• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: V Náchodě staví úpravnu populární minerálky Ida. Kdy se prameník znovu otevře veřejnosti?

V areálu Velkých lázní v Náchodě - Bělovsi staví úpravnu minerální vody Ida. Úpravna městu umožní znovu otevřít známý prameník Jakub, který je veřejnosti nepřístupný od roku 2015. Kyselku Ida by si v něm lidé podle zástupců radnice mohli opět načepovat koncem letošního roku. Na místě zjišťoval informace reportér Václav Plecháček.

02:47

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Včera 02:19

Hřbitovy v příhraničí jsou plné chátrajících hrobů sudetských Němců. Obce si s nimi často neví rady

Jak pečovat o staré německé hroby. To bylo hlavní téma setkání starostů obcí bývalých Sudet na radnici v Broumově. Hroby německých obyvatel jsou často ve velmi špatném stavu a příbuzní zemřelých se o ně obvykle nestarají, ani za ně neplatí. Obce by je přesto neměly rušit, zavazuje je k tomu dokument Rady vlády pro národnostní menšiny.

Včera 03:32

Od posledních komunálních voleb uplynul rok. Jak se politikům daří plnit své předvolební sliby?

V posledním zářijovém týdnu si připomínáme první rok od posledních komunálních voleb. Loni na podzim přišlo v Královéhradeckém kraji odevzdat svůj hlas přes 47 procent oprávněných voličů. Vybrali takové politiky, kteří se mezi sebou umí domluvit, aby vedli obec nebo město po celé čtyři roky až do dalších voleb? Nebo se někde už v prvním roce muselo vedení radnic a obecních úřadů měnit?

Včera 02:06

Ochranná známka Pravá vamberecká krajka je na prodej. S ní zlatá medaile z Bruselu i šaty Miss world

Tradici ručně paličkovaných kraje založila ve Vamberku šlechtična Magdalena Grambová už před 400 lety. V 21. století tradici ve městě udržují dobrovolné spolky, školička malých krajkářek a také Muzeum krajky. Podnik, který vyráběl strojové i ruční krajky, je ale v likvidaci.

Před dvěma dny 02:27

Zemědělcům v Královéhradeckém kraji vadí nízké výkupní ceny mléka a to, že ji nedokáží ovlivnit

V Královéhradeckém kraji i v celém Česku klesají výkupní ceny mléka. Zemědělcům vadí především to, že sami nedokážou cenu mléka ovlivnit. Prostor pro snižování nákladů už prý nemají. A neovlivní ani to, za kolik se mléko prodává v obchodech.

Před dvěma dny 02:08

Město Hradec Králové zvýší od příštího roku ubytovací poplatek za každého hosta z 15 na 40 korun

Za každého hosta, který přenocuje v Hradci Králové, bude město od příštího roku vybírat 40 korun místo dosavadních 15. Radnice využije možnost, kterou obcím už čtyři roky dává zákon o místních poplatcích, a to vybírat ubytovací poplatek až ve výši 50 korun.

Před dvěma dny 03:39

Do letošního Milostivého léta se mohou zapojit i obce a odpustit tak svým obyvatelům část dluhů

Už jen necelý týden mají obce na to, aby se zapojily do letošního Milostivého léta. To umožňuje výhodnější splacení dluhů lidem, kteří obcím a městům dluží na místních poplatcích. Jaký je o akci v Královéhradeckém kraji zájem? To zjišťoval redaktor Václav Plecháček.

Před třemi dny 02:05

Drobné církevní památky, ale i jejich patroni, se vracejí do české krajiny. Jako v Hořejším Vrchlabí

Vrchlabská kaplička Jana Nepomuckého, barokní památka z roku 1709, se letos dočkala nejen opravy, ale už i svého světce. Třetí zářijovou neděli jeho obraz zavěsili členové Podpůrného spolku Hořejšího Vrchlabí a přátelé Krkonoš.

Před třemi dny 02:47

Už tři roky se v Hradci Králové daří v bazarech, takzvaných RE-USE pointech, znovu využívat věci

Co někomu doma překáží, může být pro jinou domácnost ještě užitečné. Hradec Králové proto začal před třemi lety zkoušet, zda skutečně všechno, čeho se lidé zbavují, musí skončit mezi odpadem. Znovu použitelné věci začal nabízet na separačních dvorech v bazarech, kterým se říká RE-USE pointy. Nápad se mezi lidmi uchytil a podrobnosti k projektu zjišťovala redaktorka Adéla Kavříková.

Před třemi dny 01:15

Královéhradecký bojovník MMA David Dvořák zrušil kvůli zranění plánovaný souboj v organizaci UFC

Zápasník MMA David Dvořák musel zrušit plánovaný šestý duel v organizaci UFC, ve kterém měl v polovině října v Las Vegas vyzvat Japonce Tairu. Královéhradeckého bojovníka nepustily do zápasu zdravotní problémy.

Před čtyřmi dny 01:49

Turisty v Krkonoších vystřídali dělníci a cestáři. Můžete narazit na cedule: Cesta se opravuje

Naše nejvyšší hory po letní sezóně opustila většina turistů a nahradili je cestáři a dělníci. Správa Krkonošského národního parku čekala, až skončí hlavní letní sezóna, a začala s opravami cest a budováním povalových chodníků. Většina tras uzavřena není, turisté ale musí být v těchto místech opatrní a dbát pokynů pracovníků stavby.