- Podcasty
- Výlety

Poslechněte si podcast: V Muzeu unikátní techniky v Rožmitále na Šumavě uvidíte nepřeberné množství starých přístrojů
Kdybychom chtěli popsat všechno, co uvidíte při návštěvě Muzea v Rožmitále na Šumavě, vypadalo by to jako výčet stavebního materiálu od pana Kosa ve filmu Na samotě u lesa. Ale nebyly by to latě, hřebíky, vruty, šrouby, dráty, ale znělo by: to máte telegraf, bleskojistka, ústředna, dálnopis, počítač, první mobilní telefon, gramorádia, televize. A také gramofon, který nepotřebuje elektřinu.
Výlety
Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.
V Hojsově Stráži na Šumavě mají svůj vlastní orloj. Poledne na něm odbíjí Smrtka
Hojsova Stráž je krásná malebná ves na Šumavě v okrese Klatovy. Turistům má rozhodně co nabídnout, například pozoruhodný kostel, opravený starobylý hřbitov, bývalý pivovar, od kterého jsou nádherné výhledy do kraje, anebo třeba orloj.
Zámek v Zahrádkách na Českolipsku sloužil svého času jako škola pro cizince učící se česky
Jižně od České Lípy v Libereckém kraji, na ostrožně nad Robečským potokem, si nechali Vartemberkové v polovině 16. století postavit renesanční sídlo - Nový Zámek. Dnes stojí v obci jménem Zahrádky. Jeho současná podoba nemá s tou původní mnoho společného, zámek se v 17. a 18. století postupně rozrůstal a měnil v barokní sídlo za přispění například Albrechta z Valdštejna nebo kardinála Arnošta Harracha.
Jeskyně Balcarka v Moravském krasu se chlubí mimořádně bohatou krápníkovou výzdobou
Balcarova skála jižně od Ostrova u Macochy ukrývá jednu z nejkrásnějších jeskyní Moravského krasu. Balcarka se pyšní mnohotvárnou krápníkovou výzdobou, labyrintem chodeb a propastí ve třech výškových úrovních i jedním z největších skalních dómů v oblasti. Je otevřená od jara do podzimu a nabízí i velké parkoviště a vybavené návštěvnické centrum.
Štola číslo 1 v Jáchymově na Karlovarsku byla zkušební štolou. Dnes je zajímavou technickou památkou
Štola číslo 1 v Jáchymově na Karlovarsku patří do těžební oblasti dosud funkčního dolu Svornost a nachází se v její těsné blízkosti. V roce 1952 rozhodly o jejím vyražení Jáchymovské doly. Hlavním cílem bylo prozkoumat, zda je toto místo vhodné pro těžbu a ověřit výskyt uranového zrudnění.
Na výstavě divadelníků na zámku v Náměšti na Hané se můžete stát hercem. A poznat i další profese
Dominantou Náměště na Hané na Olomoucku je klasicistní zámek s francouzskými architektonickými vlivy. Návštěvníci si v něm prohlédnou dobový nábytek, sbírky porcelánu a dětských kočárků, dva arcibiskupské kočáry. A momentálně i výstavu, která se jmenuje „Až s příchodem herce ožívá scéna“. Je věnovaná dvěma místním mimořádným osobnostem, kterým učarovalo divadlo - herci Ladislavu Lakomému a scénografovi Ladislavu Vychodilovi.
U jihočeského Holkova si můžete projít část trasy někdejší věhlasné koněspřežné dráhy
Určitě jste slyšeli o tom, že někdo koupil zříceninu tvrze, faru nebo vojenský bunkr a začal památku opravovat nebo v ní udělal muzeum. Ale slyšeli jste o tom, že si někdo za podobným účelem koupil most a kus trati bývalé železnice? V tomto případě slavné koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do Lince? Díky tomu se dnes můžete vydat na nejstarší železniční most v kontinentální Evropě a na dochovanou část někdejší trasy koňky u jihočeského Holkova.
Pohádkový les v Teplicích v Čechách je rájem pro děti. Nabízí i výhled na okolní kopce a Krušné hory
Výletním místem pro rodiny s dětmi a zároveň i pro milovníky krásných výhledů je Pohádkový les v Teplicích v Čechách v Ústeckém kraji. Nachází se na návrší jménem Janáčkovy sady, jen malý kousek od centra města.
Fara ve Vidžíně bývala tvrzí německých rytířů. Dnes zve na prohlídku a v budoucnu i za kulturou
Zámecká fara Vidžín stojí na malém vršku v obci Vidžín nedaleko města Úterý v Plzeňském kraji. Do jejího areálu se vchází vysokými vraty a za nimi je možné obdivovat několik staveb a upravenou zahradu. Počátek tohoto místa spadá do roku 1233. A byl to i rok, kdy toto místo i s přilehlými obcemi prodala královna Konstancie klášteru Teplá. Tehdy šlo ještě o opevněnou tvrz německých rytířů.
Beskydský hřeben Gruň nabízí krásné výhledy na blízké i vzdálené hory. A v noci úplně tmavou oblohu
V Moravských Beskydech se můžete vydat na hřeben jménem Gruň. Jeho název pochází z řeči horských pastevců z Rumunska, kteří se usadili v části Beskyd. Označoval odlesněný horský hřeben, přeměněný na rozsáhlé pastviny. A přesně tak vypadá beskydský Gruň dodnes. Kdysi býval hojně obydlený, dnes se po něm vydávají hlavně turisté, kteří tam najdou řadu zajímavostí. Například Švarnou Hanku.
Do Úpice v Podkrkonoší se můžete vydat za rodinou Čapkových. Čekají vás pohádky i národopis
Úpice je malé městečko v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji. Své dětství a mládí tam od roku 1890 prožívaly děti Antonína a Boženy Čapkových: Helena, Josef a Karel. Místní si toho velmi považují a slavnou rodinu tu na řadě míst připomínají. Městečko se totiž díky Karlu Čapkovi stalo i pohádkovým.