nedostanete

Na vydání cestovního pasu si v Královéhradeckém kraji kvůli obrovskému zájmu počkáte i měsíc. Pokud jste si o nový doklad nepožádali včas a chcete stihnout prázdninovou dovolenou, třeba v samotném krajském městě to už nestihnete. Podrobnější informace přímo na hradeckém magistrátě zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.

Před dvěma dny 01:52

Nový hradecký stadion roste jako z vody a získává svoji podobu. Dělníci začali obnovovat „lízátka“

V hradeckých Malšovicích dál roste stavba nového multifunkčního stadiónu, který by už v příštím roce měl začít sloužit především fotbalistům Hradce Králové. Hotová je část tribun nebo většina konstrukcí. Návštěvník staveniště si tak může udělat poměrně přesný obrázek o tom, jak to asi bude na stadiónu po dokončení vypadat.

Před dvěma dny 02:01

Poprvé v Česku: Stroj, který zacílí postřik přímo na plevel, vyjel na pole u Všestar na Hradecku

U Všestar na Královéhradecku se zemědělcům vůbec poprvé v Česku předvedl speciální inovativní zemědělský stroj na postřik polí. Ten je schopný místo plošného postřiku zacílit pesticidy přímo na rostlinu plevele. Zemědělcům by tak v budoucnu mohl snížit spotřebu jedů i hnojiv a ušetřit tak náklady.

Před třemi dny 02:05

U Náchoda vyrůstá nový vodojem. S kapacitou 5 000 kubíků pitné vody bude třetí největší v kraji

Nedaleko Náchoda vzniká nový vodojem o celkovém objemu 5 000 metrů krychlových. Podle zástupců společnosti VaK Náchod bude třetí největší v Královéhradeckém kraji. Vodojem pomůže nejen v Náchodě a okolí, ale také lidem na Hradecku a části Pardubického kraje. Hotový má být do konce roku.